29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


UKRAJINA: Krym a trest

4.11.2015

Mají se trestně stíhat politické nehoráznosti?

Ukrajina zahájila trestní stíhání Silvia Berlusconiho. Tu zprávu včera přinesly agentury a můžete se vsadit, že hodně lidí po ní zaplesá. Berlusconi patří k politikům, kterým je každá komplikace přána, a na této „přejícnosti“ má sám silný vlastní podíl. Je prototypem muže, který svým chováním, svým stylem života i politiky a též svou arogancí získal pověst lumpa, ničitele demokracie a proponenta střetu zájmů. Už před dvaceti lety se stal etalonem lídra, kterého vynesla k moci protikorupční jakobínská vlna (akce Čisté ruce), jen aby se vzápětí ukázalo, že jde o krok z bláta do louže. Tím inspiroval dokonce Umberta Eca k jeho zatím poslednímu románu, který právě vyšel v českém překladu.

To vše je známo. Teď však přicházejí na řadu jistá ale. Ukrajina stíhá Berlusconiho za to, že se v září sešel s Vladimirem Putinem (což nepřekvapí), a sice na loni anektovaném Krymu (což už překvapivé je). Berlusconi učinil něco, co slušný člověk nedělá. Podrazil solidaritu v EU. A porušil ukrajinská pravidla, neboť k návštěvě Krymu neměl ukrajinské vízum. Ale má smysl ho za ten nesolidární, neslušný a arogantní politický čin trestně stíhat?

Otázka zní, zda si tím stíháním Ukrajina nepřivodí víc škod než užitku – v mínění Evropanů a Zápaďanů vůbec. To, že Berlusconimu problémy mnozí přejí, ještě neznamená, že většina kvituje trestní stíhání politických činů. Naskýtá se otázka, co je horší: To, že Berlusconi navštívil anektovaný Krym? Nebo to, že v minské dohodě o příměří na Ukrajině, kterou garantuje Západ a Rusko, není o Krymu ani zmínka?

Jsou to věci pro mnohé nechutné, leč politické, jež vyžadují politický trest. Ukrajina se ale snaží dokázat, že jsou to věci trestní povahy a stíhatelné. Ale když člověk čte, že stíhání zahájila ukrajinská kontrarozvědka SBU, chtě nechtě se ptá: „Je v demokracii normální, aby trestní stíhání zahájila tajná služba? „Za tento čin budeme stíhat každého, bez ohledu na jeho postavení,“ zní hlas z Kyjeva. Kdyby to řekl nějaký jestřáb či nacionalista, tak nepřekvapí. Ale říká to místopředseda parlamentního výboru pro lidská práva Heorhij Lohvynskyj, tedy člověk, který má vstřícnost a otevřenost v popisu práce.

Skoro se zdá, že Kyjev se inspiruje u Palestinců. Ti se snaží stíhat izraelské politiky a ty Zápaďany, kteří mají cokoliv společného s osadami na Západním břehu. Na to EU slyší. Uvidíme, jak bude slyšet na Ukrajince.

LN, 31.10.2015