NĚMECKO: Pokus o bombový atentát v Bonnu
Minulý týden v pondělí 10. prosince 2012 byla nalezena na nádraží v Bonnu modrá sportovní taška s nevybuchlou náloží, která neexplodovala s největší pravděpodobností jen díky konstrukční vadě. Podle vyšetřovatelů z Karlsruhe za pokusem o atentát je zřejmě teroristické uskupení radikálních islamistů. Bomba měla být aktivována na dálku pomocí mobilního telefonu, sdělil Westdeutsche Rundfunk. Tagesspigel zase naopak tvrdí, že k explozi mělo dojít připojením na budík. Policie zatím pracuje s několika verzemi.
Neoficiálně ale policie WDR potvrdila, že prověřuje možnost konstrukční chyby: místo rozbušky prý byla použita pouze žárovka, která se ve sportovní tašce našla. Podle stejné stanice policie se domnívá, že atentát zorganizovali tři podezřelí, jejichž totožnost policie zná. Jeden z podezřelých má černou pleť a druhý muž je běloch, a třetí je podezřelým zatím jen proto, že si filmoval v nějakém Fastfood řetězci kameru, která tam sledovala provoz. Od čtvrtka je mezi podezřelými ještě čtvrtý muž, asi čtyřicetiletý, který na inkriminovanou tašku na nádraží na peronu u první koleje upozornil ženu, která měla službu na informacích. Toho muže policie zatím neidentifikovala.
Do konce minulého týdne se zatím podařilo zadržet jen jednoho z podezřelých, a sice zřejmě Somálce Omara D., kterého podle serveru Focus Online policie již léta sleduje, protože se pohyboval v takzvané porýnské radikální scéně. Druhým podezřelým je Němec Abdizarak B, který se však narodil v Mogadišu. FAZ ale naopak píše o Omaru D. jako o Němci a o Abdizarakovi B. jako o Somálci, který se zdržuje v zahraničí, takže je těžké s v informacích orientovat. Podle Spiegel Online ale určitě jeden z podezřelých před časem řekl, že se zase musí v Evropě něco stát. Tito muži podle záznamu videokamer také zanechali na nástupišti u první koleje modrou sportovní tašku s výbušninou. Jeden z nich, kterého policie sledovala, podle Zeit Online se ovšem policii ztratil z dohledu a zatím se po něm marně pátrá. Stejný zdroj hlásí, že Omar D. patřil ke skupině asi 170 podezřelých islamistů, o kterých policie věděla, že nějaký útok mohou chystat. To ale neznamená, že tyto osoby byly permanentně sledované, to je bohužel prakticky neproveditelné, napsal Zeit Online.
Podle posledních policejních zpráv v modré tašce byly nalezeny kovové krabičky s bílým práškem, čtyři butanové bomby, amoniumnitrat, baterie a ocelová roura naplněná hřebíky. Policie zároveň zveřejnila možnou podobu jednoho z pachatelů na základě informací čtrnáctiletého chlapce, který viděl muže, jenž modrou tašku na nádraží odložil: bylo mu asi 30 až 35 let, byl štíhlý a asi 190 centimetrů vysoký, barvu pleti měl tmavou. Policie obsah tašky zneškodnila na místě prudkým proudem vody a od té doby ho zkoumá.
Oba podezřelí jsou policii známí a již jednou, v roce 2008, byli zadrženi na letišti Köln-Bonn, když se snažili odletět přes Amsterodam a Ugandu do teroristického výcvikového střediska v Somálsku. Po deseti dnech byli ale oba propuštěni na svobodu pro nedostatek důkazů. O doposud zatčeném muži zatím média jen spekulují a ani se neví, jestli měl kontakt k teroristům v zahraničí a jestli v zahraničí v poslední době pobýval. Proto nelze ani říci, jestli byl takovýto útok naplánován v zahraničí ve spolupráci s Al Káidou, nebo jestli podezřelí muži jednali na vlastní pěst. Oba podezřelí jsou ale již od roku 2010 policií považování za ultraradikály bonnské scény, do níž patří asi patnáct lidí ze Somálska a v jejichž čele stojí duchovní z Bonnu-Beuelu Šejk Hussein.
Vyšetřování případu převzal Spolkový kriminální úřad, což ukazuje na to, že ho policie vyhodnotila jako velmi vážný. To řekl médiím i spolkový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, který vyzval občany k obezřetnosti. Zároveň tento ministr se vyslovil pro rozšíření videokamer na nádražích a veřejných prostranstvích, které mají kvůli snadnější identifikaci odradit teroristy od podobných činů. Na to bychom měli myslet i my, protože odposlouchávaný terorista hovořil o dalším útoku v Evropě, a tam patříme i my, protože naši vojáci stejně jako Poláci působí v zahraničních misích, což se právě Al Káidě a podobným organizacím nezamlouvá.
Psáno pro ČRo 6
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel