MÉDIA: Televizní studio Brno ČT slaví 45 let
Sedmikrásky nad Brnem byly zábavným pořadem vysílaným živě. Zpočátku studio vysílalo pouze z Typosu, kde mělo k dispozici jen malé prostory v mezipatře (v ostatních prostorách domu v dnešní Jezuitské ulici byly převážně byty), později využívalo část pasáže, kde našla zázemí údržba přenosových vozů a sklady. Postupně studio získávalo další prostory Typosu, ale také například studio Netopýr v dnešní Štefánikově ulici, zázemí našlo i na tř. Kpt. Jaroše apod.
V počátcích svého vysílání vyrábělo brněnské studio ČT kromě zábavných pořadů především zpravodajství. Zajišťovalo také sportovní přenosy a vstupy z brněnského výstaviště. Velký podíl ve vysílání měly pořady se zemědělskou tematikou a folklorní pořady.
Ve velice krátké době se zábavné pořady a inscenace vysílaly i z dalších míst – například z Dělnického domu v Židenicích, z varieté Rozmarýn apod. Jedna z prvních inscenací se vysílala také z Husova sboru v Botanické ulici.
V roce 1964, 21. ledna, v Typosu hořelo. Při požáru tehdy jeden člověk zemřel. Studio bylo načas vyřazeno z provozu. O pravidelné krajové vysílání ale diváci nepřišli – Brno mělo k dispozici přenosový vůz.
Krátce po vzniku studia se začala psát významná historie pořadů pro děti a mládež, které se v průběhu let staly nedílnou a výraznou součástí jeho tvorby. Začátkem 70. let se na obrazovkách objevily první pravidelné dětské soutěžní pořady. Byly to například Piškvorky; Hrajeme si každý den; Kámen, nůžky, papír; Holky a kluci z jedné lavice, nebo Hip hap hop, na něž v současnosti velmi úspěšně navázal AZ-kvíz Junior.
Jedním z nejstarších publicistických pořadů byl pořad To nechce klid (shovívavá kritika nešvarů tehdejší doby).
Z historie televizní techniky v Televizním studiu Brno ČT
První televizní technikou, kterou bylo studio při svém vzniku vybaveno, bylo zařízení z rozebraného přenosového vozu. Jednalo se o čtyři kamery, režii a zvukové zařízení. Jejich použitelnost byla velmi omezená. Nepostradatelným se proto stal přenosový vůz, který studio získalo brzy po svém vzniku. Přenosový vůz zajišťoval i většinu výroby ve studiu Typos. Dalším zařízením, které mělo Televizní studio Brno brzy po svém vzniku k dispozici, byl filmový snímač 16mm. Zpravodajství a velká část výroby byla v té době zajišťována filmovou technikou a filmový snímač sloužil pro vysílání těchto filmových záznamů. Střižny, tak jak je známe dnes, tehdy nebyly. Jediným záznamovým materiálem byl film. Střih se prováděl na klasických filmových střižnách.
V roce 1963 bylo studio vybaveno novým přenosovým vozem, který byl – v porovnání s předchozím – na vyšší technické úrovni a stal se hlavní televizní technologií.
Po požáru ve studiu Typos došlo k obměně televizní techniky i ve studiu. Elektronková technologie sloužila až do roku 1978, kdy byla nahrazena tranzistorovou technologií.
Vzhledem k tomu, že při vzniku studia nebylo k dispozici žádné zařízení pro záznam obrazu, byla velká část vysílání realizována živě. První zařízení pro záznam obrazu mělo Brno k dispozici od roku 1967 a pracovalo na principu snímání černobílého obrazu z televizního monitoru filmovou kamerou. Kvalita zaznamenaného obrazu byla velmi omezená a s těmito záznamy se i nyní setkáváme při sledování archivních pořadů ze 60. let. První opravdu funkční zařízení pro magnetický záznam obrazu mělo Televizní studio Brno k dispozici až od roku 1970.
Současnost studia
Brněnské studio je dnes významnou součástí České televize na úseku programové tvorby i zpravodajství. V současné době má tři centra a dvě zpravodajská pracoviště:
Centrum dramatické, divadelní a zábavné tvorby
Centrum dokumentární a hudební tvorby
Centrum náboženské tvorby
Redakce zpravodajství
Redakce sportu
Kromě divácky oblíbených zábavných a soutěžních pořadů, jako jsou Banánové rybičky, Manéž Bolka Polívky, Bolkoviny, AZ-kvíz, AZ-kvíz Junior apod., natáčí úspěšné pohádky (Lotrando a Zubejda, Sedmero krkavců, Sen o krásné panně, O ševci Ondrovi a komtesce Julince), seriály (Četnické humoresky, Hříšní lidé města brněnského, Detektiv Martin Tomsa), filmy (Podzimní návrat, O dvě slabiky pozadu) dokumenty a hudební a náboženské pořady.
S nástupem digitalizace přibývá podíl zpravodajských pořadů. V současné době TS Brno vysílá Dobré ráno z Moravy a Slezska, Jihomoravský večerník, Týden v regionech, Zajímavosti z regionů, Regiony ČT24, Kulturu v regionech, Před půlnocí a významně přispívá do průběžných denních zpravodajských pořadů. Přibyly také sportovní pořady a přímé přenosy.
V červnu 2006 mělo studio 244 zaměstnanců (pro porovnání v roce 1996 mělo 320 zaměstnanců, v roce 2000 pak 278).
Tiskový mluvčí ČT