Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VÝROČÍ: Oslava vrahovi

diskuse (143)
Bylo tomu 80 let, co 5. března 1953 zemřel jeden z nejhorších zločinců v dějinách lidstva - Josef Vissarionovič Stalin vlastním jménem Džugašvili. V současném Rusku hrozí za jeho oprávněné srovnání s Hitlerem vězení.

Bylo tomu 80 let, co 5. března 1953 zemřel jeden z nejhorších zločinců v dějinách lidstva - Josef Vissarionovič Stalin vlastním jménem Džugašvili. V současném Rusku hrozí za jeho oprávněné srovnání s Hitlerem vězení.

Přitom vrchní nacista a hlavní komunista jsou jako jednovaječná dvojčata. Krásně to bylo vystiženo ve vynikajícím filmu režiséra Juraje Jakubiska Sedím na konári a je mi dobre. Těsně po válce při oslavě vítězství jede na alegorickém voze Stalin, který drží meč nad pokořeným Hitlerem. Na konci oslavy povídá Stalin Hitlerovi, „Janko, pojď na pivo.“

To je dokonalé vystižení obou. Nemají si co vyčítat, oba byli ďáblové v lidské podobě. Paranoický sovětský vůdce má na svědomí desítky milionů zavražděných lidí. Alexandr Jakovlev, který měl přístup i do nejtajnějších sovětských archivů v knize Rusko plné křížů uvádí, že za komunistické éry zahynulo v SSSR vinou bolševických represí 20- 25 milionů lidí.

Mladý Džugašvili byl obyčejný kriminálník a bankovní lupič
Stalin v mládí studoval v semináři na pravoslavného kněze, studia však nedokončil. Později se stal radikálním sociálním demokratem, existuje ovšem vážné a důvodné podezření, že byl agentem carské tajné policie Ochranky, která v jeho okolí dosahovala mimořádných úspěchů.

Později se profiloval jako obyčejný kriminálník a bankovní lupič. V roce 1907 zorganizoval v gruzínském hlavním městě Tbilisi přepad transportu peněz do místní banky, při kterém zemřelo na 50 lidí, většinou nevinných kolemjdoucích. Takže ani obyčejné teroristické praktiky mu nebyly cizí. O rok později byl uvězněn za vydírání tbiliských obchodníků.

Bývalý sovětský vůdce Gorbačov kdysi prohlásil, že Stalinovy zločiny jsou neodpustitelné. Svatá pravda. Za všechny jmenujme uměle vyvolaný hladomor v třicátých letech minulého století, při kterém jen na Ukrajině zahynulo na pět milionů lidí včetně žen a dětí. Dále je to období velkého teroru na konci třicátých let s miliony oběťmi. Miliony dalších lidí nepřežily otřesné podmínky v sovětských lágrech - gulazích. Velké množství mrtvých si vyžádaly i deportace nepohodlných národů.

V některých aspektech byl život v SSSR horší než v nacistickém Německu. Jaký prý byl rozdíl mezi nacistickou a sovětskou tajnou policií? Říká se , že hitlerovské gestapo chtělo znát pravdu, komunistické NKVD svoji pravdu. Pravdou je, že mučící praktiky obou institucí byly srovnatelně brutální.

Existuje zaznamenaný případ v jednom ze sibiřských měst, ale je velmi pravděpodobné, že takových bylo víc. Místní šéf NKVD neměl v pozdním odpoledni splněný denní plán zatčených, a tak poslal své lidi na nádraží, aby je přivedli. Je to neuvěřitelné, stačilo se ocitnout v nesprávný čas na nesprávném místě, a už jste skončili v cele. Je faktem, že co se týče obyvatel vlastní země, tak jich sovětští bolševici mají na svědomí víc než němečtí nacisté.

Stalin jako neschopný manažér a vojevůdce
Ovšem i bez vykonstruovaných obvinění z protisovětské činnosti se lidem v Stalinově říši žilo mizerně. To kromě jiných dokazuje též bývalý mukl gulagu Ivan Soloněvič, který je autorem vynikající knihy Koncentrační tábor Rusko. Hned v úvodu píše: „Vzpomínám si na strašnou moskevskou zimu v letech 1929 – 1930, kdy Moskva, samozřejmě ta obyčejná, neoficiální Moskva umírala hladem a umírala zimou.“

Je třeba také vyvrátit zažité mýty, které o Stalinovi panují. Někteří jeho obdivovatelé tvrdí, že byl efektivním manažérem, ovšem opak je pravdou. Důkazem je například Bělomořský kanál. Krutou pravdou totiž je, že průplav dlouhý 227 kilometrů byl sice ve Stalinové éře postaven za rekordních 22 měsíců, i když za cenu tisíce mrtvých vězňů z gulagů, ovšem kvůli nízké hloubce 3-4 metrů jim nemohou proplouvat větší lodě, takže je skoro k ničemu.

Jiní Stalinovi příznivci o svém vzoru básní, jako o velkém vojevůdci, který zachránil Sovětský svaz za II. světové války před Hitlerem. Další nesmysl! Stalin se pokoušel velet svým vojákům v prvním roce bojů, ovšem výsledkem bylo několik katastrofálních porážek Rudé armády, například u Kyjeva a Vjazmy. Sovětský svaz před potupnou porážkou od Německa kromě velkých mrazů zachránilo jedno z mála Stalinových rozumných rozhodnutí, kdy se ve skutečnosti vzdal velení armády a přenechal ji svým schopným vojevůdcům. Moskva vděčí za záchranu maršálu Žukovovi, vítězství u Stalingradu naplánoval maršál Vasilijevskij.

Stalin se prý spojil s Hitlerem až teprve tehdy, když se nedokázal domluvit se Západem. Další lež! Ve skutečnosti usiloval o dohodu s říšským kancléřem už od jeho nástupu k moci v roce 1933. Měl však smůlu, protože nacistický vůdce o nějaké partnerství s ním až do roku 1939 nestál, a západním státníkům se nelze divit, že s tímto zločincem, psychopatem a paranoikem nechtěli mít nic společného.

Putinovské Rusko Stalina velebí
Je ovšem smutné, že v současném putinovském Rusku je Stalin populární osobností. Před šesti lety podle průzkumu ruského nezávislého centra Levada označilo 38% Rusů Stalina za nejvýznamnější historickou osobnost své země. To je příšerné. Je to stejné, jako kdyby více než třetina Němců velebila Hitlera. V Německu nic takového naštěstí nehrozí. Stejně tak je nemyslitelné, že by třeba Mnichov, známý pivním nacistickým pučem, se na krátký čas přejmenoval na Hitlerstadt. V případě Volgogradu se tak ovšem stalo. Město na počest vítězství ve stalingradské bitvě se několik dnů honosilo dřívějším pojmenováním Stalingrad.

Podle současných ruských zákonů také hrozí vězení lidem, kteří by Stalina přirovnali k Hitlerovi. V ruských školách se o Stalinových zločinech už téměř neučí, a tak téměř polovina mladých Rusů ve věku do 23 let o nich nic neví. Podle příkazů z Moskvy totiž ruští učitelé mají žáky informovat o násilné kolektivizaci, hladomorech a obecně rudém teroru v duchu, že to sice bylo špatné, ale nutné pro rozvoj země. Stalin prý byl nucen používat tyto brutální metody jen proto, aby Rusko vyvedl ze zaostalosti do blahobytu. To je samozřejmě další velká putinovská a lež a omlouvání zločinů proti lidskosti. V Putinově říši jsou také nyní stavěny Stalinovy sochy a památníky a otvírány jeho muzea, V jejich expozicích se ovšem člověk nic nedoví o ohavných Stalinových zločinech.

Jsem příznivcem poměrně široké svobody slova, ale pokud trestně stíháme propagaci nacismu a popírání nacistických zločinů, pak je nutné stejně přistupovat i ke komunistickým zvěrstvům. Proto považuji trest pro stalinistu Skálu, osm měsíců podmíněně, za šíření lží o katyňském masakru, za správný.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz