22.1.2022 | Svátek má Slavomír


IZRAEL: Premiérův rekord

19.7.2019

Tento týden se stane Benjamin Netanjahu nejdéle sloužícím předsedou izraelské vlády. Překoná tak počtem dnů v úřadě politickou legendu – prvního šéfa kabinetu Davida Ben Guriona.

Benjamin Netanjahu

Zpravodajský portál Times of Israel vypočítal, že v neděli 14/7 bude Netanjahu v úřadu 4870 dnů. K tomu, aby se v tomto „souboji“ dostal před Ben Guriona, potřebuje přežít ve funkci do soboty 20. července 2019, což se mu jistě hravě podaří.

V pátek 19/7 se oba politici vyrovnají: budou mít za sebou shodně 4875 dnů ve funkci. O den později si Netanjahu stoupne na pomyslné „bedně“ na pozici jedničky: stane se šéfem kabinetu, který je od vzniku Izraele v úřadu předsedy vlády nejdéle. Tento jeho rekord sotva kdo v blízké budoucnosti překoná. A bude to ještě obtížnější, pakliže se Netanjahu stane po zářijových volbách opět šéfem vlády.

David Ben Gurion, jeden ze zakladatelů Státu, působil ve funkci premiéra dvakrát: od 14. května 1948 do 26. ledna 1954 a pak od 3. listopadu 1955 do 26. června 1963 – v mezidobí ho nahradil Moše Šaret.

Benjamin Netanjahu sloužil jako ministerský předseda poprvé od 18. června 1996 do 6. července 1999. Jeho druhé období začalo 31. března 2009 a trvá dosud. V tomto případě se v mezidobí vystřídali v úřadu premiéra „dva Ehudové“ (Barak a Olmert) a „jeden Ariel“ (Šaron).

Ať už máme na „Bibiho“ Netanjahua jakýkoliv názor, nutno připomenout, že dlouholetým premiérem mohl být proto, že on a jeho strana Likud byli úspěšní v demokratických volbách. A jak by jistě řekl český prezident Zeman, velký přítel Izraele, kdo je úspěšný ve volbách, je úspěšným politikem.

A „Bibi“ úspěšným politikem bezpochyby je. V sobotu 20. července 2019 bude mít jedinečný důvod k oslavě. S jistou mírou nadsázky řečeno: i v tomto ohledu je pravice (strana Likud) úspěšnější než levice (strana Mapaj).

****

Bibi

Benjamin Netanjahu hovoří během vzpomínkové ceremonie na Davida Ben Guriona v roce 2011.

Stejskal.estranky.czOpět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.