6.6.2023 | Svátek má Norbert


EVROPA: Nějak se nám ta EU zašmodrchává

1.2.2019

Bude nadále Franko-Německo pevnou součástí NATO?

Tři desítky světových osobností, Kundera, Pamuk, Rushdie, Michnik a další, podepsaly výzvu, jejímž autorem je Bernard-Henri Lévy, varující Evropu před populismem. V textu vyjadřují obavy z brexitu, z rostoucího antisemitismu a výzva lituje, že Evropa zůstala „opuštěna Británií i Spojenými státy“. Jak si podepsaných osobností opravdu vážím, je to, jako když pejsek s kočičkou vařili dort.

1. Nejen pro signatáře výzvy, ale v celém administrativním centru EU v Bruselu je zakázáno i pomyšlení na to, že by za brexit mohla politika současné bruselské reprezentace. Za brexit přeci mohou kremelské fake news a lživá propaganda zastánců brexitu, důsledkem čehož Britové nevěděli, o čem hlasují, a referendum je tedy třeba opakovat. Existuje řada svědectví, že mnoho bruselských představitelů chtělo Brity za brexit opravdu potrestat, a dochází na dva roky stará slova vysokého představitele EU, že trestem pro Británii bude ztráta Severního Irska. Brusel svojí neústupností v otázce vyjednávání sype písek do soukolí brexitu s jasným cílem: buď exemplární potrestání za drzost, nebo nové referendum.

2. Osobně mám z nárůstu antisemitismu v západní Evropě také velké obavy. Nárůst antisemitismu nevedl v Evropě nikdy k dobrým koncům. Nicméně nevšiml jsem si, že by podepsané osobnosti projevily tyto obavy, když německá kancléřka před třemi lety protizákonně otevřela evropské hranice statisícům antisemitů z arabských zemí. A také jsem si nevšiml, že by podepsané osobnosti varovaly před nárůstem muslimských komunit v západní Evropě, kde je antisemitismus programem.

3. Osobnosti podepsané pod výzvou vyjadřují lítost, že Británie a USA opouštějí spojenectví s kontinentální Evropou. Nejen já však s obavami hledím na otevřený antiamerikanismus mnoha představitelů EU, na jejich skrytý odpor k NATO demonstrovaný snahou o vytvoření Evropské armády. Naprosto nerozumím jejich veřejně deklarovanému odporu k Donaldu Trumpovi, a to nejen před volbami, ale i po jeho zvolení prezidentem USA. Jak může být americký prezident přítelem EU, když ho její představitelé veřejně ostouzejí? Jsem rád za českou výjimku, ale jinak celá EU podporuje hrdinný boj palestinského lidu a nenávidí Izrael.

4. A v této Bruselem zašmodrchané situaci přicházejí dva státníci, jeden na odchodu a druhý s vnitrostátními problémy, s utajenou smlouvou o Franko-Německu. Nepřipouštějí si však, že problémy v evropských zemích a tím nárůst populismu způsobuje růst životních nákladů, který je způsoben progresivistickými požadavky na snižování emisí CO2, podporou zelené energie, bojem proti globálnímu oteplování, bojem proti emisím z aut, bojem za genderovou rovnost, dobře míněnými regulacemi atd. atd. Zjednodušeně, rozséváním dobra po celém světě. V tomto chce být EU světovým lídrem bez ohledu na cenu pro evropské obyvatele. Smlouva o Franko-Německu, právě pro své utajené vyjednávání v transparentní Evropě (transparentnost je další z progresivistických katastrof), vzbuzuje mnoho obav a pochyb. Osobnosti podepisující výzvu by se měly hlavně ptát na kardinální otázku současné Evropy: je nadále Franko-Německo pevnou součástí NATO?