23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Blb s tabulkou

11.2.2020

Na webu jsem spatřil fotku Andreje Babiše. Držel v ruce ceduli, na které byl džbán piva, nad ním zkratka EET a pod tím LEVNĚJŠÍ PIVO. Ve veřejném prostoru pak Babiš působí sloganem blb s tabulkou. Někdo by mohl jeho výrok vztahovat na obsah té fotky. Ono by to podivuhodně sedělo, nicméně, střízlivě uváženo, myšleno to bylo jinak.

Nebudeme předstírat, že já nevím, o co jde, a že vy nevíte, o co jde. Předmětná tabulka koluje od minulého týdne na netu. Je velmi strohá, vypisuje, za jaký druh piva se platí kolikaprocentní DPH a co se stane, když stejné pivo si dám natočit do džbánku a vyžahnu ho hned u pípy a když naopak mi ho načepují do džbánku a odnesu domů.

Když jsem o tom psal tady na Psu poprvé, zmiňoval jsem se o tom, že už mnoho let odpovídám v KFC na otázku, zda pozřu svoje strips menu s kaší tady nebo venku. To je zavedená běžná věc a nikdo se tomu nediví. Proč tedy ausgerechnet kolem toho piva je takový binec?

On je ve všem binec, jenže toho piva si obecenstvo jaksi všimlo a má z toho srandu. Babišova cedule „EET = levnější pivo“ je ale výsměch. Jsem vesničan a navštěvuji zdejší vesnické hospody. Zkoumal jsem tu otázku. Zavedení EET nedělalo žádné z nich problém ani jediný den. A ve všech pacholci hospodští silně zdražili všechno, nejen pivo. Oni dřív zlevňovali, pamatujete na vývěsní cedule POLEDNÍ MENU 80 KORUN? To nebylo za první republiky, to bylo před deseti, patnácti lety. Dnes zaplatíte za stejné menu dvě stovky.

Marně teď skučí koaliční Hamáček, že ministerstvo financí záležitost nedomyslelo. Ono ji domyslelo. Dvojí DPH je u nás odjakživa, základní a snížené je od roku 1993, dvě snížená DPH pak jsou od roku 2015. Čoro moro se roztočilo proto, že od května dolehne 3. a 4. vlna EET a všechno bude ještě blbější a ještě složitější. Nejde o změnu, nic se nezměnilo, jenom že se v daném směru pokročilo. A Hamáček kolem toho naříká a povykuje a preference mu padají a padají...

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.