19.1.2021 | Svátek má Doubravka


PRÁVO: Kde to bude příště?

2.4.2014

Nový Bor, Tanvald, Duchcov, Strýčkovice...

Nedávno proběhl soud s romskými útočníky z Duchcova a nyní soud řeší něco podobného, tentokrát se místem činu staly Strýčkovice.

O mačetovém útoku v Novém Boru (tresty od 4.5 roku pro mladistvého - maximum bylo pět let - do 17.5 roku pro dospělé za pokus o vraždu), o napadení důchodce v Tanvaldu (jeden útočník v podmíněném propuštění postřelen, druhý zastřelen v sebeobraně), stejně jako o útoku na manželský pár v Duchcově bylo napsáno textů doslova přehršel.

Brutalita romských útoků, často doprovázených rasistickými výkřiky, roste, stejně jako jejich četnost. To je přímo výživnou půdou pro extrémistická hnutí, která nabízejí jednoduchá řešení tam, kde stát nemá účinné páky, jak zdivočelé útočníky zkrotit.

S jistým zadostiučiněním jsem přijal zprávu o výši trestů pro mačetáře, které jsou srovnatelné s vítkovskými žháři, s tím, že o útočníků z Vítkova byl prokázán rasisitický motiv a čin byl naplánován dopředu. Útok mačetou na hlavu nemůže být ničím jiným než pokusem o vraždu a nikoli, jak se nám snažili leckteří etnobyznysmeni a aktivisté vnutit, protože nikdo neumřel, takže se vlastně nic nestalo.

Útok v Duchcově rozpoutal vášně ve společnosti, kterých se hned chopili právě extrémisté a snažili se pořádat protestní akce a pochody. Vše mělo naštěstí krátké trvání. Připomeňme si útok v Duchcově. Skupina Romů napadla manželskou dvojici. Konflikt rozpoutal tehdy šestnáctiletý nastávající otec, když udeřil muže z páru zezadu silnou větví po hlavě.

Následně se na místo seběhla velká skupina Romů a začala manžele mlátit. Velice aktivně si počínaly ženy, které se vrhly na ženu z páru, srazily ji k zemi, kopaly do ní a tloukly její hlavou o zem. Budoucí otec po napadené ženě ještě přeběhl.

Policie se rozhodovala těžkopádně a vzala útočníky do vazby až po několika dnech. Otec útočníků pak sebral kumpány a vydal se s nimi na trestnou výpravu, při níž chtěl zmlátit organizátora protestního shromáždění. Místo toho ale skupina napadla dva zcela jiné lidi. I on skončil před soudem.

Pětice útočníků vyvázla s nízkými tresty za pokus o těžké ublížení na zdraví. Napadená žena se i po roce stále léčí. Organizátor útoku, dnes sedmnáctiletý mladík, dostal jako mladistvý dva roky (měl na svědomí ještě napadení a pokus o krádež). Nejaktivnější útočnice pak vyfasovala tři roky. Zbývající tři útočníci dostali podmínky tři na pět a jeden na tři roky.

Otec útočníků za svou trestnou výpravu a ublížení na zdraví dostal dvacet měsíců, jeden z jeho kumpánů 16 měsíců, druhý podmínku 10 měsíců na 30 a poslední útočník byl zproštěn viny, protože se nepodařilo prokázat, kdo zmlátil druhého napadeného muže. Není bez zajímavosti, že poslední z útočníků byl v době soudního projednávání už ve výkonu trestu za loupež.

Nyní se veřejnost dozvídá o dalším útoku Romů, který se odehrál už před půl rokem. Romská rodina Matušových podle sousedů terorizuje přes rok celou vesnici. Strýc (30) a synovec (20) napadli podle obžaloby souseda (53), kopali do něj a mlátili jej metrovým dřevěným hranolem, útok směřoval na hlavu.

"Útok byl směřovaný na hlavu. Poškozeného zasáhli nejméně pětkrát hranolem a nejméně pětkrát ho kopli," popsala státní zástupkyně Jana Fišerová. Jsem zvědav, jaký trest vynese soud v tomto případě. Pět ran metrovým dřevem přes hlavu je dle mého názoru pokus o vraždu, i když jsou útočníci stíháni za "pokus o těžké ublížení na zdraví".

Je až komické, jakým způsobem se tito útočníci hájí. Vzpomeňme si na Nový Bor - mačety tam už byly, šel jsem jenom náhodou okolo... Tanvald - šli jsme za babičkou a najednou po nás začal střílet, byla to poprava... Duchcov, trestná výprava - první napadený zakopl a upadl na obličej, konflikt vyvolalo osazenstvo hospody, do hospody se dobývali proto, že měli žízeň a chtěli si koupit pivo. Policistu nenapadli, ale jen se o něj jeden z útočníků opřel, protože v opilosti neudržel rovnováhu...

Dnes Strýčkovice - nikdy jsem žádnou tyč v ruce neměl, nikoho jsem nemlátil, nadával nám, že jsme cigoši, potyčku jsem viděl, k žádnému velkému násilí nedošlo. Já jsem jim říkal, ať toho nechají, napadený si mohl modřiny udělat sám v práci...

"Každou chvíli na něj něco padalo. Jsou to proti mně křivé výpovědi. Že jsem ho kopl, to je úplná lež. Budu podávat žalobu pro křivé obvinění. Sýkora zmlátil Davida pár měsíců před tím na louce u Strýčkovic. To ale nikdo neřeší. Tohle, to je těžkej rasismus, to je nadržování," uvedl Ladislav Matuš.

Zvláštní, jak útočníci vždy tvrdí, že oni nic neprovedli, to vždy ti druzí, rasisti. Šli jen náhodou kolem, snažili se zabránit rvačce, nikdy neměli v ruce žádné mačety, dřevěné hranoly... Pokud bude zákon vůči podobným projevům násilí i nadále shovívavý a barevně zaujatý, bude se počet a brutalita útoků zvyšovat.

Za stejný čin by příslušník majoritní společnosti dostal trest natvrdo a rovnou s rasovým podtextem. Bílé svině asi nezní rasisticky, zatímco černé svině ano. Štve mne dvojí metr. Zákon má platit pro každého, ať je chudý, bohatý, bílý, černý nebo fialový s růžovými puntíky. Snaha zamlčovat před veřejností podobné útoky ničemu neprospěje, jedině bude daleko více naštvaných lidí.

Jak z tohoto bludného kruhu ven? To je těžká práce a běh na dlouhou trať. Dokud ale bude čórka považována za normální věc, dokud budeme naslouchat výkřikům o rasismu tam, kde zákon minoritní skupině právem nevyhoví, budeme-li se třást před tím, abychom nebyli označeni za rasisty a obviněni z diskriminace, pak se z místa nepohneme.

Zrovna tak dokud sami Romové nepochopí, že budoucnost leží ve vzdělání a ve spořádaném životě, dokud budou loupit, přepadat, krást a napadat spoluobčany, dokud budou dělat ze svého okolí chlívek, pak se rovněž nikam nepohnou a budou na tom stále stejně bídně. Na jejich sociální dávky totiž musí jiní pracovat a odvést daně.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.