29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


MÉDIA: Televizní studio Brno ČT slaví 45 let

5.7.2006

Brněnské televizní studio slaví 45. narozeniny! Studio vzniklo v červnu 1961 jako čtvrté studio tehdejší Československé televize – historicky prvním pořadem byl zábavný pořad Sedmikrásky nad Brnem, kterým studio zahájilo 6. července 1961 své vysílání ze studia Typos.

Sedmikrásky nad Brnem byly zábavným pořadem vysílaným živě. Zpočátku studio vysílalo pouze z Typosu, kde mělo k dispozici jen malé prostory v mezipatře (v ostatních prostorách domu v dnešní Jezuitské ulici byly převážně byty), později využívalo část pasáže, kde našla zázemí údržba přenosových vozů a sklady. Postupně studio získávalo další prostory Typosu, ale také například studio Netopýr v dnešní Štefánikově ulici, zázemí našlo i na tř. Kpt. Jaroše apod.

staré studio ČTV počátcích svého vysílání vyrábělo brněnské studio ČT kromě zábavných pořadů především zpravodajství. Zajišťovalo také sportovní přenosy a vstupy z brněnského výstaviště. Velký podíl ve vysílání měly pořady se zemědělskou tematikou a folklorní pořady.

Ve velice krátké době se zábavné pořady a inscenace vysílaly i z dalších míst – například z Dělnického domu v Židenicích, z varieté Rozmarýn apod. Jedna z prvních inscenací se vysílala také z Husova sboru v Botanické ulici.

V roce 1964, 21. ledna, v Typosu hořelo. Při požáru tehdy jeden člověk zemřel. Studio bylo načas vyřazeno z provozu. O pravidelné krajové vysílání ale diváci nepřišli – Brno mělo k dispozici přenosový vůz.

Krátce po vzniku studia se začala psát významná historie pořadů pro děti a mládež, které se v průběhu let staly nedílnou a výraznou součástí jeho tvorby. Začátkem 70. let se na obrazovkách objevily první pravidelné dětské soutěžní pořady. Byly to například Piškvorky; Hrajeme si každý den; Kámen, nůžky, papír; Holky a kluci z jedné lavice, nebo Hip hap hop, na něž v současnosti velmi úspěšně navázal AZ-kvíz Junior.

Jedním z nejstarších publicistických pořadů byl pořad To nechce klid (shovívavá kritika nešvarů tehdejší doby).

Z historie televizní techniky v Televizním studiu Brno ČT

První televizní technikou, kterou bylo studio při svém vzniku vybaveno, bylo zařízení z rozebraného přenosového vozu. Jednalo se o čtyři kamery, režii a zvukové zařízení. kameraman ZouharJejich použitelnost byla velmi omezená. Nepostradatelným se proto stal přenosový vůz, který studio získalo brzy po svém vzniku. Přenosový vůz zajišťoval i většinu výroby ve studiu Typos. Dalším zařízením, které mělo Televizní studio Brno brzy po svém vzniku k dispozici, byl filmový snímač 16mm. Zpravodajství a velká část výroby byla v té době zajišťována filmovou technikou a filmový snímač sloužil pro vysílání těchto filmových záznamů. Střižny, tak jak je známe dnes, tehdy nebyly. Jediným záznamovým materiálem byl film. Střih se prováděl na klasických filmových střižnách.

V roce 1963 bylo studio vybaveno novým přenosovým vozem, který byl – v porovnání s předchozím – na vyšší technické úrovni a stal se hlavní televizní technologií.

Po požáru ve studiu Typos došlo k obměně televizní techniky i ve studiu. Elektronková technologie sloužila až do roku 1978, kdy byla nahrazena tranzistorovou technologií.

Vzhledem k tomu, že při vzniku studia nebylo k dispozici žádné zařízení pro záznam obrazu, byla velká část vysílání realizována živě. První zařízení pro záznam obrazu mělo Brno k dispozici od roku 1967 a pracovalo na principu snímání černobílého obrazu z televizního monitoru filmovou kamerou. Kvalita zaznamenaného obrazu byla velmi omezená a s těmito záznamy se i nyní setkáváme při sledování archivních pořadů ze 60. let. První opravdu funkční zařízení pro magnetický záznam obrazu mělo Televizní studio Brno k dispozici až od roku 1970.

Současnost studia

Brněnské studio je dnes významnou součástí České televize na úseku programové tvorby i zpravodajství. V současné době má tři centra a dvě zpravodajská pracoviště:

Centrum dramatické, divadelní a zábavné tvorby
Centrum dokumentární a hudební tvorby
Centrum náboženské tvorby
Redakce zpravodajství
Redakce sportu

Kromě divácky oblíbených zábavných a soutěžních pořadů, jako jsou Banánové rybičky, Manéž Bolka Polívky, Bolkoviny, AZ-kvíz, AZ-kvíz Junior apod., natáčí úspěšné pohádky (Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců, Sen o krásné panně, O ševci Ondrovi a komtesce Julince), seriály (Četnické humoresky, Hříšní lidé města brněnského, Detektiv Martin Tomsa), filmy (Podzimní návrat, O dvě slabiky pozadu) dokumenty a hudební a náboženské pořady.

S nástupem digitalizace přibývá podíl zpravodajských pořadů. V současné době TS Brno vysílá Dobré ráno z Moravy a Slezska, Jihomoravský večerník, Týden v regionech, Zajímavosti z regionů, Regiony ČT24, Kulturu v regionech, Před půlnocí a významně přispívá do průběžných denních zpravodajských pořadů. Přibyly také sportovní pořady a přímé přenosy.

V červnu 2006 mělo studio 244 zaměstnanců (pro porovnání v roce 1996 mělo 320 zaměstnanců, v roce 2000 pak 278).

Tiskový mluvčí ČT

Martin Krafl