27.6.2024 | Svátek má Ladislav


NĚMECKO: Dvojitý Schlömer

9.6.2012

Tak hovoří novináři o novém předsedovi pirátské strany v Německu. A poprávu, protože to je poprvé v dějinách Spolkové republiky Německa, kdy aktivní ministerský úředník se stal šéfem strany, která sedí již ve čtyřech zemských parlamentech a s velkou pravděpodobností se dostane v příštích volbách i do Bundestagu, tedy spolkového parlamentu.

Co je v jiných stranách zastoupených v parlamentech nemožné, u Pirátů neplatí, naopak Piráti to takhle chtějí. Tato strana neplatí své funkcionáře a i pan Schlömer jako předseda nepobírá žádný plat, jeho funkce je čestná. Otázka je, jestli je to možné. Mnozí se domnívají, že pan Schlömer bude muset brzy ministerstvo obrany, kde pracuje jako vládní ředitel: má na starosti vojenské univerzity, opustit.

V dvojroli, kterou přijal, nemá totiž předseda Pirátů jen časové problémy, ale staví před něj i zásadní politické otázky.

Zatím to funguje tak, že pan Schlömer úřaduje ve stranické centrále vždy až od 17 hodin, tedy po své pracovní době na ministerstvu obrany. To ale řeší jen jeho časové problémy s výkonem funkce. Podle analytiků však i tento problém může být brzy neřešitelný. V práci musí týdně strávit 41 hodin a nesmí ke své stranické funkci používat ani úřední e-mail. Za práci v úřadě bere měsíčně, jak sám říká, pět tisíc eur čistého, a protože má doma dvě malé děti, těžko by vyšel s menším příjmem. Zdá se, že tolik peněz mu jeho strana nemůže nabídnout. Situace proto není nijak jednoduchá a sám říká, že na ministerstvu existují lidé, kteří jen čekají na jeho chybu. Za první přečin by mu hrozila důtka, za druhý snížení platu, a to si nemůže dovolit.

Jako politik a zároveň úředník se doopravdy pohybuje po velmi tenkém ledě. Zákon o státních úřednících hovoří velice jasně: státní úředník má zákaz provádět nábor pro nějakou stranu, vylepovat či nosit politické plakáty a pomlouvat politické protivníky. Jenže předseda každé politické strany se musí vůči ostatním stranám v politické soutěži nějak vymezovat, a to může být ten hlavní problém. To si myslí jeho ministr de Maizière i paní kancléřka Merkelová.

Zatím se pan Schlömer snaží být vůči svému ministerstvu maximálně loajální, jenže jak dlouho to může činit ve straně, která je zcela nevypočítatelná. První konflikt, jak předpovídají komentátoři, může nastat, když jako ministerský úředník a zároveň jako šéf Pirátů by měl obhajovat nenasazování vojáků bundeswehru do zahraničních misí.

Analytici, ale i politici se shodují, že šéf Pirátů má štěstí, že tato strana se doposud hlavně vyjadřovala k autorským právům a nemá ještě vypracovaný program, v kterém bude muset hájit nějaký trend v bezpečností a zahraniční politice. Tato situace ale nemůže dlouho trvat, změnit se musí minimálně před začátkem kampaně do celoněmeckých voleb, které budou na podzim roku 2013, tedy asi za 15 měsíců.

Specializovaný právník na otázky státních úředníků Ulrich Battis řekl newsmagazinu Der Spiegel, že střet zájmů je pro předsedu Pirátů nevyhnutelný. Pan Schlömer nemůže v žádném případě zastávat obrannou politiku, která nebude v souladu s jeho zaměstnavatelem.

Přes všechny tyto připomínky, které pan Schlömer registruje, chce šéf Pirátů v této dvojroli pokračovat. Jak dlouho se mu to bude dařit, teprve uvidíme. Z jeho vyjádření pro časopis Focus z minulého týdne je ale již zřejmé, že pod jeho vedením se strana Pirátů nebude počítat k levici. Za jedinou moderní stranu, kde vládne zvědavost, která je zajímavá a otevřená, považuje CDU. Sociální demokraté podle něho zaspali. Už také nehovoří o sociálním tržním hospodářství, ale používá termín civilizované tržní hospodářství a velmi se brání dělení na levici a pravici. Týdeníku Die Zeit řekl, že slouží jen image a od skutečné politiky, v níž všichni musí jednat se všemi, se takové škatulkování vzdaluje. To vše ukazuje na to, kam asi nový předseda bude chtít stranu Pirátů nasměrovat.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6