Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Co je tak shnilého ve francouzském státě?

Michal Kubina
diskuse (158)
Pro „typického Francouze“ je pravděpodobně současná pozice jeho země zlým snem. Je určitě nemilé pozorovat upadající prestiž někdejší koloniální a později alespoň evropské velmoci doprovázenou navíc společenskými otřesy, které ukazují, že něco v sociálním uspořádání státu je prostě špatně.

Evropská unie po svém východním rozšíření nenápadně ukazuje Francii, že už dávno nestojí sama u evropského kormidla. Velmi výmluvně to ukazuje zejména drtivá převaha angličtiny, jakožto pracovního jazyka rozšířené Evropy, a pozvolný nástup němčiny, která jako geograficky nejbližší jazyková oblast nových členských států nachází v těchto zemích řadu zastánců. Hysterická reakce prezidenta Chiraca na anglicky mluvícího francouzského obchodního představitele v průběhu posledního summitu ukazuje, že Francouzi zkrátka nejsou ochotni připustit fakt, že francouzština už nějakou dobu neplatí za hlavní langue diplomatique.

Úpadek prestiže Francie jako inspirativního inženýra evropské integrace dokládá i intenzivní kritika francouzské protekcionistické hospodářské politiky a neustálá snaha Francie o udržení společné zemědělské politiky (SZP) při životě. Jakoby proti proudu mezinárodně-obchodnímu mainstreamu, kde výrazně převládá proces liberalizace a předávání obchodního sektoru z veřejných rukou do soukromých, staví Francie svou obchodní koncepci zejména na obraně „domácích klenotů“ před převzetím zahraničními společnostmi a masivními subvencemi kriticky neefektivního sektoru – zemědělství. Ostatně je to Evropská unie a její zemědělská politika, která je označována za největší brzdu v procesu liberalizace světového obchodu. A je to Francie, která se snaží zachovat SZP pokud možno beze změn.

Důvěryhodnost francouzské politické reprezentace byla otřesena již po odmítnutí evropské ústavní smlouvy v referendu. Prezident Chirac a jeho kabinet přitom patřil k nejhlasitějším zastáncům dokumentu.

Neslábnoucí zemětřesení ve francouzské společnosti, kde se zapálení parkoviště pomalu začíná chápat jako běžný politický projev občanské společnosti, vrhá na problémy stigma krize.

Benevolentní imigrační politika selhává a na povrch vyplývá, že navzdory snaze státu přistěhovalce integrovat dochází k vytváření ghett, kde se koncentruje nezaměstnanost a negramotnost a jejichž obyvatelé sami sebe jako Francouze identifikují velmi zřídka. Budiž Francii připsáno k dobru, že s těmito problémy si neví rady žádná z oblíbených přistěhovaleckých destinací v Evropě.

Nejnovější vlna protestů měla ovšem jiný důvod. Jednalo se o klasický spor: státem garantované jistoty versus flexibilní nepředvídatelný trh. Pomiňme způsob protestů, který lze vysvětlit francouzskou revoluční tradicí, a konstatujme, že „Francouzi prostě rádi protestují“. Ekonomové upozorňují na francouzskou stagnující ekonomiku, desetiprocentní míru nezaměstnanosti a naléhavou potřebu hospodářských reforem. Odbory, socialistické strany a měnící se skupina obyvatel, jichž by se měly reformy dotknout (často zemědělci, nyní studenti a absolventi) naopak liberalizaci odmítají.

Francie nakonec bude muset reformami projít. Když už ne kvůli vlastnímu pudu sebezáchovy, tak alespoň proto, že existuje celoevropský konsensus o nutnosti snížit objem financí vynakládaných na SZP, jejímž prostřednictvím stát své zemědělce dotuje. Preference opozičních socialistů, v důsledku vládních nepopulárních pokusů o reformy, rostou. Je otázkou, nakolik si případná vláda francouzské levice s nezbytnými reformami nejen v hospodářské oblasti poradí.

Zdá se, že francouzskou společnost čekají zásadní změny. Politiky imigrační, hospodářská i zahraniční se potýkají s vážnými problémy. Uvidíme, zda bude pokračovat tvrdošíjné trvání na společenském statutu quo a nostalgické sebevnímání Francie jako první evropské velmoci.

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

bur Vítězslav Bureš, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
23. 6. 2025

Česko zasáhly bouřky, jež dorazily z Bavorska a postupně přešly až na Moravu. Hasiči vyjížděli k...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Jednoho mrtvého a tři zraněné, kteří jsou v ohrožení života, si vyžádalo bouřlivé počasí v Berlíně....

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Izraelská armáda v pondělí zaútočila na cíle spojené s íránským režimem a bezpečnostními složkami....

ČTK, jhr Jan Hron
23. 6. 2025

Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz