26.2.2020 | Svátek má Dorota


USA: Trump je opak Reagana

27.7.2016

Zaznamenal jsem už několikrát poznámku, že Donald Trump se podobá Ronaldu Reaganovi. Zejména asi tím, že byl původně Demokrat, pochází ze showbizu a že ho nesnáší média. Skutečnost však nemůže být dále od pravdy, Donald Trump se Ronaldu Reaganovi prakticky v ničem nepodobá.

- Ronald Reagan byl před kandidaturou na prezidenta prověřeným a úspěšným politikem, byl guvernérem nejlidnatějšího a ekonomicky nejsilnějšího amerického státu (Kalifornie). Donald Trump nikdy nebyl nikam zvolen a svoje jmění, které zdědil, nedokázal navýšit ani o běžný úrok.

- Ronald Reagan byl konzervativní myslitel, s jehož myšlenkami se každý může lehce seznámit. Za Donalda Trumpa píše knihy ghostwriter, který se sám nechal slyšel, že Trump je sociopat nekompetentní k tomu, aby se ujal úřadu prezidenta.

- Reagan si rád četl Hayeka, dopisoval si s Foundation for Economic Education (nejstarším libertariánským think-tankem na světě).

- Reagan, přestože byl nenáviděn Demokraty, byl milován Republikány. Proti Trumpovi se postavily i značné osobnosti dnešního konzervativního hnutí a Republikánské strany.

- Trumpa odmítl podpořit druhý nejsilnější kandidát z primárních voleb, poslední kandidát republikánů na prezidenta a poslední dva (jediní žijící) republikánští prezidenti! Třeba mě opraví někdo, kdo se lépe vyzná v americké historii, ale něco podobného se snad stalo v roce 1912, kdy bývalý prezident Teddy Roosevelt otevřeně rebeloval proti Williamu Taftovi.

- A víte, kdo byl tím předposledním republikánským prezidentem? George H. W. Bush, Reaganův viceprezident!

Mám Ronalda Reagana ve velké oblibě, a to přesto, že je mu co vyčítat. Špatnou obchodní politiku (kdy zbytečně uvaloval cla), politiku starve the beast (což možná nebyla špatná myšlenka, ale ukázala se jako spektakulární chyba), civil asset forfeiture a vůbec celou válku proti drogám. Jistě by se toho dalo najít více. Ronald Reagan by ale nikdy naprosazoval ohavnosti, jaké prosazuje Donald Trump, např. praktické zrušení prvního (svoboda slova a vyznání), čtvrtého (právo na soukromí), pátého (právo na spravedlivý proces) a čtrnáctého (rovnost před zákonem) dodatku americké ústavy.

Srovnávání Reagana s Trumpem se tedy nezakládá na žádné podobnosti.

Převzato z Mmister.com se souhlasem autora.
Autor je šéfredaktor webu Euroseptik.cz a časopisu Laissez Faire
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.