17.4.2021 | Svátek má Rudolf


SPOLEČNOST: Poradce 3

3.7.2006

Minicyklus. "Dotaz" čtenáře (smyšleného) a adekvátní odpověď nalezená ve světové literatuře.

Tazatelka (41 let, historička umění, rozvedená, bezdětná, vlastní byt, velkoměsto do 100 tis. obyv.) :
"Mám přítele, básníka, píše taky o mně, opravdu jsou ty verše krásné; tolika redakcím jsme je poslali - a nic. Co si ti redaktoři myslí?"

Odpověď:
"Ten? Nikdy, kdepak! ... možná ... že by? ...Až umře!"
Ferdinand-Louis Céline (vlastním jménem F.L. Destouches, 1894 - 1961), v románu "Sever", český překlad dr. Anna Kareninová.

***

Otázka: (Tazatelka je žena,30 roků, v domácnosti, matka dvou malých dětí, bydlí v činžovním domě, manžel t.č. nezaměstnaný )
"U nás v baráku bylo vždycky hlučno, to víte - panelák. Ale co se teď tady děje... Kluci byli nemocní, plané neštovice, špatně spali i tak. A nad námi zase takovej kravál. Prosila jsem je o půlnoci, ať dají pokoj, manžel taky nemohl usnout. Vysmáli se nám. Mám příště zavolat policii?"

Odpověď:
"Muka tohoto bytu. Bez hranic. Několik večerů dobré práce. Kdybych tak mohl pracovat po nocích! Dnes mi hluk brání ve spánku, v práci, ve všem. (...) Čiré zoufalství. Je tomu tak v každém bytě? Čeká na mě taková směšná a naprosto zničující nouze u každé bytné v každém městě? Všechno vázne.(...) Ti, co se radují ze slunce a vyžadují radost i na druhých, jsou jako opilci, kteří přicházejí v noci ze svatby a nutí ty, které potkávají, aby se napili na zdraví neznámé nevěsty."
Franz Kafka (1883 - 1924); Deníky 1909 - 1912

***

Tazatelka
(45 let, poslankyně, učitelka, krajské město, další údaje neuvádí) :
"Komunisti potřebovali tzv. pracující inteligenci, která by jim sloužila. Jakou inteligenci potřebuje demokratický stát?"

Odpověď:
Věřím v inteligenci opravdu vzdělanou, praktickou a řekl bych - mužnou. Inteligence všude a také u nás je přirozeně v menšině... Avšak inteligence, řeknu kvalitní, může a má vykonávat svůj oprávněný vliv. Rozumí se, že tento vliv bude do značné míry nepřímý, to jest profesoři univerzitní, středoškolští, učitelé, úřednictvo, vedoucí kruhy hospodářské a finanční nebudou mít v parlamentě váhu číselnou, ale právě svou inteligencí, svým uvědoměním, svou slušností mohou a mají vykonávat značný, často rozhodný vliv na veřejné věci a na vedení státu. Ovšem musí k tomu využít institucí a poměrů demokracií daných a jako minorita musí být - opakuji to - mužná, musí mít program určitý, praktický, neutopistický.
T.G.Masaryk, Lidové noviny 8.4.1928
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.