Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ODS: Jan Zahradil – sám voják v poli

diskuse (25)
Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

Jan Zahradil se po volbách do europarlamentu vyjádřil již několikrát proti dalšímu angažmá ODS v koalici SPOLU. Říká, že není sám, jen reprezentuje „mlčící členy ODS“.

Jan Zahradil hodnotí politiku ODS velmi kriticky. Považuje další existenci SPOLU za cestu, která bude pro ODS znamenat jen „náklady“ – tj. popravdě řečeno – ztrátu dalších voličů ODS pro volbu koalice SPOLU. Nejprve upozorním na několik citátů z rozhovorů, které Jan Zahradil poskytl českým médiím.

10.6.2024 vyšel rozhovor se Zahradilem na idnes.cz. Vybírám otázku a Zahradilovu odpověď:

Vy sám jste se kampaně SPOLU odmítal účastnit. Na sociální sítě jste napsal, že by vám „upadly ruce“ při rozdávání jejích letáků a ani jste se nechtěl „vyskytovat v blízkosti pana Niedermayera nebo paní Pekarové“. Proč?
Já mám prostě dlouhodobě problém s koalicí SPOLU. Myslím, že výsledek eurovoleb potvrdil můj názor, že se značka ODS v rámci koalice SPOLU rozmývá. A že za to už dnes platíme náklady. Takže by ode mě vzhledem k tomu, co píšu a říkám, asi ani nepůsobilo věrohodně, kdybych někde běhal po náměstích a rozdával letáky s Niedermayerem. Takže jsem od toho raději takto poodstoupil.

V zásadě se jedná o jedinou tvrdší Zahradilovu kritiku. V případě kandidatury Alexandra Vondry z ODS, a právě Niedemayera z TOP 09 na společné kandidátce, se ukazuje zásadní problém některých voličů ODS nad volbou SPOLU. Ostatně, i Vondra nechtěl kandidátku SPOLU do té chvíle, než si pojistil své zvolení postavením tak zvaného „superlídra“. Pak se sice tvářil, že se nic neděje, ale společných billboardů s Vondrou a Niedermayerem bylo skutečně jako šafránu a vlastně se o tom nemluvilo.

Zahradil dnes tvrdí, že ODS nese z existence SPOLU pouze ony „náklady“ a benefity inkasují koaliční partneři TOP 09 a KDU-ČSL, jejichž preference jako samostatných stran se dlouhodobě pohybují kolem 5%, nebo i mnohem níže jako v případě lidovců.

V rozhovoru pro novinky.cz 19.6.2024 již Zahradil otevírá téma další existence SPOLU otevřeněji a předkládá i návrhy, jak dál v ODS postupovat. Vybírám dle mého soudu zásadní Zahradilovy postoje:

Proč vám vlastně vadí koalice Spolu?

….. Myslím, že kdybychom kandidovali samostatně, ty mandáty bychom měli čtyři. Vlastně charitativně zachraňujeme politické subjekty, jako je třeba TOP 09, která by se samostatně do Evropského parlamentu zřejmě ani nedostala. Teď má dva mandáty. Zachraňujeme je na vlastní úkor. Čili jak já říkám, náklady platíme my, benefity shrábne někdo jiný.

Přidávají se ke kritice Spolu i další kolegové uvnitř ODS? Zatím jste slyšet hlavně vy.

Někdo to říkat musí. Nemám změřeno, jestli za mnou stojí většina nebo menšina. Ale naprosto zodpovědně mohu prohlásit, že ta množina lidí, kteří si myslí totéž co já, je nenulová.To znamená různí předsedové oblastních sdružení, místních sdružení, lidé z krajů, kteří veřejně nic neřeknou, za mnou chodí, píší SMS, říkají mi, že koalice Spolu už je v tuhle chvíli přítěž. V mojí domovské ODS Prahy 6 za mnou chodilo docela dost srdcařů, co znám ještě z 90. let, ODS vlastně zakládali, a teď mi říkali, sorry, já to volit nebudu. Neskousnu koalici Spolu, já to hodím Turkovi. Takže něco se děje.

Chtěl byste jednat o vládní koalici i s hnutím ANO?

Nemám vůbec problémy vyjednávat s hnutím ANO. Na krajské úrovni to uvidíme letos na podzim po volbách, ani krajské ODS s tím žádný problém mít nebudou. Já se hnutí ANO neštítím. Je to relevantní politický subjekt na české politické scéně. Je v něm angažovaná celá řada bývalých členů ODS. Je to normální politická formace, se kterou můžeme vyjednávat.

Tady je nutné připomenout, že případná vládní koalice ANO a ODS po volbách 2025, by na rehabilitaci důvěryhodné politiky ODS mohla opět působit spíše negativně. Samozřejmě, horší by bylo to, že by se po volbách ODS kandidující ve SPOLU, „utrhla“ a jednala by o vládním angažmá s ANO v případě, že by tak vyšla poslanecká matematika.

Spíše se domnívám, že ODS by po volbách 2025 měla skončit v opozici a zvolit si nové vedení, které by začalo pracovat na novém, pravicovém programu. Vzpomeňme jen cestu ČSSD, která v roce 2013 vytvořila s ANO koalici, v roce 2017 už výrazně tratila a byla s ANO jako „doplněk“ a dnes je, jak píší média, ve stadiu „klinické smrti“. Nebezpečí, že ODS dopadne stejně, je dle mého soudu vysoké. Je samozřejmě možné domýšlet současnou politiku ODS na čele s Petrem Fialou podobně s tím, že se ODS ve SPOLU jaksi „rozpustí“ a zahyne stejně. Proto je dle mého mínění důležité, aby se ODS pokusila zdánlivě o nemožné a v opozici pracovala na své záchraně a usilovala o návrat voličské přízně opět nad 20 %.

Pokud ODS něco zásadního chybí, je důvěra ve vlastní sílu. Koalice SPOLU je doslova a do písmene východisko z nouze. Začít se proto musí od shora a do čela ODS se musí postavit odvážní lidé. Nemusí krásně mluvit, ale musí mít odvahu současnou stagnaci a defétismus (jenom v koalici SPOLU máme šanci na lukrativní posty) vymýtit.

Zahradil navrhuje, aby se situace řešila po volbách na podzim do krajů a senátu. To není příliš odvážné a spíše svědčí o tom, že situace je opravdu vážná. Volby sice nedopadnou slavně, ale ozvou se ti, co budou říkat, že je to vlastně v pořádku – uhráli jsme to „ne úplně špatně“ (čili dopadli jsme tak akorát) a bude před volbami do poslanecké sněmovny a nic zásadního se nezmění. Takto odvážní lidé nejednají.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Centrální dvorec Wimbledonu už odpoledne zažil jeden český úspěch v podání Barbory Krejčíkové. Ten...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz