23.9.2023 | Svátek má Berta


PRIGOŽIN ŠOKUJE: Rusko Donbas neosvobodilo, ale drancovalo

29.6.2023

Šéf vagnerovců to v jednom ze svých záchvatů pravdy řekl jasně. Ukrajina osm let neútočila na Donbas, ale pouze na ruské pozice. Válku proti svému sousedovi začal Putin bezdůvodně s cílem jej vyloupit a anektovat.

Žádná genocida ruských obyvatel na Donbase se nekonala. Ten sloužil a slouží putinovským rusákům jako kolonie, jako zdroj peněz pocházejících z masivního rozkrádání a korupce. Jevgenij Prigožin pouze potvrdil fakta, která jsou ovšem typická pro celé putinovské Rusko. Od roku 2014 do roku 2022, plundrovali Donbas mnozí lidé rekrutující se z příznivců Kremlu. Část z nich byla z přímo ze správy prezidenta Vladimíra Putina, část z FSB a část z nich byli putinovští oligarchové,“ uvedl Prigožin.

Prigožin dále popsal, jak masivní rozkrádačky v tzv. Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice vypadaly. Vytvořily se místní fiktivní ozbrojené sbory, které však existovaly pouze s minimem bojovníků, protože nebylo proti komu válčit. Avšak na papíře byly tyto jednotky daleko silnější. Jejich velitelé si pak rozdělovali za tyto neexistující černé duše peníze. Tito žoldnéři pobírali plat 40 000 rublů (cca 12 000 Kč). O tyto peníze se rozdělili velitelé, a člověk, který sice nebyl vymyšlený, ale dostal 20 000 rublů za to, že zůstal doma a nikde neválčil. Zbytek zůstal důstojníkům. Skvělý byznys pro obě strany.

Donbas byl vůbec fantastickým místem pro korupci a rozkrádání. A kradli všichni, pracovníci prezidentského úřadu, armádní generálové, soudci, prokurátoři, důstojníci policie a tajné služby FSB. Obzvláště zdatně si počínal bývalý Putinův poradce Vladislav Surkov, Ten loupil tak mocně, že to bylo moc i na vládce Kremlu, který jej vyhodil a nechal zatknout pro zpronevěru.

Prigožin také potvrdil, že údajný důvod pro agresi proti Ukrajině, tedy ochrana tamních utiskovaných ruskojazyčných obyvatel, byl jen vymyšlenou záminkou pro vpád do sousední země. To už je ovšem všeobecně známý fakt. Žádný útisky rusky mluvících obyvatel se nekonal a nekoná, což mně osobně potvrdilo více Ukrajinců pocházejících z ruskojazyčných oblastí. Mnozí z nich dokonce na protest proti ruskému vpádu přestali mluvit rusky a přešli na ukrajinštinu.

Ruská válka proti Ukrajině má hlavně ekonomické a mocenské důvody. Putin si uvědomuje, že bez Ukrajiny si Rusko může na velmoc tak akorát hrát a proto se jí snaží společně s Běloruskem připojit ke svému území. Rusko je také známé tím, že toho neumí moc vyrobit a je proto závislé na exportu surovin. A Ukrajina je zemí mimořádně bohatou na suroviny. V roce 2021 patřila mezi světové špičky v produkci titanu, železné rudy, kaolinu, manganu, a grafitu. Ze 120 nejpoužívanějších nerostů se jich na Ukrajině nachází plných 117. To už Kremlu za lup jistě stojí.