19.6.2024 | Svátek má Leoš


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

25.2.2012

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Zpráva o smrti dvou novinářů v Sýrii. Dne 22. února 2012 tam ve městě Homs zahynula pětapadesátiletá Marie Colvinová z britského listu Sunday Times, která již v roce 2001 přišla o oko při útoku vládních vojáků na Srí Lance, a spolu s ní zemřel osmadvacetiletý Francouz Remi Ochlik, který pracoval hlavně pro Paris Match a Time. Připomeňme, že Ochlik byl čerstvý vítěz World Press Photo v kategorii Aktuality za snímek z války v Libyi. Dům, který řada novinářů využívala jako tiskové středisko, se dostal do palby Asadova dělostřelectva. Při útoku byli ještě zraněni dva další novináři: jeden britský fotograf a americká reportérka. Zdravotní stav Američanky je podle posledních zpráv kritický, ale bohužel jí není možné poskytnout řádnou lékařskou pomoc. S městem Homs neexistuje žádné spojení.

Šlo o náhodu, nebo provládní jednotky úmyslně útočili na tiskové středisko?

Podle posledních informací se zdá, že Asadovi lidé zachytili signály novinářských satelitních telefonů, tiskové středisko podle nich lokalizovali a do budovy pálili cíleně. Potvrzuje to i zpráva libanonské tajné služby, která zachytila komunikaci mezi vojáky syrské armády, podle které důstojníci dostali přímý rozkaz zaútočit právě na tiskové středisko. Z toho by vyplývalo, že vojáci chtěli zabránit dalším informacím o tom, co se v městě Homs opravdu děje. Podle syrské opozice totiž zahynulo v Sýrii od loňského března již 7600 lidí a situace v tomto městě je zvlášť děsivá, protože tam již neteče ani voda, nejde elektřina a od počátku letošního února je město neustále bombardováno.

Kolik novinářů loni zemřelo?

Podle organizace Reportéři bez hranic zemřelo při výkonu svého povolání loni 66 novinářů, tedy o sedm více než v roce 2010. Nejvíc reportérů přišlo o život na Blízkém východě, což je dvojnásobek toho, co v předchozím roce, stejný počet novinářů zemřel v Latinské Americe a deset v Pakistánu. A po celé světě bylo zatčeno 1044 novinářů. Podle Mezinárodního tiskového institutu je to 103 reportérů a podle Press Emblem Campaign je to dokonce 106, takže podle těchto institucí by to byla druhá nejhorší bilance od roku 2009, kdy zahynulo ve světě 110 novinářů. Zároveň ve zprávách stojí, že zatímco před deseti lety umírali reportéři v devatenácti zemích, loni to již bylo ve čtyřiceti zemích. Za nejnebezpečnější zemi je považováno Mexiko, následuje Honduras, Pákistán, Jemen, Libye a Brazílie. Zapomínat by se v této souvislosti ale nemělo ani na Rusko, kde byl loni zastřelen osmi ranami přímo před redakcí listu Černovik, kterou založil, šéfredaktor Gadžimurat Kamalov, který psal o vládní korupci na Kavkaze. Od roku 2000 bylo v Rusku zavražděno 19 novinářů.