Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Nejezte moučné červy, mohou obsahovat GMO!

Amerika zvolila a předvolební sliby nové administrativy se porůznu naplňují. V mnohém se však její orientace zatím nezmění. A tak v Americkém institutu poblíž pražské US Embassy pokračují i různé přednáškové akce pro veřejnost s tématikou zajímající obě strany. Tedy také aspoň zatím. Vstup volný, bezpečnostními rámy neprocházíte, prostředí příjemné, hostitelé zdvořilí..

Před několika týdny se tam konal seminář s tématikou „Potraviny nového typu“. Řečníky tentokrát byli odborníci tuzemští, representující Odbor bezpečnosti potravin našeho Ministerstva zemědělství. Jmenovitě jeho paní ředitelka Ing. Jitka Götzová a Ing. Petr Beneš. On hovořil o problematice GMO ve světě a Evropě. Jeho předpovědi byly v kontextu s Evropou očekávaně skeptické. Jediné naší tuzemské GM dámě, BT kukuřici MONA 851, zvoní umíráček. A ostatní Evropa? Ale ano „povoleno k užívání“ je 73 GM odrůd, z toho 43 různých kukuřic, 15 typů soji, 10 odrůd bavlníku, 4 řepky a dokonce 1 cukrovka. Ale pozor, jen k používání – tedy jako potravina, krmivo či surovina odněkud dovezená. Nikoliv k pěstování. Na evropském poli či ve skleníku z toho neroste nic, jen ta troška MONY. Tedy žádné riziko pro včely či pylové alergiky. Ne, ta umělohmotná rajčata byla vyšlechtěna a jsou pěstována „klasicky“.

Nechutnají? Inu náš/váš problém odpovídám pravidelně na svých přednáškách na stále stejné dotazy.

Kdyby snad nastal potravinový blackout, mají Evropa i Česko po ruce jiné, spolehlivě „přírodní“ náhrady. Zatím hlavně dovozové, ale i to se možná brzy změní.

Ty miliony tun GM sojové moučky či jí obdobných krmiv pro svoji živočišnou produkci bude, pravda, Evropa dovážet dále. Neb je zásadová a konzervativní. Takže třebas Polsko nadále tlačí na uvolnění zákazu zkrmovat masokostní moučku (to nemám z dotyčného semináře, leč z jiných pramenů, vcelku věrohodných). Koneckonců už jsme si s nemocí šílených krav poradili jednou, poradíme si když tak znovu. A bude spolehlivě bio.

Lepší už je to s tzv. Potravinami Nového Typu (PNT). Znáte? Neznáte? No, částečně je asi znáte, jen je nedokážete správně legislativně zařadit. Neznáte, shodně se mnou a na rozdíl od paní ředitelky Gotzové, prostě tu správnou evropskou definici. Takže vězte, že: „Potravinami nového typu (PNT) se rozumí potraviny, u nichž nebyla doložena historie spotřeby před 15.5. 1997. PNT nesmí být pro spotřebitele nebezpečná a nesmí spotřebitele uvádět v omyl.“

A příklady takového PNT pro Evropana? Semena chia (Salvia hispanica), sušená dužina baobabu (Adansonia Digital), noni juice – dělá se z plodů či výluh (z listů) Morinda citrifolia,listy stévie (Stevia rebaudiana), znáte možná jako čaj či sladidlo pro diabetiky, poté různé potraviny ošetřené UV (chléb, mléko – mají mít více vitaminu D).

Máte snad pocit, že tohle spektrum budoucí Evropu „nedokrmí“? Nezoufejte. Další pomoc, ověřená jinými dějinnými civilizacemi a téměř bezpečně neobsahující žádné GM produkty, je po ruce.

Odborně se jí říká entomofagie – což v překladu znamená výživa potravinami hmyzího původu. Nikoliv třebas med, ale včelí, přesněji řečeno trubčí plod. A vedle toho larvy potemníka moučného, brazilského či stájového. Tedy lidově zvané moučné červy, moc dobře na ně berou ryby, ale tuším že v místní rybářské praxi se tahle návnada používat nesmí. Dále housenky motýlů – jako bource morušového či zavíječe voskového. Včelaři v tom druhém případě jistě zajásají, chuťovky si vyberou přímo z vlastních plástů a ugrilují k medovině. A poté cvrčci. A samozřejmě sarančata. Podrobnosti jistě ráda sdělí paní docentka Borkovcová z brněnské Mendelovy univerzity, má v propagací entomofágie již dlouholetou tradici. Nezlehčuji, fandím jí, ale jako majoritní vlastní jídelníček bych červíky nechtěl. Analýzy potvrzují bohatost této stravy zejména na potraviny a tuky, údajně i nějaká ta vláknina se najde, zejména u sarančat.

Problémy jiné než chuťové či zvykové? Inu nějak i ten hmyz bude třeba krmit a také zajistit hygienu dotyčných chovů. Sklizeň, zpracování, to už jinde umějí.

S antibiotiky asi moc neuspějeme, přesněji – norma a filosofie „předběžné opatrnosti“ to asi nedovolí. Potřebná mouka pro potemníky či moučné výrobky by neměly být moc závadové. Dovážet pro ně GM moučky z druhého konce světa se možná ještě ekonomicky vyplatí, ale tím pádem sbohem, biochovy. A ti standardní mouční červi, právě tak jako maso z veškerých současných konvenčních chovů, mohou obsahovat „GM residua“! Takže zůstaneme hlavně u sarančat? Nebo u cvrčků? Naslano, nasladko?

Současná „molekulární biochemie“ nám dokonce nabízí šanci, jak tyto PNT využít téměř beze zbytku. V posledním čísle uznávaného časopisu BMC Biotechnology publikuje vědecký tým Zhou et al. z Yunnan Normal University, Kunming, Čína výsledky studia nových typů glykosid-hydroláz z rodiny acetylglukasaminidáz. Tedy enzymů schopných rozkládat chitin až na bioethanol, potravinové složky a substráty pro farmaceutickou biochemii. Ty junnanské enzymy jsou navíc získány z mikroorganismů izolovaných z různých vysoce zasolených půd a mohou tak rozkládat i různý „mořský odpad“. Už se těšíte?

Nebojte se, žádné GM se v tom procesu neuplatňuje. S krovkami či nožkami námi napěstovaných biocvrčků si ty čínské enzymy jistě hravě poradí. Hamé či jiná firma nabídnou trhu spektrum skvělých GM-free pomazánek. A evropské i naše instituce jsou prý již na harmonizaci a implementaci potřebné legislativy připraveny.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

ert Oldřich Mánert
20. 1. 2025

Donald Trump krátce po poledni místního času složil inaugurační slib a stal se 47. prezidentem...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

České hokejistky získaly na univerziádě v Turíně zlato po vítězství v dramatickém finále nad...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

Spojené státy jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích,...

Reuters, kh Kateřina Havlická
20. 1. 2025

Nový americký prezident Donald Trump v inauguračním projevu avizoval, že vyhlásí stav nouze v...

Martin Korbáš
20. 1. 2025

Ocenění třetí hvězdy uplynulého týdne NHL potvrdil David Pastrňák i v předehrávaném zápase...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz