Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Zbraně a Missouri

diskuse (39)

„Protože je dobře organizovaná milice nezbytná pro bezpečnost svobodného státu, právo lidu držet a nosit zbraně nesmí být porušeno,“ říká Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických (Second Amendment to the United States Constitution). Jde o velmi jednoduchý, a tak i srozumitelný text.

Jak si v něm můžeme povšimnout, ústavní dodatek zakazuje stanovit zákaz a umožňuje vést organizovaný odpor (prostřednictvím milicí). To znamená, že svobodu držet a nosit zbraň výslovně chrání (česká verze je toliko státním dovolením).

Co na to v Missouri?

A jak těžké je udržet tuto svobodu i ve svobodomyslné Americe, nám aktuálně představuje stát Missouri. Republikánský guvernér státu Missouri, Mike Parson, podepsal 12. června zákon na ochranu práva nosit zbraně (Missouri House Bill 85).

Stát Missouri tím reaguje na různá zákonná federální omezení, která obyvatelům státu Missouri nevyhovují a která se účinností tohoto zákona nemusí na území státu dodržovat. Zákon :

– zakazuje uvalení speciální daně či jiného zvláštního poplatku spojeného s nákupem nebo držením nebo nošením zbraně, střeliva a jiného nezbytného příslušenství ke zbraním, které není uvaleno i na jiné zboží;

– zakazuje vedení jakékoliv evidence a registrace za účelem sledování pohybu zbraní, střeliva a nezbytného příslušenství ke zbraním;

– zakazuje stanovení zákazu držení, vlastnictví, použití nebo převod střelné zbraně pro občany dodržující zákon;

– zakazuje soukromým osobám i veřejné moci konfiskovat zbraně, střelivo nebo nezbytné příslušenství ke zbraním osobám, které dodržují zákon.

Všechny federální zákony, které způsobují to, co je v Missouri zakázané, jsou na území státu neplatné a nevynutitelné. Dále se zakazuje všem subjektům, zaměstnancům státu a jiným osobám vymáhat nebo se pokoušet vymáhat jakékoli federální zákony, výkonné příkazy, správní příkazy, pravidla, předpisy, stanovy nebo vyhlášky porušující zákazy zmíněné v tomto zákoně.

Zakazuje se orgánům činným v trestním řízení stíhat občany státu Missouri, kteří nedodržují předpisy federální vlády, které jsou tímto zákonem na území státu neplatné.

V případě porušení tohoto zákona, je postižený oprávněn k podání občanskoprávní žaloby a každý, kdo tento zákon poruší, může být potrestán pokutou až 50.000 za každý jednotlivý případ.

„Prostě nebudeme pomáhat federálům prosazovat některé jejich protiústavní akty,“ řekl k zákonu jeho předkladatel Jered Taylor.

Je to rebel!

Někteří právníci napomínají stát Missouri kvůli rebelii a připomínají, že Ústava Spojených států je zákon nejvyšší právní síly a žádný státní předpis s ní nemůže být v kolizi. K tomu Taylor jen suše řekl, že nový zákon chrání ústavu před federální vládou, která ústavu nectí.

Další vytýkanou technickou chybou je podle jiných právníků definice „osoby dodržující zákon“, což není podle federálních předpisů osoba, která se dopustila přestupku domácího násilí. K tomu Taylor uvedl, že v Missouri člověk ztrácí bezúhonnost spácháním trestného činu a nikoliv přestupku. Pokud chceme každé ženě, která sprostě a před dětmi vynadala svému manželovi, vzít svobodu držet zbraň, udělejme z každého přestupku trestný čin a zbraně nebudou potřeba, protože budeme všichni ve vězení.

Guvernér státu Mike Parson k zákonu při jeho podpisu řekl: „My v Missouri podporujeme odpovědné vlastníky zbraní, kteří dodržují zákony, a postavíme se proti každému nadměrnému zásahu federální vlády či jakémukoliv jinému nezákonnému úsilí omezit naší svobodu držet a nosit střelné zbraně.“

Jared Taylor

Na obrázku vidíme missourského republikána Jereda Taylora (37). Členem Sněmovny reprezentantů státu Missouri je od roku 2015. Poslední dvouletý mandát obhájil v loňských listopadových volbách, když porazil demokratku Darlene Grahamovou nekompromisním poměrem hlasů 72,8 : 27,2 %. Podobně úspěšný byl i v předchozích volbách v roce 2018, kdy porazil demokratku Coru Hanfovou též zásadním rozdílem získaných hlasů (75,1 : 24,9 %).

Jared Taylor

K potratům se vyjádřil jasně, když řekl: „Je mou povinností hájit posvátnost života a chránit bezbranné.“

V Missouri je už 90 let nezměněná progresivní daň z příjmů. Tu bych chtěl Jered Taylor zachovat i do budoucna, ale lepší by bylo daně ještě snížit. (Nejvyšší pásmo počítá s příjmem nad 8.424 dolarů, při které činí daň 274 dolarů + 5,4% z částky nad 8.424 dolarů.)

Taylor k daním řekl, že schodek státního rozpočtu není způsoben nízkými daněmi, ale přílišným utrácením státu. „Pokud ale upřímně chceme, aby si naši lidé vydělávali víc, měli bychom naše daně ještě snížit – jinou cestu, jak může stát pomoci s oživením ekonomiky, nevidím.“

Velice zajímavé názory má Taylor také na vzdělání. Říká, že děti jsou politickým jazykem naše budoucnost, ale měli bychom dát více na rodiče, kteří pro své děti chtějí přeci jenom to nejlepší. My můžeme pomoci jen se čtením a s matematikou, a také s tím, aby děti chodily do školy rády.

Více o Missouri se dozvíte v našem seriálu Abeceda amerických prezidentských voleb

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Petr Kamberský
25. 7. 2024

Nominace Jozefa Síkely do Evropské komise je dokonalou ukázkou paradoxu vládnutí skrze systém...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz