2.2.2023 | Svátek má Nela


ARCHITEKTURA: Vycházka po pražských vilách a Erhartova cukrárna

11.12.2007

Často se ptáte na další Psí vycházku a já často píšu, že v tomto psím počasí ji pořádat Erhartova cukrárna 9nebudu. A přece se vycházka uskuteční. Nebude ale psí, a nebude v terénu. V sobotu 15. prosince od 15:30 hodin budu zájemce provázet výstavou Pražské vily v 5. patře Veletržního paláce. Pořádá agentura Foibos, která expozici připravila (podobně jako stejnojmennou knihu a rozhlasový seriál na stanici Vltava) ve spolupráci s Národní galerií.

Potom se můžete zajít podívat na nově rekonstruovanou Erhartovu cukrárnu na nedaleké Belcrediho třídě (viz pár fotek ze slavnostního otevření minulou středu večer). Dům s kavárnou navrhl v letech 1936-7 architekt Eugen Rosenberg (*1907 v Topoľčanech - +1990 v Londýně), žák Josefa Gočára z AVU, který postavil v krátkém období 1936-8 několik krásných funkcionalistických činžáků – téměř všechny v katastru Holešovic (dvojdům na Ortenově náměstí a v Antonínské, domy ve Schnirchově, Letohradské, U Průhonu a tento na Belcredce). Zbývající dva jsou na Novém Městě v ulicích Štěpánská a ve Smečkách a propojuje je jedna z nejkrásnějších pražských pasáží.

Rosenberg emigroval těsně před válkou do Londýna, kde pak založil úspěšný – a Erhartova cukrárna 6dodnes fungující – atelier Rosenberg Mardall Yorke. Kavárna byla obnovena díky MČ Praha 7, které dům patří. Projekt vypracoval arch. Tomáš Hořava. Byla obnovena původní barevnost (smetanová, červená a zelená), opraveny krásné vitríny i nábytek. Atmosféra je do detailů vskutku prvorepubliková.

Obnova takovýhto prostor je vskutku velmi cenná – připomínám jen rekonstrukci Grand Café Orient v kubistickém Gočárově domě U Černé Matky Boží a těšit se můžeme i na rekonstrukci cukrárny Myšák, která bude dokončena na jaře. Takže už nebudeme muset závidět Vídeňákům jejich slavnou cukrárnu Altmann und Kühne na Graben (arch. Josef Hoffmann a Oswald Haertl, 20. léta, viz zde). Tu ovšem nemusel nikdo obnovovat, naši jižní sousedé jaksi nepěstovali komunismus, a tak ji tam mají od začátku až dodnes v nezměněné podobě.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998