19.6.2024 | Svátek má Leoš


NĚMECKO: Pravicový terorismus

21.12.2011

Teroristů a jejich pomocníků v Německu je možná o 144 víc a nejsou jenom tři

Pravicový terorismus je po krizi eurozóny druhé největší téma, které hýbe v současnosti Německem a zřejmě to není ani náhoda: každá krize vždy v historii podněcovala extrémisty k větší aktivitě. Podle posledních informací, které byly zveřejněny, bylo na boj s pravicovým extrémismem v Německu vyčleněno 420 kriminalistů a další stovka se má k nim v nejbližších dnech připojit. Zároveň s odhalováním lidí, kteří byli napojeni na trojici teroristů Beate Zschäpeovou, Uwe Mundlose a Uwe Böhnhardta, se uvažuje i o zákazu krajně pravicové strany NPD, tedy Národnědemokratické strany Německa, která se však ústy svého šéfa Holgera Apfela od všech teroristických akcí ostře distancuje.

Podle oficiálních čísel pravicová scéna v současném Německu čítá 27 000 lidí a někteří z nich jsou pak organizovaní v různých stranách, z nichž NPD - jako největší z nich - má asi 6800 členů. S velkým odstupem v počtu členů pak následují strany či pouhá uskupení jako jsou například Autonomní nacionalisté, Kamarádi atd. Podle posledních průzkumů si 77 procent Němců přeje, aby strana NPD byla zakázaná, ale takový krok není podle právníků vzhledem k dikci Ústavy jen tak jednoduchý. Jeden člen této strany, Ralf Wohlleben, bývalý její funkcionář z Thüringenu, se nachází sice již kvůli napojení a napomáhání trojici teroristů ve vazbě, ale to nic neznamená. Stejně jako to, že jeho přítel André Kapke z Jeny se v polovině devadesátých let pokusil zařídit útěk několika teroristů z Německa do Jižní Afriky. Dokonce nový spolkový šéf pro organizační činnost strany NPD Patrick Wieschke je v podezření, že v noci na 3. listopadu 2011 napomáhal paní Zschäpeové k útěku a nechal ji, aby se ukryla v jeho bytě v Eisenachu. Tento muž byl navíc už v roce 2002 odsouzen za pumový atentát k odnětí svobody na dva roky a devět měsíců, a tak bychom mohli pokračovat.

Jenže podle německých zákonů i prokázaná spolupráce jednotlivých členů strany NPD s teroristickou trojici nestačí k tomu, aby nějaká strana byla Spolkovým ústavním soudem zakázaná. V dějinách Německé spolkové republiky došlo jen dvakrát k zastavení činnosti nějaké politické strany podle Článku 21 Německé ústavy, a to vždy jen tehdy, když se prokázalo, že na činnosti proti demokratickým základům státu či na odstranění existence Německé spolkové republiky se podílí nějaká strana jako celek a ne jenom její jedinci.

Podle bývalého prezidenta Německého ústavního soudu Hans-Jürgena Papiera bude velmi těžké straně NPD prokázat skutečný podíl účasti na násilných trestných činech a ještě těžší bude prokázat nějaké napojení trojice teroristů na pravicovou extrémistickou stranu, a to i přesto, že jejich někteří kamarádi nějaký čas v NPD byli jako řádně organizovaní členové. Sama ale trojice teroristů vždy a zcela zásadně odmítala všechny organizační struktury a jakoukoliv hierarchii, a proto toto dokazování bude velice složité. Už i proto, jak novináři zjistili, že v této organizaci je nasazeno 130 kriminalistů pod falešným krytí a ti by mohli při případném soudním projednávání být identifikováni, a tím by byl jejich život přímo ohrožen. Někteří z těchto kriminálních úředníků se dle zjištění investigativců nacházejí zřejmě i ve vedoucích funkcích strany NPD. Podle posledních zpráv, které unikly z policejních kruhů, se zdá, že z pravicového předpolí v Německu se ponořilo do ilegality 144 lidí. Takové číslo by už ukazovalo na skutečně docela dobře organizovanou skupinu. Důkladné pátrání je ale pořád na počátku.

Psáno pro ČRo 6

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel