9.4.2020 | Svátek má Dušan


USA: Trump neví, co znamená „obětovat“

5.8.2016

Výrok republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na adresu rodičů padlého vojáka nezůstal bez odezvy.

Republikánský kandidát na příštího prezidenta USA Donald Trump proslul svými zemitými, leckdy nevybíravými, až urážlivými výroky, jimiž komentuje takřka veškeré dění kolem sebe.

Ostatně právě jeho slovník a podle jeho příznivců i „upřímnost“ mu přinášejí kladné body. Vždyť v primárkách porazil všechny stranické konkurenty a v listopadu svede boj o Bílý dům s demokratkou Hillary Clintonovou. O víkendu ale přece jen „přestřelil“, když se dotkl pro Ameriku velmi citlivého tématu: tamních válečných hrdinů.

Sedmdesátiletý miliardář komentoval emotivní projev Khizra Khana ze závěru demokratického sjezdu ve Filadelfii. Khan je otec kapitána Humayuna Khana, amerického vojáka a muslima, jenž zemřel před dvanácti lety v Iráku. Kapitánovi Khanovi bylo 27 let, když šel na misi zkontrolovat podezřelé vozidlo. Tehdy řekl svým vojákům, aby se drželi stranou a k podezřelému vozidlu vyrazil sám. Auto bylo plné výbušnin.

Khizr Khan při svém projevu hovořil opakovaně k Trumpovi, jenž slibuje omezení vstupu muslimů do USA a brojí proti imigraci. Doporučil mu, aby se šel podívat na národní hřbitov ve virginském Arlingtonu na jména těch, kteří padli za Spojené státy. Mnohá z nich napovídají, že vojáci – či jejich předkové – pocházeli z různých končin světa.

Khan nebyl minulý čtvrtek na podiu sám, vedle něj stála jeho manželka Ghazala Khanová. A právě nad její přítomností se Trump pozastavil ve víkendovém rozhovoru pro New York Times. „Rád bych si od ní také něco poslechl,“ řekl Trump.

„Když se podíváte na jeho ženu, ona tam stojí. Neměla co říct. Možná neměla dovoleno, aby cokoli řekla. Kdo ví,“ uvedl Trump a dále dodal, že i on své zemi hodně „obětoval“. Především svou prací a zaměstnáváním tisíců lidí. Prezidentský kandidát svým výrokem na adresu rodičů padlého vojáka podráždil i mnohé konzervativce. A včera na jeho slova reagovala Khanová v listu Washington Post.

„Když jsem tam stála, celá Amerika cítila moji bolest, aniž bych řekla jediné slovo,“ uvedla Khanová, která promluvila i ve videu zveřejněném stanicí BBC. „Cítíte-li bolest, buď s tím bojujete a něco řeknete, nebo ne. Já nejsem bojovnice,“ pokračovala a řekla, že když šla na podium, měla před očima svého syna. „Sotva jsem se dokázala ovládnout,“ uvedla s tím, že Donald Trump má přece také děti. „Opravdu se musí ptát, proč jsem nemluvila?“ ptala se Khanová, podle níž „Trump netuší, co slovo obětovat znamená“.

Trump: USA by měly uznat anexi Krymu

Donald Trump však na sebe upozornil i v nedělním interview pro televizní stanici ABC. Prohlásil totiž, že USA by měly uznat ruskou anexi Krymu, pokud by to vedlo k lepším vztahům s Moskvou a silnější spolupráci v boji proti teroristům z hnutí Islámský stát. Spojené státy přitom na Rusko kvůli Krymu uvalily sankce. „Podle toho, co jsem slyšel, lidé, co žijí na Krymu, by raději byli v Rusku. K tomu musíme také přihlížet,“ uvedl a dodal, že na Ukrajině je velký „nepořádek“, k čemuž pomohla Obamova administrativa „s jejími silnými vazbami na NATO“. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov označil Trumpova slova za „nestydatost“.

LN, 2.8.2016



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!






 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.