Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TAXIZKAZKY: Stařečci

aktualizováno  7:30
diskuse (18)

Tak! A teď vím, že se dostávám na tenký led! Zařekl jsem se pro sebe, že nebudu psát o politice a podobných věcech, toho je všude plno. Když ale...
Média jsou už skoro rok a půl plna rozličných zpráv z konfliktu, tu dobu už se bojuje. Vlastně ne „se bojuje“! Bojují konkrétní lidé. Bojují a umírají. Probírá se to ze všech stran. Každý den, každou hodinu. Většina informací je rozumně doplněna dovětkem: „nelze ověřit z více důvěryhodných zdrojů“.

Mezi námi jsou lidé, kteří jsou nějak orientovaní, v tomto směru vědí co činí a i proč tak činí. Myslím to tak, že i ten, kdo obhajuje agresora ví, proč to dělá. Do lidské duše nevidíš, neznáš pohnutky, důvod, pozadí. Dobře je to u těch, kteří pomáhají bližnímu v nouzi. A také je všude spousta „odborníků“ od klávesnice počítače. A dalších, které ani nehodlám komentovat.

Proto musí přijít chvíle, kdy se s tím člověk setká tváří v tvář, a jen to s ním dokáže pohnout. Může si udělat obrázek, zkušenost je nesdělitelná. Já až teď. Není moje povinnost být v první řadě při sběru informací, ani je cíleně nevyhledávám. A žbleptat o něčem, co neznám, jen abych něco okomentoval, to už vůbec ne! K tomu jsem nikdy nedorostl.

Dnes jsem přijmul jízdu od budovy ve Vysočanech, ve které je teď centrum pro uprchlíky. Paní, Češka, objednala jízdu. Stará se o dva stařečky z Ukrajiny. Pomáhá jim vyřizovat náležitosti, které potřebují pro nejnutnější život v naší zemi. Všechno se musí navíc vyřídit online. Je to těžké i pro našince! Natož pro staré lidi v neznámé zemi, s neznámou řečí. Paní ovšem chválila děvčata na úřadu za vstřícnost a ochotu pomoci.

Nastupují mi do auta.
Babičce je přes osmdesát, stařečkovi skoro devadesát! Věchýtci. Jejich uctivost a pokora ve mně zanechávají stopu. Zkouším si představit, že v jejich věku změním ne jen bydliště, ale i zemi. Nejde mi to. Fakt ne! Aspoň jsou na to dva, dokážou se navzájem povzbudit a podpořit. Snad.

Paní průvodkyně, řekněme kurátorky, pro ně ovšem anděla, se ptám:
„Jak dlouho jsou tady?“ Na město jejich domova jsem se neptal. Není to podstatné.

„No, oni jsou tu vlastně krátce. Přijeli až v říjnu. Do poslední chvíle chtěli být doma. Bydleli ve dvanáctém patře domu, pak už úplně bez elektřiny. A protože už se těžko dostávali z 12-tého patra po schodech dolů do krytu při náletech a život byl těžší a horší, nechali se nakonec přesvědčit a přemluvit k odjezdu. Paní tu má sestru, která je tu provdaná, i když je jí také přes sedmdesát, ale aspoň mají možnost někde přebývat.“

Chtěli zůstat ve svém domově, kde prožili kus života. Do poslední chvíle. Pak už to nešlo... Ale jak přesadit starý strom?

Vystupují z vozu.
„Bolše spasiba!“
„Djakuju!“
Slyšíte ten rozpor i souznění? To je k pos...ní, kam to došlo!

Když vidím mládež, tak 20-25 let, nejen, prohánějí se tu v nových luxusních vozech s UA značkou, něco mi tu nesedí! Řešil se útěk mladých Rusů před mobilizací do Gruzie a Kazachstánu. A co ti z Ukrajiny, kteří se „zašívají“ u nás? Mám pocit, že všude je to stejné! Prachy vládnou světu! Nebo ne?

Teď nedávno proběhla zpráva, že si v Kyjevě udělali sraz majitelé silných aut. Prý za účasti odvodových komisařů s povolávacími rozkazy... Správně! Děláte machry? Tak je pojďte dělat na Donbas!

Po začátku konfliktu naše, ve směs stavební, firmy začali opouštět ukrajinští pracovníci, protože odjížděli bránit svou zemi. Možná se na hranicích potkávali s těmito druhými, kteří jeli opačným směrem...a za jiným účelem.

Těch keců, že i ti s luxusními vozy jsou ohroženi válkou...!! Už je to fakt přes rok a vidíme všichni, že se věci mají jinak. Připouštím to u aut, která mají na rámečcích RZ nápis třeba XEPCOH.

Proč si to člověk musí více uvědomit ve chvíli, kdy se stařečci snaží co nejdéle zůstat doma a mládež bere kramle hned zpočátku? Co by se špinila, papá to zařídí!

Proč to píšu? Že se to ví už dávno? Už rok a půl? Že jsem se právě probudil? Prdlajs!

Nejsem aktivní na žádné straně zájmu. Zásadně odmítám „jednopytlismus“. Nedám na prvoplánové zprávy odkudkoliv. Přímá zkušenost je nejvýš cenná. Jsem řidič taxi, vozím lidi a denně jsem v ulicích. Pozoruji jen svět kolem sebe. Mám na to spoustu času. A pohled na ty dva stařečky mě donutil o tom více přemýšlet... A napsat.

Možná ti opilí ukrajinští dělníci, kteří nám tu vadili, už brání svoji zemi, nebo už za ni položili život. Zatímco ti druzí.... A nejraději mají začerněná všechna okna na autech, i čelní, aby na ně nebylo vidět.

Ale co. Don Miguel Ruiz má jednu ze svých Čtyř dohod: Nevytvářejte domněnky... Myslím si, že si myslíš, že si myslím...

A tak ponechávám na každém zúčastněném, ať se s tím srovná po svém. Podtitul tam ale pro mě zůstává: na každého jednou dojde!

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Jana Soprová
23. 7. 2024

Pevné místo na prázdninové divadelní mapě Prahy si vydobyla Letní scéna Musea Kampa. Producentkou a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz