29.9.2023 | Svátek má Michal


SVĚT: Panevropský defétismus

22.3.2014

Jestli mě něco v posledních dnech skutečně zaskočilo, nebyl to postup Ruska ani postup Západu, ale všeobecný defétismus, který to všechno provází. Ještě to ani pořádně nezačalo a my už ležíme na lopatkách a plácáme do žíněnky tak vehementně, až se práší. Utápíme se v diskusích, jestli se Putin chová jako Hitler nebo spíš jako Brežněv, nečinně přihlížíme tomu, jak se žralok nažral, a večer při máchání spodního prádla prosíme Boha, ve kterého už ani nevěříme, aby byl dravec sytý. Proč by měl být?

Když jsem v posledních dnech obhajoval svoji tezi, že by USA a NATO měly co nejdříve zasáhnout (všimněte si, že s EU už ani nepočítám), opakovaně jsem slyšel větu "ale to by mohlo vést k válce". Ano, to mohlo.

Mám dojem, že nám s časem někde zmizel fakt, že Rusko není jen vítěz poslední světové války, ale také jeden z jejích původců. Bylo to Rusko, respektive Sovětský svaz, kdo měl pakt s Německem, byl to Sovětský svaz, kdo si hned na počátku ukousl pořádný kus z Polska. To nebyla jen Katyně, to byla otevřená a dobyvačná agrese. A je otázka, kde by se to, nebýt Hitlerovy "chyby", zastavilo. Ale vlastně ani to není začátek. V té době už Rusové dávno okupovali Ukrajinu, pobaltské republiky, Bělorusko, Moldávii, Kavkaz. Mám dojem, že nám časem někde zmizel fakt, že Sovětský svaz byl jedinou vítěznou mocností, pro kterou druhá světová válka skončila územním ziskem!

Možná se někdo utěšuje skutečností, že se jen vrací studená válka. Hodně se tenkrát chrastilo zbraněmi, také ta železná opona, ale jinak se vlastně nic moc nedělo. A když jsme teď na té správné straně ... Prdičky naší babičky. Reganovy Spojené státy konce osmdesátých let nemají se současnými Spojenými státy Baraka Obamy mnoho společného. NATO konce osmdesátých let není NATO dneška. Vítězové studené války se nechali ukonejšit svým vítězstvím. A Putin to ví.

Druhá světová válka začala ve Španělsku, třetí možná na Ukrajině. Tehdy se také čekalo. Španělsko, Rakousko, Sudety, pak zbytek Čech a Moravy, Polsko, Alsasko, Lotrinsko, Benelux... Západ se probudil až za Maginotovou linií! A pak se nad Kanálem hrálo o hodiny.

Jsem přesvědčen, že vojska NATO už měla stát na ukrajinských hranicích. Jsem přesvědčen, že už měla být připravena mobilizace. Pokud má být válka, tak raději teď. Než se žralok pořádně nadechne. Než si začne myslet, že je neporazitelný. Mnoho lumpů by nebylo potrestáno, kdyby dokázali přestat. Jenže jak známo, s jídlem roste chuť.

A že na to nemáme? A kdo jiný by měl mít. Ano, možná u toho trochu zhubneme, možná chvíli nebudou plné trubky ropy a plynu, možná pár let nepojedeme v létě k moři. Ale v opačném případě na nás mohou čekat potravinové lístky, bumážka i pro pouhé opuštění regionu a výlet leda tak na Sibiř. Do gulagu! To všechno už tu bylo a někteří si to naštěstí ještě pamatujeme.