Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Československo přepadl v roce 1968 „ruský svět“

diskuse (116)
Přesně ten totiž představoval SSSR podle plukovníka sovětské a ruské armády ve výslužbě Vitalije Ginzburga. Ten také rozbil na padrť proruskými kolaboranty šířené dezinformace, že nás okupovali Ukrajinci.

Přesně ten totiž představoval SSSR podle plukovníka sovětské a ruské armády ve výslužbě Vitalije Ginzburga. Ten také rozbil na padrť proruskými kolaboranty šířené dezinformace, že nás okupovali Ukrajinci.

SSSR, který tehdy představoval ruský svět, napadl Československo. Ten samý ruský svět dnes představuje Rusko, přestože je formálně federací a nežijí v něm jen Rusové. Nyní posílá do války na Ukrajině v obrovských počtech obyvatele neruských oblastí, čímž pokračuje v genocidě těchto národů. Sovětský svaz dělal totéž,“ uvedl Rus Vitalij Ginzburg. Ten sice nastoupil do sovětské armády jako voják z povolání až koncem sedmdesátých let, avšak poměry v SSSR zná dobře. Proto jsem jej požádal o objasnění některých sporných momentek či rovnou výmyslech šířených Kremlem.

Jakýkoli pokus mluvit o národnostním složení jednotek, které napadly Maďarsko, Československo nebo Afghánistán, není nic jiného než pokus buď sejmout odpovědnost ze SSSR, nebo přesunout část odpovědnosti z hlavy Ruska, kterou v té době byla Moskva, do jiných částí těla,“ dal rázně najevo Ginzburg.

To je přesně ono, rozkazy k okupaci Československa byly vydány z Moskvy nikoliv z Kyjeva. Vydali je a v minulosti vydávali představitelé ruského imperialismu, a je jedno jestli to byla Němka carevna Kateřina II., nebo za nimi stáli Gruzínec Josef Stalin či Leonid Brežněv, který v sobě střídal Rusa s Ukrajincem.
Důležitý je také fakt, že nás nemohli okupovat Ukrajinci, i když i oni byli logicky součástí okupačních vojsk. Je pravdou, že národní jednotky a formace existovaly v předchůdkyni Sovětské - Rudé armádě za II. světové války, ale už během ní byly postupně rozpuštěny. „Po válce už na žádné úrovni neexistovaly žádné národní jednotky. To ale neznamená, že by v některých jednotkách a menších oddílech nebyla převaha vojáků jedné národnosti. Bylo to způsobeno zvláštnostmi výběru pro vojenskou službu a atraktivitou služby obecně. V některých speciálních jednotkách, například vzdušných či hraničních, naopak nesměli být příslušníci národů pobaltských republik a Židé. Je možné říci, že v elitních jednotkách převažovali Rusové Ukrajinci, Bělorusové a bylo v nich poměrně i dost Tatarů a Baškirců. Proti tomu stavební jednotky byly složené převážně z vojáků Kavkazu a ze střední Asie.“
Československo obsadila v roce 1968 především vojska GSVG a Karpatského vojenského okruhu dislokovaná na území Ukrajiny. „Tvořili je hlavně Rusové, Ukrajinci, Bělorusové a Tataři. Tyto čtyři národnosti měly většinu i ve struktuře důstojníků ozbrojených sil SSSR a dohromady přesáhly 90 % z jejich celkového počtu,“ upřesnil Ginzburg .

Ten také potvrdil, že velitelským jazykem v Sovětské armádě byla výhradně ruština. Veškerý výcvik ve vojenských školách a akademiích, veškeré fungování ozbrojených sil se konalo pouze v ruském jazyce. I velká většina sovětských vojenských škol byla umístěna na území současné Ruské federace. Je tedy nemožné, aby důstojníci sovětské armády, ať už byli jakékoliv národnosti, neznali ruštinu.

Je též třeba si uvědomit, že Ukrajina a další tzv. svazové republiky SSSR byly de facto okupované Ruskem a nemohly samy o sobě svobodně rozhodovat. To dokazuje i skutečnost, že prvními tajemníky příslušných komunistických stran (Ukrajiny, Litvy, Gruzie, Kazachstánu atd.) byly sice vždy příslušníci místních národů, jenomže jejich zástupci už bývali etničtí Rusové, kteří rozhodovali o všem podstatném.

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

jhr Jan Hron
14. 7. 2024

Část členů Republikánské strany obviňuje současného demokratického prezidenta Joe Bidena, že může...

jla Jiří Lacina
14. 7. 2024

Ruští magnáti profitují z válečné ekonomiky. Tucet ruských podnikatelů si loni rozdělilo podíly ze...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Izraelská armáda oznámila, že zabila velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu Rafu Salámího. Vinila ho...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Automobilový jezdec Dominik Stříteský obhájil vítězství na Rallye Bohemia a upevnil si vedení v...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Stejně jako loni proti sobě ve finále Wimbledonu stojí Carlos Alcaraz a Novak Djokovič. Tehdy se ze...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz