26.1.2020 | Svátek má Zora


PRÁVO: Šokovaný Mazánek

26.9.2014

Roman Mazánek Janoušek srazil před dvěma roky pod vlivem alkoholu ženu, jejíž auto krátce předtím naboural svým vozem.

Lobbista Janoušek byl v Praze mocným mužem, který tahal za nitky, a přesně na něj by se dalo použít Topolánkovské označení "kmotr". Janoušek byl navázán na osobu pražského primátora Pavla Béma a z uniklých odposlechů starých více než šest let víme, jakým způsobem spolu Kolibřík a Mazánek komunikovali.

Podle názoru různých psychologů si oba vzájemně mysleli, že mají toho druhého v hrsti, řídí ho a využívají ku svému prospěchu. Je zvláštní, že se odposlechy dostaly na veřejnost měsíc před koncem pětileté promlčecí lhůty, a můžeme se jen dohadovat, kdo si je takovou dobu schovával v šuplíku a jaký cíl tím sledoval.

Vraťme se k Janouškově nehodě. Opilý a možná i pod vlivem léků naboural svým vozem do před ním stojícího auta a snažil se ujet. Řidička vozu jej doběhla na semaforech a dosti vehementně mu dávala najevo, že se něco stalo.

Janoušek se pak rozjel a přední částí svého vozu ženu srazil, ač ji musel vidět. Ženě způsobil těžká zranění. Následovala policejní honička a pak se začaly dít divy. Zasahující policisté nejen, že zadrženému nenasadili pouta, což by se stalo každému jinému, ale nechali ho v klidu telefonovat.

Posuňme se v čase. Odvolací soud vynesl ortel ve výši 4,5 roku nepodmíněně, čímž zvýšil trest prvoinstančního soudu o rok. Soudy se táhly dva roky kvůli odborným posudkům a nakonec i superposudku. Padla možnost obvinění z pokusu o vraždu, kde by sazba byla ještě vyšší.

Výše trestu je dle mého mínění adekvátní, osobně jsem tipoval pět let. Mám za to, že Janoušek ženu srazil ne přímo s úmyslem zabít, ale odstranit. Vietnamka pro něj v ten okamžik neznamenala vůbec nic. V podobných případech je auto bráno jako zbraň, takže i obvinění z pokusu o vraždu mělo své opodstatnění.

Největší komedie nás ale teprve čeká. Existovala možnost, že by Janouška odvedli ze soudní síně rovnou do vězení, protože rozsudek odvolacího soudu nabývá právní moci ihned a není proti němu odvolání. To se nestalo, a tak se najednou dozvídáme, jak je Mazánek Janoušek nemocný a jak u se u soudu snažil vypadat v lepším stavu, než ve skutečnosti je.

Janoušek se pochopitelně snaží vězení vyhnout a je celkem jasné, že bude následovat několik lékařských dobrozdání, že je vážně nemocen a nemůže trest nastoupit. Mezitím se Janoušek vyjádřil, že je rozsudkem šokován a bude se dovolávat k Vrchnímu soudu.

"Kdybych chtěl utýct, tak už jsem dávno utek (...) nedovedu si představit žít někde jinde než tady, i když teď mám pocit, že má rodná zem se ke mně chová nespravedlivě," prohlásil Janoušek. Nespravedlivě? Domnívá se snad, že se nemají trestat trestné činy?

Dovolávat se může, to je jeho právo, ale nejvíce šokující pro něj evidentně je to, že byl za svůj čin odsouzen. Mám za to, že propadl přesvědčení o své nedotknutelnosti a o tom, že mu projde každá špatnost. Ano, musí to být šok zjistit, že pro něj platí stejné zákony jako pro ty, nad které se povyšuje. Dobře mu tak.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraTEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.