22.6.2021 | Svátek má Pavla


HISTORIE: Przyszowice

31.1.2020

Rudá armáda masakrovala civilisty v polské vesnici

V těchto dnech si připomínáme 75. výročí smutné tragédie. Rudá armáda brutálně zničila polskou obec Przyszowice ve stylu českých Lidic.

Je to jeden z dalších důkazů faktu, že není zločinu, kterého by se nedopustili jak nacisté, tak komunisté. Pravda, v sovětských gulazích nebyly plynové komory, ale jinak v nich rovněž kvůli děsivým podmínkám zemřely miliony lidí.

Tato strašná událost ve vesnici nedaleko slezských Gliwic mě šokovala. Je to pro mě nepředstavitelná hrůza. Vojáci Rudé armády ve dnech 26. - 28. ledna 1945 vypálili polské Przyszowice, muže povraždili, ženy a dívky hromadně znásilnili. V některých případech však vrazi v sovětských uniformách neušetřili ani ženy a děti. Například ve sklepě jednoho z domů byly ženy a děti ubodány rudoarmějci bajonety. Počty zabitých nejsou stále upřesněné, ale polští historici se nyní přiklánějí k minimálnímu číslu 69. Smutné je, že mezi zavražděnými byli i čtyři uprchlí vězni z vyhlazovacího tábora v Osvětimi, dva Poláci, Ital a Maďar, kteří se v obci skrývali, a hrdinové protinacistického odboje.

Tohoto válečného zločinu se dopustili vojáci 118. armádního sboru Rudé armády, který byl součástí 1. ukrajinského frontu pod vedením maršála Ivana Koněva. O příčinách tohoto brutálního masakru se stále spekuluje, příčiny nejsou ani po tak dlouhé době stále zřejmé. Údajně se sovětští vojáci domnívali, že jsou už na německém území a jejich oběti jsou Němci. K výbuchu nenávisti také mohl přispět fakt, že při bojích o Przyszowice Němci zničili na čtyřicet sovětských tanků a zabili více než sto rudoarmějců.

Vraždění civilistů je ovšem zrůdné v každém případě a neznamená to, že jestliže se někdo jiný chová s odpuštěním jako dobytek, tak já se musím chovat stejně. Pak se totiž chovám také jako dobytek. Já však považuji údajný omyl a zaměnění polské vesnice za německou za nepřesvědčivé zdůvodnění. Nemohu opravdu věřit tomu, že by sovětští vojáci nepoznali Poláky od Němců. A to i kdybych nakrásně politicky nekorektně připustil, že šikmoocí rudoarmějci asijského původu národnostní rozdíly neuměli rozlišit. Ale v Przysowicích musel být i nějaký sovětský důstojník a ten jistě dobře věděl, kdo jsou zdejší obyvatelé.

A také to nebyly jediné sovětské válečné zločiny. Je známou skutečnosti, že vojáci Koněvova 1. ukrajinského frontu v lednu pětačtyřicátého roku masově znásilňovali ženy v polském Krakově. Oddíly NKVD a jednotky Rudé armády se dopouštěly brutálního násilí na civilistech v Pobaltí a východním Polsku už v letech 1939 – 41, tedy ještě před vypuknutím II. světové války, takže výmluvy na předchozí německé násilí neobstojí. V letech 1944 – 45 také Sověti zavraždili v Polsku tisíce vojáků zemské armády, bojovníků proti nacistům.

Jak však současnému Německu nelze vyčítat nacistické zločiny, tak je nesmyslné nynějšímu Rusku přičítat tyto staré události. U Rusů mně ale vadí to, že se snaží tyto incidenty bagatelizovat. To je nepochopitelné, když sami Rusové tvrdí, že jejich země není to samé co Sovětský svaz.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.