10.5.2024 | Svátek má Blažena


SINAJ: Rozdrť je, Sisi!

27.7.2013

Mnozí se toho obávali, ale není úniku. Egypt je nyní zemí dvojího lidu. Část stojí za sesazeným Mursím, část za současnou vládou.

Prezidentem je sice armádou dosazený Adlí Mansúr, nicméně na protimursíovských demonstracích vidíme často fotky generála Sisiho. Muž naděje pro všechny, kdo chtějí žít v Egyptě islámském, nikoli islamistickém.

Sisiho vzývali lidé také na dnešní (26/7) demonstraci na jihu Sinaje, jak píše sever Ahram On Line. Tato informace jistě vyvolá zvýšenou pozornost těch, kdo se chystají do letovisek, jež jsou v katalozích nabízeny pod souhrnným názvem Šarm aš Šajch (Sharm el Sheikh). Včetně Dahabu nebo Naamy Bay.

Co se tedy dnes na Sinaji dělo? Nic zvláštního. Nejen v Káhiře, ale i zde Egypťané vyslyšeli Sisiho výzvu, aby vyšli do ulic a vyjádřili tak podporu jeho úsilí v boji proti násilí a terorismu. Doslova: aby dali armádě, jejíž je Sisi šéfem, mandát s násilím a teroristem skoncovat.

Jakkoli problematická tato výzva je, mnozí lidé, zejména tam, kde je živí turistika, mají hrozeb, jež generuje militantní islamismus, tak akorát. Oni potřebují v letoviscích návštěvníky s jejich penězi. To je pro rozumně uvažující hostitele priorita. Na Sinaji navíc komplikuje turistiku skutečnost, o níž se před pár dny zmínil zpravodajský server Eretz.cz. Na poloostrově hledají útočiště členové islamistických skupin prchající před armádou z Káhiry nebo Alexandrie. Egyptské ozbrojené síly je ovšem pronásledují i na poloostrově (kde si od pádu Mubaraka dělají, co chtějí, a těží z podpory neméně teroristického Hamasu v Pásmu Gazy). Izraelci očekávají, že kvůli jejich souhlasu umožnit egyptské armádě operovat na Sinaji nad rámec mírové smlouvy 1979 se budou islamisté židovskému státu mstít a útočit raketami na Ejlat. Proto do této turistické lokality umístili systém protikraketové obrany Iron Dome, který důvěrně znají obyvatelé Izraele v dosahu raket útočníků operujících v Pásmu Gazy. Asi je zbytečné připomenout neblahu souvislost. Z Ejlatu je to do sinajské Taby co by kamenem dohodil; také proto (bezpečnostních rizik je jistě víc) tam zodpovědné cestovní kanceláře klienty neposílají.

Ahram On Line píše, že lidé vyšli do ulic v El Toru (západní pobřeží Sinaje), v Šarm aš Šajchu a nedaleké destinaci Naama Bay. Texty na plakátech byly výmluvé. "Společně proti terorismu. Lidé, armáda a policie jsou jedna ruka. Ať žije Egypt". Skandování "Rozdrť je Sisi" nenechalo nikoho na pochybách, na které straně barikády Jihosinajci stojí. Demonstrovali beduíni i pracovníci turistického sektoru. Mají se turisté bát? Islamistických teroristů ano, těchto lidí rozhodně nikoli.

Egyptský server také připomíná méně známou statistiku. Na severu Sinaje, ve městě El Ariš, bylo od sesazení Mursího (3/7) zabito třiadvacet členů bezpečnostních složek a deset civilistů.

Stejskal.estranky.cz