23.9.2023 | Svátek má Berta


ZDRAVÍ: Nedostatek pediatrů může ohrozit kvalitu porodnictví

30.8.2023

Palčivým dlouhodobým problémem pro Českou republiku je nedostatek dětských lékařů. Proto hrozí, že nedávné uzavření porodnice ve Stodu na Plzeňsku nebude poslední. Je proto naléhavé, aby ministerstvo zdravotnictví začalo tento problém co nejdříve řešit. Primář Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Rakovníku Radek Poláček mimo jiné navrhuje urychlit přijímání zahraničních lékařů a neklást jim takové překážky jako dosud.

pol

Porodnice ve Stodu na Plzeňsku se nedávno uzavřela, kvůli nedostatku pediatrů, je to opravdu vážný problém, hrozí i další uzavírání porodnic?

Je to obrovský problém. Nejedná se pouze o pediatry, ale je nutná odbornost neonatologa - minimálně u primáře nebo zástupce. Problém s pediatry pro porodnice ohrožuje velké množství porodnic v Česku.

Je v budoucnu ohrožena také současná kvalita porodnictví v České republice?
Domnívám se že ano. Jednak snižujícími se počty personálu a jednak zvyšujícími se požadavky rodiček, které jsou někdy velmi specifické a mnoho kolegů odejde raději do ambulance nebo do důchodu, než být každý den ve stresu. Takže minimálně dojde k tomu, že se sníží počet porodnic a péče bude v některých regionech „daleko“ a bude probíhat továrním způsobem.

Jakým způsobem by se tento problém měl řešit?
Zvýšenou produkcí nových lékařů z vysokých škol, ale jsou nutná další návazná opatření - finanční (mnoho jich odejde hned po škole do zahraničí a zcela běžné je, že v ČR získají atestaci a odejdou ihned po ní), vzdělávací, dále je nutné otevřít možnosti pro zahraniční lékaře z východu a neklást jim horší překážky než našim lékařům - například oni musí složit z všechny státní zkoušky v 1 nebo 2 termínech, nevím, kdo z našich lékařů by to dokázal. A těch zbytečných překážek je mnoho. Také feminizace lékařských pozic je nevýhodná, protože lékařky odchází na mnoho let na mateřskou dovolenou, a to dále snižuje počet pracujících lékařů.

Jak to vypadá v rakovnické nemocnici?
V současné době máme dostatek mladých gynekologů a porodníků, lehký nedostatek atestovaných lékařů. Velký problém máme se zajištěním pediatrické péče.

Co může rakovnická nemocnice nabídnout lékařům-pediatrům?
Rozhodně příjemné pracoviště vyhledávané pacientkami z širokého okolí, po kompletní dokončené rekonstrukci, s moderním přístupem k porodnictví, plně akreditované, individuální podmínky, náborové příspěvky, podporu vzdělávání, možnost ubytování atd.