24.9.2023 | Svátek má Jaromír


NÁZOR: Co by znamenal krach jednání WTO?

5.7.2006

Tragédii bohatého a rádoby svobodného světa. Málokdo chápe, jak dalekosáhlé důsledky krach jednání může mít.

Zdánlivě o nic nejde. Jen o nějaká cla a dotace do zemědělství, které zajímají pár obchodníků.

Jde však o mnohem víc. Jde o to, jestli i nadále bude bohatý svět parazitovat na přírodním bohatství chudých zemí. Jestli v chudých zemích budou vládnout samozvaní bezohlední sadističtí diktátoři. Jestli budeme do nejchudších zemí posílat ekologicky nešetrnou leteckou dopravou tuny potravin, které nakonec diktátoři rozkradou. Jestli naštvaní chudí budou poskytovat životní prostor teroristickým organizacím a jestli nám teroristé nakonec hodí na hlavu atomovku. Tohle všechno je totiž důsledkem ostudných obchodních omezení, které bohatý svět uvaluje na chudé země a za které se chudý svět bohatým mstí recipročními opatřeními.

Přitom politici dobře vědí, že celní bariéry způsobují chudobu jak na straně potenciálních dodavatelů (nejsou schopni svoje zboží prodat, protože je drahé), tak na straně odběratelů (zaplatí více, než by na normálním trhu museli, anebo zboží vůbec nekoupí). Jen o trochu méně špatné jsou dotace, které zvýhodňují zemědělce a jiné vyvolené na úkor ostatních. Těmi ostatními jsou ve většině případů zemědělci z chudých zemí. Pokud chudí neprodají to jediné, co umějí vyrábět (potraviny), nebudou moci koupit a udržovat stroje, které potřebují k jejich výrobě i k životu (třeba traktory nebo zařízení k odsolení vody). Pokud nebudou moci vyrábět a žít, nepomohou jim ani demokratické instituce, ani abstraktní vzdělání, které se s takovou pompou snaží zavádět politici i nevládní organizace.

Bravo, páni politici. Zvýhodňováním bohatých evropských zemědělců na úkor nejchudších lidí planety, které tím mnohdy odsuzujete k smrti, jste opravdu projevili svůj vysoký morální standard.

Kdo za to může? Demokratičtí voliči bohatého světa, kteří nacionalisticky, ochranářsky a tzv. sociálně zaměřené politiky podporují. Díky tomu si tu atomovku na hlavách nakonec zasloužíme všichni.

Chtěli byste to změnit? Změňte sebe. Nebuďte blbí. Myslete na sebe a své děti. Máte moc volit takové politiky, kteří nebudou podporovat hloupá hospodářská omezení a další pochybné hospodářské experimenty, jež jsou realizovány ve všech uniích a státech demokratického světa. Je to vaše moc. Nikdo vám ji nemůže vzít. Zatím...