24.5.2022 | Svátek má Jana


Bravo, o měsíc dřív

19.1.2022

Premiér Petr Fiala se potkal se zástupci podnikatelů a odborů a přislíbil, že vláda bude řešit vyhlášku o povinném očkování vybraných profesních skupin už na druhý den, tedy ve středu 19. ledna, místo v polovině února (přitom měla platit od března). 

Zatím to tedy ani zdaleka nepřipomíná něco, co by se mohlo i s nejlepší vůli chápat jako koncepční, promyšlení expertní koncept řešení pandemické krize, jak týž Fiala sliboval, když hřímal z opozičních lavic proti babišovskému chaosu. Monokl pod okem nemá, nezdá se tedy, že by ho jeho debatní partneři mlátili. Možná ale, že na něho houkli a on sklapnul kufry.

Úterní čísla dosáhla laťky dvaceti tisíc, ta středeční se vyhoupnou ke třicítce a odborníci tvrdí, že padesát tisíc pozitivních za den je pravděpodobný odhad a není vyloučen i vyšší. Na druhou stranu ale nadále klesají počty hospitalizovaných – to se může změnit, protože z dnešních pozitivních bez příznaků se mohou během pár dnů stát nemocní ve vážném stavu. Byť jen někteří, při těch počtech jich bude hodně. Dále je veřejnost informována o tom, že omikron převažuje, že očkování proti němu spolehlivě nechrání, zmírňuje pravděpodobnost vážné nákazy, třetí „booster“ dávka má v tomto smyslu silný efekt.

 Naočkovat dnes někoho první dávkou má smysl malý, masivní testování zřejmě nemá smysl žádný, trasování se zhroutilo. Zatím tedy Fiala předvedl, že dovede couvnout, když se na něho houkne. Ve středu musí ukázat, že jeho vláda je schopna i něčeho jiného.

Aston Ondřej Neff