29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


NĚMECKO: Bundestag zasedal poprvé od voleb

30.10.2013

Měsíc po volbách v Německu zasedl tento týden poprvé Bundestag, tedy parlament, a hned první zasedání a první hlasování, které mělo spíše slavnostní charakter, ukázalo, že to opozice bude mít velmi těžké. Všem 631 poslancům zatroubil slavnostní kvintet, s nímž si zazpívali i hymnu.

Poté se volilo předsednictvo a výsledek byl překvapivý: Předsedou parlamentu se stal potřetí Norbert Lammert z CDU, který získal v tajném hlasování 591 hlasů, volilo ho 94,6 procent přítomných. Jen 26 poslanců bylo proti a osm se zdrželo hlasování. Pan Lammert byl poprvé zvolen v roce 2005, tehdy získal 91,9 procent hlasů, v roce 2009 to bylo 84,6 procenta hlasů a letošní výsledek je tedy evidentně nejlepší, což signalizuje sílu velké koalice. V úvodní řeči znovuzvolený předseda parlamentu, či jak se v Německu říká prezident Bundestagu, zdůraznil, že bude dál obhajovat nezávislost parlamentu na vládě.

Novinkou taky je, že bude pan Lammert mít místo pěti šest místopředsedů, dva unionisty, dva sociální demokraty a po jednom tam bude zastoupena levice a zelení. Opozice sice zvýšení počtu vicepředsedů kritizovala, ale jasná většina velké koalice si to bez potíží prosadila.

Jinak lze ale konstatovat, že ta nejtěžší práce velkou koalici teprve čeká, protože zatím se unionisté se sociálními demokraty dohodli jen na tom, že se dohodnou. Ve středu začala společná jednání a stará vláda zůstává v úřadě do té doby, než bude jmenována nová. Kvůli nastávajícím jednáním obě strany ustavili dvanáct pracovních skupin a čtyři podskupiny, které se budou zabývat evropskými otázkami, problémem integrace cizinců, ochranou spotřebitelů a obsazení představenstev akciových společností. Každá velká pracovní skupina se skládá ze sedmi členů obou stran a vedení se dělí mezi obě strany.

V hlavních skupinách se bude jednat o zahraniční politice a obraně, financích a rozpočtu, hospodářství, energii, pracovních příležitostech a sociálních otázkách, rodině a ženské politice, zdravotní a sociální péči, dopravě a infrastruktuře, vědě a vzdělání, vnitřních záležitostech a justici, životním prostředí a v poslední skupině o kultuře.

Pracovní skupinu, která se bude zabývat financemi a rozpočtem, povede hamburský starosta Olaf Scholz za sociální demokracii a Wolfgang Schäuble za unionisty. A asi právě v této pracovní skupině budou jednání nejsložitější, i když se zdá, že v hlavních tématech, jako je minimální mzda a zdanění, se jejich názory již přiblížily. CDU rovněž ustoupila CSU a zdá se, že povinná dálniční známka nakonec může být v Německu zavedena. Všechny komise by se podle Spiegelu online měly scházet minimálně jednou týdně a to na různých místech.

Podle komentátorů nejoptimističtější varianta předpokládá, že výsledky by obě strany mohly předložit nejspíš koncem listopadu, aby ještě před Vánocemi mělo Německo novou vládu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus