8.5.2021 | Den vítězství


GLOSA: Balanc s Ruskem?

24.4.2021

Putin neusiluje o Česko, ale o úctu Západu

Probíráte-li zprávy ze včerejška, narazíte na nerovnováhu. Českým médiím dominují slova jako Vrbětice, Rusko, suverenita. A to, že šéfové frakcí v Evropském parlamentu stojí pevně za Českem: je to útok na celou EU, žádáme společná opatření. V téže době prezident Putin mluvil v parlamentu o politice Ruska. Zazněla rázná slova, ale ani jednou Česko, natožpak Vrbětice či GRU.

Nerovnováha je ve významu, jaký dáváme akcím ruských služeb na českém území my a EU (ne celá EU, ale europarlament), a jaký jim dává Rusko. „Orel much nelapá,“ říká se o Putinově vztahu k problémům „někde v Česku“. Ale jemu jde o víc. O to, aby ho Západ bral vážně jako respektovaného partnera a svou politiku s ním konzultoval. Akce ruských zpravodajců na území cizího státu, člena NATO i EU, jsou pro něj jen drobné kamínky mozaiky. Tak malé, že je ani nezmínil v zásadní řeči. Velkým kamenem je vše, čím podle něj Západ oslabuje vliv Ruska – od rozšiřování NATO přes změnu vlády na Ukrajině až po protesty v Bělorusku či samotném Rusku.

Proto Putin varoval před překročením „nepřekročitelných mezí“ vůči Rusku: „Kudy tyto meze povedou, budeme určovat sami v každém konkrétním případu.“ To není nové. Zvyšuje se ale intenzita ruských akcí (z pohledu Moskvy reakcí na podrazy Západu). A roste i sebestřednost Moskvy: vyžaduje respekt Západu, ale své akce pojímá tak, že projevy respektu znemožňují. Jenže to hlavní je jinde.

Snaží-li se stát malý jako Česko o rovnováhu vůči Rusku, potřebuje podporu v EU či NATO. Leč o ní se víc než v Bruselu rozhoduje v centrech výkonné moci, třeba v Berlíně. I proto je hlavní zprávou dne informace, že v předvolebním Německu Zelení posílili na 28 procent a CDU oslabila na 21 procent, tudíž roste šance, že kancléřkou bude Annalena Baerbocková. S ní by nastoupila generace pokrokářů, které trápí klima, rasismus a kapitalismus, ale obavu z Ruska považují za zapšklý antikomunismus. Zkuste si je představit jako účinnou oporu vůči Rusku.

LN, 22.4.2021Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.