11.5.2024 | Svátek má Svatava


UKRAJINA: Rozdíl mezi ČSR a Krymem je 75 let

7.3.2014

15. března 1939 obsadil Hitler svými vojsky území Čech a Moravy, když den předtím se odtrhlo Slovensko. Na přelomu února a března 2014 obsazuje Putin svými vojsky Krym.

V obou případech vidím jasnou paralelu. Záměrně pomíjím Hitlerovu zvrhlou ideologii o nadřazeném německém národě. V obou případech jde o zabrání území patřícího jinému státu, který nemá jak se bránit a mezinárodní společenství se zmůže sotva na pár opravdu ostrých nót.

Připomeňme si naši historii. Hitler oznámil 15.3.1939 v 1:15 prezidentu Československa Háchovi a ministrovi zahraničí Chvalkovskému, že vydal rozkaz armádě obsadit české země a připojit je k Třetí říši. Göring hrozil masivním bombardováním měst. Německá vojska obsadila české území bez odporu.

Národní listy 15.3.1939 napsaly: "Vůdce vydal toto provolání: Německému lidu! Před několika měsíci bylo Německo nuceno vzíti v ochranu své soukmenovce žijící v uzavřených skupinách proti nesnesitelnému teroru Česko-Slovenska a v posledních nedělích se objevily zvýšenou měrou stejné případy. Od neděle vznikly na četných místech pusté výtržnosti, jimž však nyní znovu padli za oběť četní Němci. Každou hodinou se množí volání o pomoc postižených a pronásledovaných. Abych nyní konečně odstranil toto ohrožování míru, rozhodl jsem se poslati, počínaje dneškem do Čech a na Moravu německé vojsko."

Píše se rok 2014 a na Ukrajině probíhá zprvu nenásilná demonstrace trvající tři měsíce na protest proti prezidentovi a vládě. Poté, co začali mizet lidé z řad opozice a například Dmytro Bulatov byl s velkou pravděpodobností podroben mučení (foto zde), se začala opozice radikalizovat. Výsledek známe.

Došlo ke svržení vlády a prezidenta. Ukrajinský parlament zbavil prezidenta Janukovyče funkce a prokuatura ho stíhá za mnohonásobnou vraždu, když z jeho rozkazu střílela policie do demonstrantů ostrými náboji. V akci byli rovněž ostřelovači. Mrtví jsou i na straně policie.

V tomto okamžiku, kdy se vlády dočasně ujímá opozice, vyhlašuje Krym neposlušnost Kyjevu. Hned se objevily "zvací dopisy", aby tamní ruské obyvatelstvo bylo chráněno ruskými vojsky. Putin žádá ruský parlament o svolení nasadit vojska na území Ukrajiny. V jeho žádosti parlamentu stojí:

"V souvislosti s mimořádnou situací na Ukrajině, ohrožením životů občanů Ruské federace, našich krajanů, a příslušníků ozbrojených sil Ruské federace na ukrajinském území v Autonomní republice Krym (...) podávám návrh na použití ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny až do normalizace sociopolitické situace v této zemi."

Vše je ospravedlňováno ochranou ruských občanů, přičemž jsou ruské pasy na Krymu rozdávány na požádání i rozpuštěným jednotkám Berkut a nabízeny jsou i ukrajinským vojákům a policistům s tím, že vlastnictví ruských pasů jim zaručí místo v ruské armádě a policii.

Zatímco Hitler napochodoval na území Čech a Moravy v plné parádě, Putinovy jednotky na území ukrajinského Krymu působí bez označení a jejich velitel Turčeňuk, zástupce náčelníka ruského jižního vojenského okruhu, dává ultimatum ukrajinským vojákům, aby se vzdali a zbraně odložili do skladů.

Turčeňuk novinářům řekl, že příkaz k zahájení operací vydal prezident Putin po konzultaci se sesazeným Janukovyčem. Později své prohlášení poopravil s tím, že ruské jednotky jsou na poloostrově na žádost místní autonomní vlády.

Nám nikdo v roce 1939 nepomohl. Domnívám se, že stejný osud čeká i Ukrajinu. Kdyby se Putin rozhodl zajezdit si tanky po Kyjevě, nikdo mu v tom nezabrání. Stejně jako nikdo nezabránil tomu, aby s podobným scénářem postupoval na území Gruzie Medvěděv.

Ukrajina v dosavadní podobě de facto už neexistuje. Můžeme už jen čekat, zda se Putin spokojí jen s Krymem, nebo zabere i východní část Ukrajiny, popřípadě celou Ukrajinu. Ukrajinský premiér Jaceňuk prohlásil, že se Ukrajina nikdy nevzdá.

Zde nebude žádného vítěze, jen a jen poražených. Nejvíce to odnese řadový občan, protože jestli dojde k přímému ozbrojenému střetu, tak právě takový člověk bude umírat kvůli imperiálním choutkám vládce Kremlu.

Ba co horšího, konflikt se může snadno rozšířit a humanitární katastrofa je na obzoru. Z Ukrajiny budou utíkat statisíce lidí, kteří naberou směr západ. Bude-li válka, dotkne se celé Evropy, ne jen území Ukrajiny. Vladimir Putin má zbytnělé ego a snad jedině tady je jediná cesta, jak odvrátit takřka nevyhnutelné.

Už teď dostává jednu morální facku za druhou. Zrušení summitu G8 je jednou z nich. Jenže jako každý autoritářský vládce si i Putin vše zdůvodní tak, že on bude tím správným a ostatní těmi špatnými. Paralela mezi Hitlerem a Putinem existuje. Stejné mocenské ambice, stejná dobyvačná chuť, stejné pohrdání jinými.

Tato vzniklá situace je velice nebezpečná. To potom může kdejaký ostrůvek, kde má ruské občanství většinu, žádat Kreml o pomoc a Putin ochotně poskytne bratrskou pomoc svými vojsky. Koneckonců máme svou zkušenost s Brežněvem. A z těchto všech důvodů nechápu slepotu těch, kteří se Putina zastávají.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora