Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ASTRONOMIE: První letošní kačenka

diskuse (0)
aneb Proč nevidíme planety

Na obloze se někdy dějí úchvatné věci. Letos v květnu se sešly čtyři planety – Merkur, Venuše, Mars a Jupiter – v těsném seskupení. Ráno... Seskupení planet v květnu 2011

Před východem Slunce to je, a ještě po celý květen bude, nádherná podívaná, která způsobuje návaly na hvězdárnách, srocení davů na kopcích s dobrým výhledem na východní obzor a dokonce i dopravní zácpy! V Austrálii. U nás ticho po pěšině. Tedy s výjimkou údajně nejčtenějšího českého internetového zpravodajství.

Zaspali snad naši hvězdáři a jsme my Češi takoví ignoranti, že jsme si takové události vůbec nevšimli? Nikoli! Máme prostě smůlu. Planety se skutečně sešly v moc pěkné skupince, ale od nás je prakticky nemůžeme pozorovat. U nás, na 50. rovnoběžce severní šířky, vychází Slunce a planety pod tak nevýhodným úhlem, že se planety ztrácejí v červáncích. Problém jsem popsal už v minulém blogu, kde jsem se zabýval délkou soumraku a vyšetřoval, kam zmizela tma.

Stejná potíž s červánky a přesvětlenou oblohou je večer i ráno, takže ačkoli se skupina planet vynoří nad obzor několik desítek minut před východem Slunce, v přebujelých červáncích jen nejzkušenější pozorovatelé zahlédnou Venuši. Ti bystrozrací možná i Jupiter. Na spatření Marsu a Merkuru nemáme šanci. I s dalekohledem a za vynikajících pozorovacích podmínek by to byl docela náročný úkol.

Co není u nás, mohou mít jinde. Přestože úhlová vzdálenost planet od Slunce je pro všechna místa na Zemi stejná, jejich viditelnost na obloze se dramaticky liší v závislosti na tom, odkud se na planety díváme. V oblastech blíž k rovníku jsou na tom mnohem lépe. Planety tam vycházejí nad obzor ostřeji ke kolmici, takže ve stejnou dobu před východem Slunce jako u nás jsou tam výš nad obzorem. Mnohem podstatnější je ale délka soumraku. Ještě necelou hodinu před východem Slunce je tam obloha tak tmavá, že planety na ní očima viditelné jsou. U nás červánky planety přesvítí. Pokusím se to ilustrovat následujícími obrázky vytvořenými počítačovým planetáriem Stellarium:

Na prvním je poloha planet na obloze v okamžiku východu Slunce při pohledu ze Sydney. V programu je však „vypnuta“ atmosféra Země, aby pohled nerušily červánky.

Planety nad obzorem v Sydney

Na druhém obrázku je poloha planet při východu Slunce vůči obzoru u nás v Hradci Králové. Atmosféra je stále „vypnutá“. Je vidět, že s výškou planet nad obzorem to není o moc horší než v Sydney.

Planety nad obzorem v Hradci Králové

Zapnutá atmosféra na třetím obrázku (Hradec Králové ve stejném okamžiku) ukazuje tu tragédii, kterou červánky způsobí.

Planety nad obzorem v Hradci Králové mizí v červáncích

Předchozí obrázky jsou vytvořeny uměle v počítači, ale realitě se blíží velmi věrně. Důkazem budiž fotografie, kterou najdete v článku Martina Gembece na stránkách České astronomické společnosti. Pokusil se planety vyfotografovat a zachytil jen Venuši. Není to tím, že by neuměl fotografovat. Naopak! Ve stejném článku najdete snímky jaké se jen tak nevidí – souhvězdí Štíra s hvězdami až k obzoru.

Když už se z tohoto článku stal tak trochu fotoblog budu pokračovat. Aby se i oko středoevropana pokochalo tou podívanou určenou pro jižany, přikládám snímek skupiny planet, který mi ze stránek Radia ABC poslal na můj e-mail pan Balcar ze Sydney (už víte proč porovnávám viditelnost z Hradce Králové právě se Sydney?) spolu s nadšeným popisem svého pozorovatelského zážitku.

Planety nad mostem v Sydney

Nedivím, se, že je z toho celé město Sydney na nohou. Když byla od nás před několika lety vidět konjunkce Jupitera s Venuší, chaos v dopravě a nával na naší hvězdárně byly podobné. A teď jde o čtyři planety najednou! Další snímky najdete na stránkách ABC:

http://www.abc.net.au/local/photos/2011/05/13/3215747.htm?site=sydney

Své středoevropské čtenáře jsem tímto blogem chtěl tak trochu varovat – ta zpráva o viditelnosti planet na naší obloze byla první letošní (astronomickou) novinářskou kachnou. A svému australskému čtenáři posílám dík za dobrý tip na blog a poněkud závistivý pozdrav do Sydney.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

Lidovky.cz, ČTK
24. 6. 2025

Ostravská Zlatá tretra opět přilákala řadu slavných atletů. Hlavní hvězdou je švédský tyčkař Armand...

Josef Kopecký
24. 6. 2025

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější v...

mikp Petra Miková
24. 6. 2025

Pražští policisté v úterý odpoledne přijali oznámení o možné střelbě v obchodním centru Nový...

fra František Strnad
24. 6. 2025

Lukáš Wagenknecht, předseda dozorčí rady Pražských služeb, a.s., čelí vážnému problému. Opakovaně...

Marek Hudema
24. 6. 2025

Když kdysi francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je NATO ve stavu mozkové smrti,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz