Pondělí 19. ledna 2026, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Ostrá kritika Obamy od Clintonové

Událostí týdne se stal nedělní rozhovor, který časopisu Atlantic poskytla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Komentátory překvapil ostrý tón, jímž se zkušená politička pustila do stávajícího prezidenta Baracka Obamy.

Nesouhlasí s většinou klíčových zahraničněpolitických rozhodnutí současné vlády, ba dokonce tvrdí, že prezident Obama v zásadě nemá žádnou funkční koncepci zahraniční politiky. Podle Clintonové jediným postulátem, na němž se zakládá politika Bílého domu, je zásada dělat co nejméně chyb, jenže tento princip nedává smysluplnou odpověď na četné výzvy současnosti.

Rok a půl po svém odchodu z čela americké diplomacie označuje Clintonová americkou strategii v Sýrii za debakl a tvrdí, že od začátku prosazovala rozhodnou podporu umírněné syrské opozice. Právě proto, že Obama se jejími radami neřídil, vakuum v Sýrii bylo zaplněno radikálními islamisty.

Bývalá ministryně kritizuje rovněž váhavý postup Bílého domu vůči Íránu, zejména uznání práva Teheránu na obohacování uranu. Letmo se obouvá také do neslané nemastné pozice Washingtonu v rusko-ukrajinském konfliktu a vyslovuje silný závěr, že svět potřebuje silné americké vedení schopné prosazovat americké hodnoty.

Když se po tomto výpadu Clintonová dostala pod silnou palbu jak ze strany prezidentského štábu, tak ze strany konzervativců, kteří jí připomněli leckteré kapitoly z její vlastní minulosti, pokusila se ulomit hrot sporu a v telefonickém rozhovoru vysvětlila prezidentovi, že rozdíly mezi nimi jsou jen taktického rázu.

Většina amerických komentátorů ovšem pochopila nečekaný útok Clintonové jako zahájení její prezidentské kampaně. Okolí Baracka Obamy je na výsost pobouřeno chováním bývalé ministryně, zvláště tím, že útok se odehrál dva měsíce před důležitými volbami do Kongresu.

Demokraté se obávají, že jejich odpůrci tím levně přijdou k dodatečné munici a to jim ulehčí volební kampaň. Experti však poukazují na to, že svým výpadem míří Clintonová dál než jen k těmto volbám, neboť jenom rozhodné distancování se od Baracka Obamy jí muže zajistit úspěch za dva roky.

Většina Američanů totiž pokládá zahraniční politiku prezidenta za jeho největší slabinu, 55 procent z nich negativně hodnotí jeho mezinárodní strategii. Je jen přirozené, že potenciální kandidát na nejvyšší úřad Spojených států se musí s Obamou rozhodně rozejít.

Deník Washington Post se přitom domnívá, že veřejná roztržka mezi Hillary a Barackem může ponouknout jiné potenciální kandidáty k tomu, aby Hillary hodili rukavici. Mlčí zatím kupříkladu viceprezident Joe Biden, jenž v minulosti signalizoval možný zájem o Oválnou pracovnu. Deník zdůrazňuje, že na rozdíl od svých předchůdců neudělal Barack Obama vůbec nic proto, aby označil nebo připravil svého možného následovníka.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Ivo Fencl
19. 1. 2026

Autor není zcestovalý, jak přiznává, i když třeba Itálii a Francii třikrát navštívil.

Aston Ondřej Neff
19. 1. 2026

Víkendový kongres ODS skončil podle očekávání.

Lubomír Stejskal
19. 1. 2026

V civilizovaném světě se tomu říká vydírání. Vlastně nejen. Také výpalné. T

Lubomír Čevela
19. 1. 2026

V rámci Green Dealu existují tři základní nástroje zpoplatnění emisí CO₂

Tomáš Guttmann
19. 1. 2026

Nikdo nechápe, proč se prezident tak obsesivně zabývá Turkem.

Josef Kopecký
19. 1. 2026

Změny ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny projedná vláda. Skončit by v ní měl podle...

Vilém Svoboda, ČTK
19. 1. 2026

Hned šest českých tenistů vyrazí na kurty během pondělního programu Australian Open. Úvodní kolo...

István Léko
19. 1. 2026

Donald Trump trvá na ovládnutí Grónska, které není členem EU. Několik států unie přesto vytvořilo...

Lidovky.cz, ČTK
18. 1. 2026

Fotbalisté Senegalu vyhráli podruhé mistrovství Afriky, i když v bláznivém závěru normální hrací...

min Miloslav Novák
18. 1. 2026

Třetí posila fotbalové Sparty v zimním přestupním období je do středu pole. Na Letnou přichází...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz