23.9.2023 | Svátek má Berta


NATO: 405 den invaze

4.4.2023

03/03/2023

Ukrajina - příští týden bude důležitý na naší cestě k vítězství (prezident Zelenskyj). Ruské síly pokračovaly v útoku na Bakhmut, pravděpodobně obsadily továrnu AZOM v severní části města. Ukrajinské síly provedly raketový úder na jeho elektrárnu. Podle Kyjeva může válka skončit u jednacího stolu, jen když se ruská vojska dobrovolně stáhnou z ukrajinského území. Dále Ukrajinci požádal o 300 tanků, přibližně 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic – to vše v zájmu chystané ofenzívy. Nejvíce ze všeho však požadují bojové letouny. Žádný z členů NATO zatím neposkytl Ukrajině stíhačky 4. generace západní výroby.

Rusko – počet padlých od začátku invaze na Ukrajinu dosahuje jen na jeho straně až 200 000 osob. Nemalý podíl na tom ovšem nesou oběti nebojových incidentů. Moskva plánuje vytvořit divizi speciálních ponorek jako součást své tichomořské flotily. Do konce 2024, nejpozději v první polovině 2025 ponesou torpéda s jaderným pohonem Poseidon. V Petrohradu došlo v neděli (02/04) k explozi. Šlo o atentát, ke kterému se přiznala žena zadržená policií. Je to výsledek eskalace konfliktů uvnitř ruské společnosti.

USA - vítězství Ukrajiny ve válce proti Rusku není letos pravděpodobné (gen. Milley – šéf sboru náčelníků štábů). Bělorusko - ruské Jaderné zbraně budou rozmístěny podél jeho západní hranice.

01/04/2023

Ukrajina – všeobecná zimní ofenzíva ruských sil v návaznosti na změnu velení (Šojgu /

Gerasimov) trvá 80 dnů. Svůj cíl, tj. rozšířit ruskou kontrolu nad celou oblastí Donbasu, nesplnila. Bitva o Bachmut může být zlomem ve válce, pokud obrana město udrží.

Rusko – Kreml (Peskov) odmítl návrh Běloruska (Lukašenko) na příměří. Místo seriózních jednání Moskva. opakovaně hrozí použitím jaderných zbraní. Podněcuje tak obavy a vytváří nátlak, aby se zastavily dodávky zbraní na Ukrajinu. Kromě nebezpečné rétoriky není vidět žádná změna v ruském jaderném postoji. Od 31. března je schválená nová ruská koncepce zahraniční politiky, pravděpodobný cíl: podpořit pokusy Kremlu prosadit potenciální protizápadní koalici.

EU - mír na Ukrajině by mohla Čína usnadnit, nikoli zprostředkovat (Borrell). Finsko se v úterý (04/04) oficiálně stane 31. členem NATO.

30/03/2023

Rusko – nový prezidentský dekret povoluje početnější jarní odvody než obvykle, celkem cca 147 000 mužů. Moskva letos plánuje odvést přes půl milionu lidí. Kreml předpovídá dlouhou hybridní válku. Obnova ruských bojových sil na Ukrajině však bude vyžadovat více než jen vojenský personál. Armáda rozmístila v průběhu války proti Ukrajině mobilní odpalovací zařízení na Sibiři jako ukázku masivní jaderné schopnosti země – nejspíš reakce na její značně poničenou vojenskou pověst kvůli válce na Ukrajině.

Ukrajina se také snaží doplnit řady ozbrojených sil. Momentálně formuje nové sbory (35 000 lidí) a chystá proti-ofenzívu vedenou na několika frontách. Začít má v dubnu nebo květnu, a to i bez dostatku bojových letadel, resp. navzdory vzdušné dominanci protivníka.

Írán pravděpodobně posílí bilaterální bezpečnostní vztahy s Ruskem. Indie – v roce 2022 zvýšila nákup ruské ropy 22krát. EU – firmy i přes sankce (10 etap) nadále obchodují s Ruskem. Snaha omezit schopnost Ruska vést válku proti Ukrajině tak má sníženou účinnost. Kreml přesto poprvé připustil, že sankce mají na ruskou ekonomiku negativní dopad.

28/03/2023

Rusko je přesvědčené, že časem může na Ukrajině dosáhnout úplného vítězství. Odmítá zvážit urovnání války a soustředí se na dosažení svých válečných cílů vojensky. A to i za cenu vleklého konfliktu, o kterém prohlašuje, že ho rozpoutal Západ. Země NATO označuje za stranu konfliktu, která udělala z Ukrajiny jeden velký vojenský tábor. Posílají tam zbraně a střelivo, poskytují zpravodajské informace (Patrušev).

Ukrajina – ruská armáda používá chemickou munici a shazuje výbušniny obsahující chloropikrin z bezpilotních letounů směrem na Doněck. Omezených zisků dosáhla kolem Svatova a v Bachmutu. Dále upřednostňuje pokus o obklíčení Avdiivky i za cenu velkých ztrát na obrněných vozidlech. Zatím však postoupila jen minimálně.

EU - Všechny členské země by měly poskytnout Ukrajině co nejdříve munici ze svých zásob (Borell). Rada bezpečnosti OSN bude tento týden jednat o rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku. Litva - Rusko by mělo být zastaČveno dříve, než způsobí jadernou katastrofu (president Nausėda). Japonsko – v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu by Čína měla jednat zodpovědně (PM Kišida). Čína očekává, že jednání mezi Ruskem a Ukrajinou usnadní USA.

VZ