11.4.2021 | Svátek má Izabela


EVROPA: Proti zdražování plynu i ceny letenek

19.7.2008

Na posledním plenárním zasedání EP před parlamentními prázdninami (7. – 10. 7. 2008) jsme projednávali dva zásadní body. První se týkal regulace evropského trhu s plynem a druhý cenové transparentnosti letenek.

Nejdříve se krátce zmíním o první problematice: Evropská komise navrhla povinné rozdělení vertikálně integrovaných plynárenských společností tak, aby nemohly existovat firmy současně ovládající přepravní soustavu i dodávky plynu. Při hlasování v EP europoslanci ODS byli proti nucenému vlastnickému oddělení (tzv. unbundling). Nucené rozdělení plynárenských firem by podle našeho názoru nepřineslo pro spotřebitele nic pozitivního. Naopak, vedlo by ke zvýšení administrativních výdajů firem a následnému zvýšení ceny plynu pro spotřebitele. K trhu s plynem a elektřinou nelze přistupovat stejným způsobem. Trh s plynem je žádoucí liberalizovat postupně, symetricky. Je třeba se soustředit zejména na harmonizaci míry otevřenosti vnitrostátních trhů. Podpořili jsme v souladu s názorem naší vlády tzv. třetí alternativu, která jasně definuje podmínky pro provozovatele přepravních soustav. Tento názor získal při hlasování většinovou podporu Evropského parlamentu a stane se základem příslušné směrnice.

Co se týká transparentnosti letenek, se svými kolegy jsme podpořili společná pravidla pro provozování služeb letecké dopravy ve Společenství. Příslušné nařízení upravuje vydávání licencí dopravcům a pronajímání letadel, volný přístup leteckých dopravců na letecké trasy a závazek veřejné služby. Nařízení obsahuje nový požadavek na cenovou transparentnost leteckých služeb, který je z hlediska zákazníků klíčový. Od vstupu nařízení v platnost budou letecké tarify a sazby zahrnovat rovněž všechny daně a poplatky. Nařízení vychází z ideje společného trhu, rovných podmínek pro podnikání a omezení státních intervencí v oblasti ukládání závazku veřejné služby.

Štrasburk, 9. července 2008

poslanec Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.