11.5.2024 | Svátek má Svatava


SPOLEČNOST: Dávní předkové a kořeny zla

18.6.2020

Představa, že dnešní potomci rodů Kinských, Ditrichštejnů, Kolovratů, Schwarzenbergů a dalších by neseděli v úřadech a zákonodárných sborech republiky, ale naopak klečeli před obyvateli vesniček, které patřily před pár staletími jejich předkům, a prosili je za odpuštění tehdy panujících poměrů, tedy dávných robot a krutých trestů za sebemenší „přestupek“ proti vrchnosti, je pro mnohé z nás málo pochopitelná. Asi stejně jako důvod, pro který klečí obyvatelé amerických měst před místními černochy (Afroameričany). I když okolnosti jsou jiné, důvod je patrně týž: nikoliv sice rasový, ale v tomto případě jako omluva za minulá utrpení a křivdy tehdy na nich páchané.

Dnešní bílí Američané jsou stejně málo odpovědni za otrokářské a ekonomické poměry panující před staletími jako dnešní příslušníci evropských šlechtických rodů za tehdejší robotní povinnosti nebo útrpné právo. A dnešní obyčejní občané v ČR i v USA rozhodně netrpí rasovou a sociální krutostí jako jejich dávní předkové před staletími.

Představa, že patologické jevy v každé společnosti, jakými jsou rasismus, antisemitismus nebo třeba policejní násilí, jsou důsledkem vztahů dávno minulých, je lichá a jen zastírá pravý stav věcí. Totiž dnešní příčiny a dnešní kořeny toho, co se kolem nás děje.

Jaké může být demokratické uspořádání věcí veřejných, jaká může být rovnost občanů tam, kde neexistuje kulturní rovnost? A kde sociální poměry se nejen nesbližují, ale naopak se stále víc ostře odlišují? Jak to souvisí s poměry existujícími před mnoha staletími? Kdo z demonstrantů si na ulici klade tuto otázku?

Není spíš k zamyšlení, že ač ověšeni mnohým, co nám dnes připadá hrůzné a hříšné, nám tehdejší otrokáři a feudálové přinesli také třeba Deklaraci nezávislosti a v ní obsaženou jistou představu o právu obecně a o lidských právech zvláště?

Nebo křesťanskou myšlenku o rovnosti lidí, tehdy jistě chápanou jako rovnost jen před Bohem? Byť třeba oni sami to mysleli jinak a mnozí z nich asi jen obtížně do svých představ zahrnovali své otroky a poddané…

Nechme své dávné vojevůdce a knížata, své tehdejší zakladatele a objevitele jejich časům. K nápravě světa nebo alespoň naší země si nenávistně připomínat jejich dobu a časové souvislosti jejich dávných činů rozhodně nepotřebujeme…

Právo, 15.6.2020

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je ombudsman