Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PAN MACHÁLEK: Lupičství pana Machálka

diskuse (1)
Usadil jsem se v restauraci na Kahánku, a to velice pohodlně. Předpokládal jsem, že jako vždy budu muset na pana Machálka čekat. Ale tentokrát jsem se zmýlil. Pan Machálek přišel jen malou chvíli po mně; co říkám, že přišel. On se přiřítil, byl celý jakoby rozjařený, sedl si proti mně a vytáhl z kapsy velkou obálku. Když ji položil na stůl, zjistil jsem, že obálka je nabita samými dvoutisíckorunami. Byl jsem z toho pokladu poněkud vyšinutý, takže jsem se svého přítele stačil jen zeptat, kde to, proboha, vzal.

– Pan Machálek se takřka ďábelsky zazubil. Poučil mne, že tu obálku opravdu vzal i s jejím obsahem, to znamená, že to ukradl. A to není vše, dodal a vytáhl z kapsy druhou obálku, podstatně sice menší, ale soudě podle obsahu by kupříkladu pro mne stačila na tři nebo čtyři měsíce. Pan Machálek nechtěl říci, kde ty peníze ukradl a jak, litoval jen, že na něj nikdo nepřišel, protože on měl tu malou obálku připravenu pro podplacení nějakého kontrolního či represivního orgánu. Takže to celé se mu podařilo jen tak ze tří čtvrtin.

– Znám už pana Machálka opravdu dobře, takže během jeho výkladu jsem pochopil, že si zase jednou ze mne dělá legraci. Řekl jsem mu, no dobře, milý příteli, peníze jste tedy zdárně ukradl, ale nebudou někde a někomu chybět? – Pan Machálek celý zrudnul a řekl, co že mě to napadá, pokus se podařil a on peníze vrátí – hned jak půjdeme od Kahánku. – Mne zajímalo, k čemu takový pokus je dobrý. – Pan Machálek se nadýchl (pochopil jsem, že bude následovat výklad) a ještě chvíli přemýšlel. Pak začal mluvit.

Všude se říká, jak se u nás krade a podvádí. Argumenty proti tomu nejsou, jak je patrné z toho, co udělala TV Nova, že rozházela na chodník dvacet mobilů a sledovala, kolik lidí si v tak přemobilované zemi vezme přístroj, který beztak vlastní. To není žádný průzkum,. Rozhodl jsem se, že si udělám průzkum sám. Vymyslel jsem si celý postup (nezlobte si že si ho nechám pro sebe) a pak jsem zcela hladce vyfouknul tuto obálku. Nic se nestalo, zdálo se mi, jako by s tím někdo nahoře počítal. Žádný alarm, žádné volání „Chyťte zloděje“. Provoz v tom podniku, kde jsem udělal tento „pokus“, šel nerušeně dál.

– Namítl jsem, že tedy dobře, pan Machálek si sám pro sebe zjistil, jak snadno se u nás krade (a podvádí, dodal jsem), ale to přece každý ví . Co tím tedy chce dokázat?

– Pan Machálek řekl, že vlastně nic. Chtěl se jenom ujistit, jestli je u nás situace taková, jak ji on vidí. Dokázat se dá jedině to, že se s tím nedá nic dělat.

– Popudilo mne to. Řekl jsem svému příteli, čemu že se diví. Žijeme ve státě, jehož premiér se veřejně chlubí tím, že se mu právě narodilo nemanželské dítě. Předseda druhé největší strany se rozvádí – ostatně právě tak jako premiér. Na křesle místopředsedy vlády zoufale se už půl roku upěnlivě drží člověk, který je podezřelý z korupce. Média se nerozhořčují, lidé to berou tak, jako že život jde dál. Každý den se dozvíte o dalším velkém nebo aspoň větším skandálu. Státní správa si dělá, co chce, v obchodech a službách bují dvoje ceny…

– Výborně, řekl pan Machálek, právě proto jsem si z divadla vypůjčil ty jakoby dvoutisícekoruny, abych se přesvědčil, jestli i vy, člověk, abych tak řekl z intelektuální sféry, si myslíte také to, co se člověk dozví u piva. Přesvědčil jste mne, je to tak, jak říkáte. Snad se na mne nebudete dlouho zlobit. Jak vás znám, určitě ne.

Jenomže, nedá se nic dělat, máme-li bojovat s krádežemi a úplatky, znamená to chtít poctivost, pokračoval pan Machálek svým polomoralistním, ale přesvědčivým tónem. A samozřejmě musíme sami být poctiví. Jenomže začít se musí nahoře. My dva samozřejmě demokratickou politickou kulturu svým povídáním nevytvoříme. A přece bez ní naše společnost nemůže regulérně existovat

To, že je potrestán policajt, který vezme dvoutisícový úplatek, je sice v pořádku, ale samo o sobě to společnosti příliš nepomůže. Vzorem obyčejnému občanovi jsou vysoce postavení činitelé. Co je špatného na tom, že ukradnu deset tisíc, když nahoře se ztrácejí miliony? –

Ubezpečil jsem pana Machálka, že se na něho vůbec nezlobím, a pak jsme spolu dlouho nadávali na poměry.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

Robert Schuster
23. 7. 2024

Prezidentská kandidátka demokratů Kamala Harrisová, jež byla kdysi státní zástupkyní, chce svého...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Šestnáctiletá tenistka Laura Samson vyhrála nečekaně na antukovém turnaji WTA v Praze „české derby“...

pari Anna Pařízková, jhr Jan Hron
23. 7. 2024

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz