29.1.2023 | Svátek má Zdislava


POLSKO: Zneužití tragédie

13.4.2022

Kaczyński viní Rusko za leteckou katastrofu u Smolenska

Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Rusko, že stálo za leteckou katastrofou u Smolenska. Při ní zemřel tehdejší polský prezident Kaczyńského bratr-dvojče Lech Kaczyński.

Delegace, složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády, letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků, povražděných v sovětském zajetí. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti. Následné vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle polského názoru i dispečerů ruského letiště.

Katastrofa u Smolenska měla zejména dopad na vnitropolitickou situaci v Polsku. V roce 2010 totiž vládla v Polsku „liberální vláda“ a tehdejší opozice na čele s Jaroslavem Kyczyńskim ji obviňovala z nedostatečné přípravy návštěvy polské delegace v Rusku. Současná opozice naopak tvrdí, že Kaczyński nedokázal předložit žádné hodnověrné materiály o tom, že Rusko na jeho bratra a bývalého polského prezidenta uskutečnilo atentát.

Dnes se zásadním způsobem změnila celoevropská politická situace a válka na Ukrajině způsobená ruskou invazí dala obviněním Kaczyńského nový rozměr. V posledních třech letech došlo podle Kaczyńského k „velké změně“ při objasňování okolností katastrofy. A tato změna vyplývá nejen z kontextu doby, z války na Ukrajině a neslýchaných zločinů, které potvrzují, že „Rusko se nemění a ruský postkomunismus je stejně zločinný jako komunismus“....

Dnes všichni chtějí zúčtování s Putinem za genocidu, jakého se dopouští na Ukrajině. Kaczyński k válečným zločinům přidává Putinovi smolenský ‚zločin‘ a chce, aby se celá Evropa zmobilizovala a postavila Putina před soud. Kaczyński prostě využívá drama na Ukrajině, aby ukázal a potrestal ty, kteří podle jeho názoru zavinili katastrofu z 10. dubna 2010, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Protože ten, kdo není s námi ve věci Smolenska, ten je s Putinem,“ napsal deník (Gazeta Wyborcza).

Tentokrát musím s opozičním polským deníkem stoprocentně souhlasit. V mediální atmosféře války na Ukrajině, v níž se zdůrazňují válečné zločiny ruské armády, se může polskému vicepremiérovi skutečně podařit přesvědčit větší část polské veřejnosti o tom, že jeho bratr a bývalý prezident byl Ruskem zavražděn, a že tak nešlo o nešťastnou leteckou katastrofu. Využívá toho, že zdůrazňuje tehdejší kritiku ruské invaze do Gruzie z roku 2008, při níž byly od Gruzie odtrženy proruské oblasti. A platí přesně to, o čem píše Gazeta Wyborcza - kdo nesouhlasí s tím, že byl na bývalého polského prezidenta spáchán atentát, ten je s Putinem.

Pikantní na celé záležitosti je i to, že tehdejším ruským prezidentem byl Dmitrij Medvedev. 7. srpna 2008 vypukly menší konflikty mezi osetskými separatistickými silami a gruzínskou armádou. Rusko obvinilo Gruzii z příprav války v Jižní Osetii, kdežto Gruzie označila za viníka konfliktů Jižní Osetii. Obě strany konfliktu se nakonec dohodly na příměří, ale boje neustaly. V noci ze 7. na 8. srpna zahájily gruzínské jednotky intenzivní dělostřelecké ostřelování hlavního města Jižní Osetie Cchinvali a přilehlých oblastí. V důsledku gruzínské operace bylo zabito 15 ruských vojáků, kteří v Cchinvali působili jako vojenské mírové síly. Gruzínské dělostřelectvo totiž zasáhlo a sestřelilo ruský transportní letoun, v němž se nacházela ruská vojenská posádka. Oficiálním důvodem útoku na Cchinval bylo podle gruzínské strany porušení příměří ze strany Jižní Osetie. Jižní Osetie však tato obvinění popřela, a naopak označila za viníka konfliktu Gruzii, která podle osetijské verze začala s palbou jako první.
Stejného dne, 8. srpna, ruská strana obvinila Gruzii z rozpoutání agrese vůči Jižní Osetii, stejně tak z útoku proti civilistům a ruským mírovým silám. Odpoledne vyslala Ruská federace své vojska na území Gruzie.

Tolik výběr z wikipedie. Z výše uvedeného se jeví ruská invaze do Gruzie v poněkud jiném světle, než jak ji líčí Kyczyński.

Rusko v minulosti nikdy neváhalo použít vojenskou sílu, pokud se to Rusku jevilo výhodné. Ruská invaze na Ukrajinu je tak bezesporu pokusem o zrušení teritoriální celistvosti Ukrajiny a měla by podle Ruska skončit anexí východní části Ukrajiny – Donbasu – a propojením Donbasu s poloostrovem Krym po souši. Přiživovat se na ukrajinské tragédii s tím, že Rusko spáchalo atentát na bývalého polského prezidenta, je politicky pochopitelné v současné situaci. Zda bylo letecké neštěstí skutečně zločinem, ale zřejmě zůstane trvale nedořešené.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz