29.11.2020 | Svátek má Zina


EVROPA: Rübigova roamingová kostka

30.5.2007

Svého času to byl módní šlágr. Kdo neměl doma Rubikovu kostku, málem se nemohl připojit do společenské debaty.

Bylo to tak i se mnou. Onen hlavolam jsem si přivezl z Budapešti, která v té době praktikovala politiku dělnického socialismu a státem tolerovaného polopodnikání a šmeliny. Ale k dostání byly věci, které jsme mohli v socialistickém Československu nakupovat pouze v tuzexech. To, že nebylo k dostání téměř nic, bylo (mimo jiné) způsobeno centrálním plánováním.

Jako by se historie opakovala.

Dnes nejde o maďarského Rubika, ale o rakouského poslance Paula Rübiga. Ten se v kontextu Evropské unie proslavuje sveřepou podporou regulace cen roamingového telefonování. Silného spojence našel v eurokomisařce Kroesové.

Ve stylu "regulovat je potřeba všechno" a v prostředí současného Evropského parlamentu "regulovat je potřeba ještě víc" vykonávají "blaho". Nakonec, kdo z nás by nechtěl, aby poskytované služby konzumoval laciněji.

Eurokomisařka Kroesová na úterním jednání lidovecké frakce, která předstírá víru v ekonomický liberalismus, prohlásila: "Evropa už konečně potřebuje nějaké konkrétní výsledky. Jak jinak chcete dokázat, že má pro občany nějaký význam?"

Složit kdysi Rubikovu kostku chtělo vtip, důmysl, logiku a řemeslně zvládnout mechanismus sestavování.

Nic takového Rübigova roamingová kostka nenabízí. Kromě vlastní popularity, kterou ale platí někdo jiný. A vlastně něco společného mají - cestu k (maďarskému) modelu kapitalistického socialismu.

23.5.2007

poslanec ODS v Evropském parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.