10.5.2024 | Svátek má Blažena


FEJETON: Světlá naděje

10.6.2021

Americký spisovatel Isaac Asimov (zemřel 1992) je ikona světové science fiction. Vzděláním biochemik byl i popularizátorem vědy. Hodně ho zajímala robotika a přivedl na svět takzvané tři zákony robotiky. Všechny směřovaly k jedinému cíli – nelze připustit, aby stroje vybavené umělou inteligencí člověku ublížily, natož aby ho zabily. Málokdo byl takový optimista, aby věřil, že se současní výrobci zařízení tohoto typu budou zákony robotiky řídit. Umělá inteligence se do řídících systémů všeho druhu postupně vkrádá a nejinak je tomu ve výzbroji armád. V listopadu loňského roku automatický kulomet umístěný v autě zabil otce íránského atomového programu Mohsena Fachrízádeha a systém po vykonaném atentátu vyhodil sám sebe do povětří – dva ze tří Asimovových zákonů zde dostaly na frak, robot nesní ublížit natož zabít, ale taky musí chránit sám sebe.

Minulý týden byla zveřejněna informace, která debatu posouvá zase o krok dál. Expertní panel OSN zkoumající situaci v Libyi konstatuje, že turecká armáda nasadila v rozvrácené zemi drony typu STM Kargu-2. Ty podle této zprávy samočinně vyhledávaly vojáky maršála Chalífy Haftara a zabíjely je. Produkt vyrábí firma Savunma Teknolojileri Mühendislik a chce ho prodávat. Zpráva OSN je pro ni pěkné píárko zadarmo. Na internetu si snadno najdete technické specifikace tohoto dronu. Kdo se chce opravdu pokochat, pustí si propagační video firmy. Uvidíte na něm dron podobný tomu, se kterým si necháte hrát vaše děti, dá se transportovat v obyčejném kufru. Na nedalekém plácku podobnému volejbalovému hřišti stojí rozestavění panáci, manekýni z výkladní skříně. Uprostřed mají cosi jako školní tabuli. Dron přiletí, tabuli si zaměří křížkem a pak to pěkně prskne a manekýni jsou puntíkatí. Co puntík, do zásah. Jestli má OSN pravdu, tak se při operaci proti Haštarovi tahle hračka rozhodovala sama. Nikde nebyl žádný pán s páčkami v ruce. Udělalo to frrr… a najdi a zabíjej.

Můžeme se nad tím mravně pohoršovat, ale to je naše dosažitelné maximum. Dron je první hračka, ze které se stala zbraň. Jistě mu patří budoucnost, protože se dá vyrábět ve velkých sériích za cenu zlomkově nižší než klasické letadlo. Smrt bude napříště bzučet, ale i s tím zvukem chytří inženýři něco udělají. Jde z toho hrůza a umělá inteligence má na svém kontě o černý puntík navíc. Ale netřeba to vidět jenom v černých barvách.

Brzy budou (věřím, že už jsou) stíhací drony, které budou vyhledávat a ničit tyhle zabíjecí aparáty. Proti nim se vyvinou protistíhací drony a tak to půjde ve vývrtce dál. Válka bude vypadat tak, že náklaďáky navezou drony v bednách jako poštovní holuby, vypustí je, drony se ve vzduchu poperou a ti, co zbudou, oznámí vítězství. Možná se bude vybírat i vstupné a diváci budou válku sledovat bez roušek. Optimistická vize!

LN, 7.6.2021

Neff.cz