11.5.2024 | Svátek má Svatava


UKRAJINA: Ještě něco k diplomacii

12.3.2022

Ukrajinská vicepremiérka prohlásila, že očekává kapitulaci Ruska. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že Ukrajina nekapituluje (tedy správně rozklíčoval obsah ruské nabídky). Ukrajina se tedy bude držet dál a bude se dál jednat. S tím souvisí tři otázky:

1) Co se stane na Ukrajině?

Rusové budou dál útočit. Připravuje se ofenziva na Kyjev a Charkov. Průzkumníci zesílili činnost, přisouvají se jednotky. Do dnešního dne jsme neslyšeli o velkých bitvách armádních jednotek ukrajinské armády, například tanků. To se dá vysvětlit třemi způsoby:

a) Ukrajinci toho tají opravdu hodně (ostatně nezveřejňují fotky zničené ukrajinské techniky atd.)

b) ještě k nim nedošlo a podstatné síly se drží v záloze pro případ velkého průlomu ruských sil,

c) ty jednotky tam nejsou, protože v prvních dnech války utrpěly opravdu velké ztráty (tato varianta má jednu mezeru – pokud by obrana měst bylo to jediné, co Ukrajině zbývá, už by dávno mobilní ruské jednotky dojely do vnitrozemí, což se nestalo).

Rusové zvyšují útoky na civilní obyvatelstvo. To je mimochodem změna – první dny války měly jednotky rozhodně pokyn civilní obyvatelstvo šetřit, nyní přecházejí na taktiku, kterou uplatnily třeba v Grozném – vystavit civilisty masakru a zlomit vůli obyvatelstva k obraně. Proto také znemožňují evakuaci (vyjma snad koridorů do Ruska, neboť natočit Ukrajince prchající do Ruska je dobré PR a také přísun rukojmích). Napsal o tom článek Emil Aslan zde.

Samozřejmě Zelenskyj musí také něco dělat. První věcí je vytrvat. Druhá věc je zvýšit tlak na Západ. Kamarádka se mě velmi dobře ptá takto: „Jakej máš názor na tu Zelenského nervozitu poslední doby. Je fakt hustej, nadává NATO, trvá na té bezletové zóně fakt už až nepříjemně. Je za tím jen to, že má (pochopitelně) psychiku nadranc, protože umírá příliš mnoho civilistů (a podobně), nebo je to o tom, že se Ukrajincům nedaří tak moc, jak popisují Ukrajině nakloněná media, a on tuší, že situaci už dlouho neudrží? Nebo je tam ještě něco dalšího, co jsme mezi řádky nepostřehli?“

Určitě je pod tlakem, určitě ho mrzí oběti, zejména ženy a děti. Ukrajině se možná moc nedaří, ale to ani Rusku. Bezletová zóna v nejbližší době nebude (a zřejmě vůbec nebude). Vím to já, ví to Biden, ví to Putin a ví to i Zelenskyj. Je to ale něco, z čeho se dá slevit. Povšimněte si, že se opět hovoří o zpřísnění sankcí. Bylo by to logické – nedáme mu bezletovou zónu, tak mu aspoň dáme ten SWIFT. Podle mě tlačí na Západ, na emoce lidí, aby získal maximum možného. To je správný postup. Ostatně USA hovoří o tom, že mu dodají sofistikované protiletecké systémy, britský ministr o nutnosti porazit Putina.

Co se sankcí týče, tady došlo k zajímavé změně narativu. Na začátku Rusko jelo na vlně „na sankce jsme připraveni, zvládneme je a ještě se osamostatníme“. S takovým narativem ale nemůžete vyhrožovat zemím, co sankce uvalily, to by nedávalo smysl (když vám to nevadí, tak z toho přece nebudete dělat vědu). To je pryč – a tím se dostáváme k dalšímu bodu.

2) Co se stane v Rusku?

Ratingová agentura Fitch píše, že Rusku hrozí bezprostředně bankrot. Co víc, mluvčí Kremlu prohlásil, že Rusko čelí bezprecedentní ekonomické válce, ekonomika je v šoku a že výsledek je těžké předvídat. Samozřejmě může lhát, aby Západ ukolébal, že sankce fungují. Spíš si to ale nemyslím, neboť je to změna narativu a předstírání slabosti válku nezkrátí, spíše podpoří odhodlání obránce. (Stručně třeba zde.)

Někteří autoři jsou dokonce velmi optimističtí. Andrej Borisovič Zubov je ruský historik, religionista a politolog. Nepředpokládá revoluci zespoda, na to ruský lid není připraven, ale očekává výměnu vedení z vůle těch nejbohatších Rusů.

Nevím, zda takový optimismus vyjde, ale je možné, že aby tomu Putin předešel, pokusí se opravdu vinu za zpackanou válku na někoho hodit a válku nějak akceptovatelně ukončit. Zelenskyj tady není jediný, kdo je pod tlakem. Nezapomínejte, že Putin má zřejmě právem pověst reformátora, který pozvedl zemi z jelcinovského zkorumpovaného Ruska na Rusko funkčnější a bezpečnější. Chtěl po sobě zanechat ještě něco, na co by se vzpomínalo, ale takto si to nepředstavoval.

3) Proč se do toho začíná vměšovat Čína?

Do vyjednávání se zapojil izraelský premiér, ale nic nedokázal. Naopak se ze začátku dlouho nevyjadřovala Čína, světový nejlepší šachista, a rozhodně nehovořila o válce, ale převzala termín speciální operace. Teď už ale hovoří o válce, o nutnosti míru a o nabídce ho zprostředkovat (což Čína dokáže a Rusko ji bere vážně). Viz např. Reuters. Proč ta změna? Zde se můžeme jen domnívat, je několik možností, které mohou platit i zároveň:

a) EU hovoří o nutnosti zbavení se ruského vlivu. Je jen otázkou času, kdy více hlasů zmíní pozastavení Green deal (přičemž např. solární panely se vyrábějí v Číně, Čína miluje evropský Green deal) a možná i snížení závislosti na Číně. Soupeření EU a Ruska je výborné, ale není lepší než status quo. I chudé Rusko by bylo mizerný obchodní partner.

b) Tchaj-wan se dívá a učí. Jestli se Číně něco nehodí do krámu, tak lekce o tom, že David Goliáše může porazit i ve 21. století, zejména pokud má podporu zvenčí. A taky si Západ nacvičil sankce a podstupuje určité ideové sjednocení, zastává se slabšího. Ještě aby si začal myslet, že přece jen ještě nepatří na smetiště dějin a má sílu měnit svět. To raději mír na Ukrajině. Zkuste třeba tento článek.

c) Čína za to bude něco chtít. Nějakou záležitost, která se časem vyplatí. Času má Čína dost.

Na závěr vize na nejbližší dny – zesílení terorizování civilního obyvatelstva, zesílení bojů o Kyjev (snad i Charkov a další města na severu země). Ovšem stane se zřejmě ještě jedna věc – přijde dnes v noci a zítra - zima. Ne taková, aby bláto hezky promrzlo (a dalo se po něm jezdit), ale taková, aby hezky promrzli ruští vojáci. Jejich technika je cílem přepadů, jejich tábory také, a to i nočních, což je zejména u branců velmi demoralizující. Je možné, že si to vedení uvědomí a zkusí vyvinout velký tlak na nějakou rozhodující událost, která pozvedne morálku, vyřeší zásobování a pohne jednání ke kapitulaci Ukrajiny. V nejbližších dnech by mohl být velký útok na Kyjev – ale nemusí, s ohledem na poměrně patový stav na bojišti. Každopádně se blíží změny, další jednání a Ukrajina má velkou šanci.

Třešnička na závěr: Meta Platforms will allow Facebook and Instagram users in some countries to call for violence against Russians and Russian soldiers in the context of the Ukraine invasion, in a temporary change to its hate speech policy. Zase Reuters. Tohle je na samostatný článek.

******

Převzato se svolením autora z jeho Facebooku, kde publikuje zcela neformálně pro své přátele a jejich přátele na Facebooku, takže to je co nejvíc srozumitelné, krátké a většinou bez zdrojů, které se ale dají snadno dohledat a doplnit.