27.10.2021 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


SVĚT: Jednoznačný postoj

7.6.2021

Jsem rád, že se Česko jasně postavilo za Izrael

Naše země hlasovala minulý týden v zájmu židovského státu v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), Nepřekvapuje, že Rusko, Čína, Kuba a muslimské země zaujaly protiizraelský postoj a de facto podpořily teroristy z Hamásu.

Česká republika hlasovala v Radě OSN pro lidská práva proti vytvoření komise, která by údajně měla vyšetřit možná porušení mezinárodního práva spáchaná při nedávných bojích mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Ve skutečnosti však má jít o komisi, jejímž výsledkem má být obvinění židovského státu z neexistujících válečných zločinů proti pásmu Gazy.

Pravda je taková, že Izrael se pouze bránil zákeřným útokům islamistických teroristů z Hamásu, kteří jej z pásma Gazy zasypali raketami. Zatímco Palestinci záměrně ostřelovali civilní cíle, tak Izraelci dopředu varovali arabské obyvatelstvo, které se nacházelo v místech jejich odvety, že mu hrozí útok IDF.

Tato fakta však nezajímala většinu členských zemí Rady, které 23 hlasy proti 9 při 14 absencích odsouhlasily tuto Izraeli nepřátelskou rezoluci. Proti hlasovaly Česká republika, Velká Británie, Německo, Rakousko, Bulharsko, Kamerun, Marshallovy ostrovy, Malawi a Uruguay. Z evropských zemí se zdržely Itálie, Dánsko, Nizozemsko, Polsko a Ukrajina.

To ovšem rozčílilo palestinskou samosprávu a náměstkyně jejího ministra zahraničí Amal Džadúová Šakaaová si předvolala diplomatické zástupce všech evropských zemí včetně Česka, které hlasovaly proti rezoluci. Podle paní náměstkyně taková stanoviska prý přesvědčují Izrael, že může beztrestně útočit na ostatní, a posilují jej v jeho okupačních aktivitách. Já bych se spíš zeptal nejen paní náměstkyně, ale celého vedení palestinské autonomie, proč dosud Palestinci nepřišli s jediným rozumným návrhem, který by zaručoval mír v oblasti a existenci Izraele.

Nabízí se rovněž otázka, proč má mít neexistující stát Palestina, který vznikl jednostranným vyhlášením v roce 1988, a prakticky okamžitě jej uznala tehdejší Československá socialistická republika, v Praze svoje velvyslanectví. Myslím si, že tento komunistický relikt včetně palestinské ambasády bychom měli zrušit.

Hlasování trojice Ruska, Číny a Kuby, která podpořila teroristický Hamás, nepřekvapuje. Tyto země se nikdy veřejně nepostavily za Izrael. Vždy v historii hlasovaly v mezinárodních institucích proti němu. A Rusko patřilo v časech SSSR k jedním z nejhorších nepřátel židovského státu.

Moskvu ovšem pořád dohání její minulost, kdy mezi její přední spojence patřily muslimské a arabské země, které usilovaly - a některé stále usilují - o zničení Izraele. A tyto země Sověti vyzbrojovali svými zbraněmi. Ruský prezident Vladimír Putin sice kdysi na setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že Rusko a Izrael jsou spojenci v boji proti teroru, to však byla jen prázdná slova. Praxe totiž ukázala, že Rusko se nikdy veřejně nepostavilo za zemi s Davidovou hvězdou a spojenectví s fanatickými islamisty v Íránu je pro něj cennější než přátelství s Izraelem.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.