2.7.2022 | Svátek má Patricie


JAPONSKO: Konec bipartismu?

19.7.2013

V neděli půjdou Japonci k volbám do horní komory parlamentu, ve kterých se očekává další drtivé vítězství vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP). Vítězství v těchto volbách bude znamenat konec patové situace trvající zhruba šest let, kdy většinu v obou komorách parlamentu neměla ani LDP, ani Demokratická strana, takže jakákoliv zákonodárná iniciativa jednoho či druhého tábora byla těmito dvěma kameny semleta na prach.

Jak jsou před víkendovými volbami rozloženy síly? Podle průzkumu deníků Asahi a Mainichi může LDP počítat s třiceti sedmi až čtyřiceti třemi procenty, její koaliční partner Nová Kómeitó s přibližně osmi procenty, Demokraté, kteří vládli zemi od roku 2009, pak s pouhými sedmi procenty. K výsledkům průzkumu však musíme přistupovat s dosti velkou rezervou, protože nerozhodnutých respondentů zaznamenal průzkum plnou třetinu.

Jedno je jisté - Demokratická strana bude nadále hrát v japonském politickém systému pouze marginální úlohu. Za tento osud si ovšem může sama, vznikla totiž jako účelový slepenec, pod jehož kloboukem se s výjimkou komunistů skrývala hnutí, které spojovalo pouhé oponování půl století nepřetržitě vládnoucí LDP. O tom, že k politické homogenizaci Demokratů nestačily ani tři roky vlády svědčí fakt, že za toto období dala zemi nejvyšší počet premiérů vztažený na jednotku času.

Po politickém debaklu, který postihl Demokratickou stranu v závěru minulého roku, dostal Šinzó Abe a jeho tým od japonské společnosti značný mandát k tomu, aby uvedl do života reformní plány, se kterými vytáhl do volebního klání. Tištění jenů podle amerického vzoru je v plném proudu, do žil japonské ekonomiky jsou injektovány obrovské finanční prostředky. Zbývá vypustit třetí reformní šíp - a sice reformy jako takové.

Tyto reformy, jejichž společným jmenovatelem je deregulace, se mají týkat samých kořenů fungování japonské ekonomiky. Počítat k nim můžeme i zapojení země do do Transpacifického partnerství, čili volnoobchodního spolku, sdružujícího země, jejichž břehy omývá Tichý oceán. Oba reformní cíle však čelí silnému odporu ve významně velké části společnosti. Řada tuzemských i zahraničních pozorovatelů se proto domnívá, že Abeho reformní úsilí bude po lehce vyhraných volbách postupně uvadat.

Jeho volební tým nenechává nic náhodě. Abe plní stránky novin i televizní vysílací dobu. Jeho volební tým pilně pracuje v internetových sociálních sítích. Dovede brnknout i na nacionalistickou notu - ve středu se v rámci volební kampaně vydal až na Okinawu. Vylodil se i na ostrově Išigaki, nacházejícím se v Jihočínském moři nedaleko ostrůvků Senkaku, o které je Japonsko ve při s Čínou, aby jí předvedl své bicepsy. I ten, kdo Abemu nefandí, musí přiznat, od dob charismatického Džun-ičiró Koizumiho (v úřadu premiéra v letech 2001-6) je to první výrazný premiér..

2013_07_19-1_abe_na_lodi

Politický vývoj bývá často paradoxní: V roce 2007 to byl právě Šinzó Abe, který jakožto tehdejší premiér dovedl svou stranu k volebnímu debaklu, v důsledku kterého nabyly obě komory odlišných barev, a zákonodárná moc tak ztratila na šest let zuby. A podle všeho tentýž Abe tuto bezzubost ve své premiérské repríze odstraní. Jedno je jisté: právě se tvořící politický systém bude spíše než pákové váhy připomínat mincíř.

------------------------------------

zpodfuji

*** Podpořit Tokio jako pořadatele olympijských her pro rok 2020 se chystá dvacet sponsorů, což je podle řady pozorovatelů dobrou zárukou pro jejich úspěšný průběh. *** Podle provozovatele tokijského mezinárodního letiště Narita jím v nadcházející letní sezóně projdou téměř čtyři milióny japonských turistů, jejichž cílem bude především Evropa a Havaj. *** Jako vůbec poprvé v historii proplula úžinou Soya, která odděluje sever Japonska od Ruska, flotila čínských válečných lodí, které se podle všeho účastnily velkých rusko-čínských námořních manévrů. *** O rozvod požádal čtyřicetiletý obyvatel Tokia, jehož manželka vyhodila na smeťák jeho pečlivě ošetřovanou sbírku pornografických magazínů a dévédéček, která pro jistotu znehodnotila nůžkami. *** Pondělní výpadek elektřiny nechal téměř devadesát tisíc domácností v městě Kawasaki tři hodiny bez proudu. *** Pro podpoření svých územních nároků se Japonsko chystá znárodnit na čtyři stovky ostrůvků, které by se mohly stát předmětem sporu s jeho sousedy. *** Byl zpozorován únik páry ze třetí reaktorovny poškozené fukušimské jaderné elektrárny, ovšem zvýšená radiace nebyla naměřena. *** Bývalý premiér (Naoto Kan, Demokratická strana) zažaloval současného premiéra (Šinzó Abe, Liberálně demokratická strana) kvůli pomluvě, které se měl dopustit během komentování jeho úlohy při (ne)řešení krize vzniklé v důsledku fukušimské havárie. *** Počet doposud hospitalizovaných obětí vlny červencových veder - 13 861 lidí - je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pětinásobný.

2013_07_19-2_vodotrysk

Převzato z osobních stránek autoraPečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...