1.6.2024 | Svátek má Laura


NATO: 447 den invaze

16.5.2023

15/05/2023
Ukrajina:
Ozbrojené síly země převzaly iniciativu. Svůj úder vedly mj. na ruskou leteckou základnu Sešča, což je to uzel vojenského dopravního letectva ruské armády (měl klíčovou roli při zahájení invaze v loňském roce). Během uplynulého víkendu dobyli Ukrajinci v oblasti Bachmut více než 10 ruských pozic. Osvobození města tvoří faktickou předehru k očekávané protiofenzívě. Kyjev ji nechápe jako jednorázovou operaci. V zásadě již probíhá, a to od 24/02/2022 (zahrnuje tak např. úspěšné boje v zóně kolem Charkova a na západním břehu Chersonu loni na podzim). Od té doby ztratila ukrajinská armáda v bojích podle odhadu 13 000 vojáků a dalších 35.000 jejích mužů bylo zraněno (zdroj: zpravodajské služby zemí EU). Reálná čísla mohou být pochopitelně vyšší, ale i tak jsou mnohem nižší než ruské ztráty.

Rusko: V Brjanské oblasti (poblíž hranic Běloruska a Ukrajiny) došlo k sestřelení 3 vrtulníků a 2 letadel. Dále agresor pokračoval v útocích proti Ukrajině s využitím dronů a raket. Hlavní smysl této nové vzdušné kampaně je s největší pravděpodobností snaha o degradaci ukrajinských schopností zahájit v blízké době protiofenzívu. Organizace ruských ozbrojených sil přitom zůstává od počátku invaze víceméně beze změn. V únoru 2022 však jednoznačně převládali vojáci z povolání. Nyní jednotky tvoří většinou mobilizovaní záložníci, kteří mají nedostatečný výcvik a stále více také zastaralou výzbroj. Navíc je mnoho jednotek silně poddimenzovaných. Výsledkem jsou ztráty: cca 200.000 mužů, (podle některých zdrojů až 340.000 raněných, z toho 65 % bez možnosti vrátit se do vojenské služby).

Čína: Peking chystá „mírovou misi“. V jejím rámci navštíví Ukrajinu a Rusko mimořádný čínský vyslanec.

Německo: Bez stažení ruských jednotek nelze mluvit o míru (kancl. O. Scholz).

Francie: Válku na Ukrajině už Rusko geopoliticky prohrálo (prez. E. Macron).

13/05/2023
Ukrajina:
Na frontové linii v Bachmutu, Lymanu, Avdijivce a Marjince se podle GŠUA zapojili příslušníci ukrajinské armády do 47 bojových protiútoků, během kterých zaznamenali územní zisky severozápadně od Bachmutu. Zároveň čelili 7 raketovým a 49 leteckým úderům, např. na Kramatorsk, Družkivku a Záporoží. Pravděpodobnost pokračování takových útoků ze strany agresora zůstává vysoká. Kyjev čeká ještě dlouhá a náročná cesta k vítězství (NGŠ V. Zalužnyj). K odražení agresora mají ukrajinské ozbrojené síly zbrojní arzenál v hodnotě více než 30 miliard dolarů. I tak bude těžké nyní uspět, protože protiofenzíva už nebude překvapením jako loni např. u Charkova. Proto Ukrajina potřebuje více času na přípravu (prez. V. Zelenskyj). V rámci příprav byly zahájené operace, při kterých dosáhly ukrajinské síly lokálně územní zisky severozápadně od Bachmutu. Zahájení ruské invaze znamenalo pro Kyjev ztrátu cca 30 % pracovních sil, tj. 5,5 milionů práceschopných lidí.

Rusko: Nevratné ztráty během války s Ukrajinou přesáhují na straně Moskvy podle BBC aktuálně 200 000 lidí. Na frontě v oblasti Bachmutu jsou ruské síly vyčerpány. Během posledních čtyř dnů se 72. samostatná motostřelecká brigáda stáhla z města a vyklidila své pozice na jižním křídle ruské operace v oblasti. Ukrajinci získali zpět nejméně kilometr území. Jeho význam umocňuje skutečnost, že se jedná o předmostí na západní straně kanálu Donec-Donbas, které vymezuje přední linii celého sektoru. Od počátku května odpálila plavidla Černomořské flotily ruského námořnictva osm pozemních útočných řízených střel SS-N-30a SAGARIS (LACM). To bylo teprve podruhé, co agresor použil te)nto typ zbraní (LACM) od 9. března. V krátkodobém horizontu považuje ruské velení tyto systémy za klíčové kvůli schopnosti zasáhnout hluboko do území Ukrajiny s cílem narušit očekávanou protiofenzívu. Od konce dubna (28/04) vypálili Rusové na Ukrajinu celkem 67 raket a 114 dronů. Prošlo jen 7, resp. 11 z nich, žádná střela nezasáhla Kyjev.

Polsko: Senát schválil rezoluci o vstupu Ukrajiny do NATO.

11/05/2023
Ukrajina:
Kyjev nepočítá s jedinou protiofenzivou. Podle MZ K nebude ta očekávaná rozhodně poslední. Ozbrojené síly se budou muset připravit i na další, dokud nedosáhnou takových zisků, jaké byly vidět během úspěšných operací v Charkově a Chersonu. Ukrajinská armáda je připravená na dlouhou válku. Aktuálně si chce udržet dynamiku. Více než jen vyčkávat usiluje o převzetí iniciativy a chce vyvinut trvalý tlak na protivníka. bez ohledu na výrazný nepoměr vzdušných sil se tak snaží dosáhnout toho, co se Rusům nedaří 15 měsíců.

Rusko: Zásoby raket Kinžal a Kalibr jsou kriticky nízké. To jen umocňuje značné problémy, které má armáda s bojovými schopnostmi svých jednotek. Opotřebení po útocích v Bachmutu a okkolí značně omezuje schopnost ruských sil bránit se proti lokalizovaným ukrajinským protiútokům, kvůli kterým prchá z oblasti města celá brigáda. Nicméně celková převaha ruské armády nesporně přetrvává. Přesné počet vojenských kapacit a zásob Moskvy sice není veřejně dostupný, ale podle odhadů z února 2023 má Kreml k dispozici, 13–15krát více letadel než Kyjev, téměř 7–8krát více tanků a 4krát více obrněných bojových vozidel. Jen námořní flotilu má 12–16krát větší.

NATO: Válka na Ukrajině bude stále více bitvou mezi velkým počtem špatně vycvičených ruských vojáků se zastaralým vybavením oproti ukrajinským silám, které mají menší počty, ale disponují lepšími západními zbraněmi a výcvikem (GenSec J. Stoltenberg).

USA: Ukrajina má dostatečné zdroje nutné k získání zpět území zabraného Ruskem (StaDep - A. Blinken).

ČR: Praha zvažuje poskytnout Ukrajině bitevní letouny L-159, protože Ukrajina potřebuje letectvo k přípravě na protiofenzivu (prez. P. Pavel)

OBSE: Rusko si musí uvědomit, že na Ukrajině nemůže vyhrát. Hrozba, kterou představuje Rusko, trvá a nelze ji podceňovat (UK Del.)

Německo: Bundeswehr má dramatický nedostatek munice, která je nezbytná pro vlastní bezpečnost, ale i pro obranu Ukrajiny. Vláda přesto hodlá nadále ponechat výrobu na volném trhu.

Polsko: Experti potvrzují ruský původ střepin z rakety (Ch-55), která dopadla 15 km od Bydhošti na severu země v prosinci 2022.

09/05/2023
Ukrajina:
Celkové bojové ztráty ruských sil od 24/02/2022 do 08/05/2023 odhaduje velení ukrajinské armády na 194 430 vojáků, 3 723 tanků, 7 248 bojových obrněných vozidel, 308 letadel a 294 vrtulníků. Podle agentury Reuters (s odkazem na dokumenty US zpravodajských služeb) utrpělo Rusko masivní ztráty zejména v počtu osob: až 220 tisíc, z toho na 180 tisíc raněných. Počet mrtvých dosahuje cca 43 tisíc vojáků. Reuters eviduje i ukrajinské ztráty, které jsou nižší. Počty obětí mezi vojáky dosahuje 130 tisíc (z toho až 113 tisíc raněných a cca 17 tisíc padlých). Podle velení ukrajinských ozbrojených sil může příprava na zahájení protiofenzivy trvat ještě v květnu nebo červnu.

Rusko: Agresor zaútočil na 10 ukrajinských oblastí za den, celkem bylo napadeno 127 osad. Dále byl vedený další noční útok s nasazením raket a dronů (25 řízených střel Kalibr a X-101/X-555; 23 z nich sestřelila protivzdušná obrana). Současně bylo zničeno 35 z 35 ruských bezpilotních letounů Shahed. Operace ruských jednotek se zaměřily na co největší vyčerpání obranného potenciálu ukrajinských sil, aby znemožnily jejich přípravu na případnou protiofenzívu. Podle Wagnerovců postoupily jejich žoldáci o 280 m, takže ukrajinská armáda kontroluje jen cca 2,5 km2 města.

NATO: Vzdušné síly byly uvedeny do pohotovosti kvůli zadržení polského letadla ruským Su-35 v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem.

USA/Finsko: Obě země jednají o obranné spolupráci (DCA). Dohoda by umožnila americkým sílám přístup k řadě vojenských základen poblíž ruských hranic.

OSN: V současnosti není možné dosáhnout na Ukrajině příměří. Obě strany jsou přesvědčené, že v bojích mohou zvítězit. (GenSec A. Guterres). Až dosud bylo v rámci 4-stranné „černomořské“ dohody o exportu obilí z Ukrajiny vyvezeno cca 30 milionů tun3 potravin. Její platnost vyprší 18/05/2023,

ČR: Očekávaná protiofenziva Ukrajiny má mezery, proto nelze uspěchat. Ve schopnosti Ukrajiny úspěšně zaútočit na ruské jednotky existují mezery. Nesmí selhat, protože další šance letos nejspíš nebude (prez. P. Pavel).

UK: Londýn pošle na Ukrajinu rakety dlouhého doletu. Jedná se o řízené střely s ploch dráhou letu (Storm Shadow) odpalované z letadel (např. Tornado, Gripen, Mirage), které by měly umožnit vzdušným silám Kyjeva uplatnit stejnou taktiku jako Rusko, tj. operovat mimo dosah protivzdušné obrany.