7.6.2023 | Svátek má Iveta, Slavoj


MÉDIA: Ministře Bárto, pramen je od Kmenty

25.1.2011

Nejsem volič VV a nikdy nebudu, tudíž nemám potřebu hájit ministra Bártu. Ale pokud za kauzou stojí mystifikátor (velice slabé slovo) Jaroslav Kmenta, který ji inicioval, je důvěryhodná jako...

Asi jako když masový vrah tvrdí, že je poctivý jako lilium.

Jak to tehdy bylo s Kmentou: Třetí kniha o zavražděném mafiánovi Františku Mrázkovi vyjde. Reportér MF Dnes Jaroslav Kmenta to tvrdí, přestože "Chobotnice" je v nejpřísnějším utajení a nikdo nesmí do ní vstoupit, pokud nechce jít do kriminálu. "Informaci z odposlechu si stejně musím ověřit, někdy se pak aktér sám přizná," říká Kmenta. Jak do ní vstupuje a jak z ní čerpá, když každý jiný by šel do kriminálu, je záhadou.

A tento Kmenta opět potřebuje reklamu. Knížky už jsou neprodejné, Kmenta chátrá. Tisk jako noviny odumírá. Že lži z Chobotmice se nedají ověřit, protože policie do spisu nesmí vstoupit, nevadí, novinář Kmenta sype z rukávu zaručené zprávy, kdo kdy koho zavraždil, sledoval, a je to tak tajné, že každý další, kdo se bude zajímat, bude obviněn těžkým trestním činem odkrývání státního tajemství. Komedie podle selského rozumu vydělává lidem jako Kmenta nebo jindy Šťáva z Diag Human těžké peníze.

Ale zpět k věci: nikdo zatím neví, kde je základ Kmentovy špinavé hry. Je zatím jasno, že ODS, které se to jakoby týká, si nechce nechat lít špínu na hlavu. Za druhé John na vnitru dělá takové "kejkle", že nikdo neví, kde končí politika a začíná propojení s Věcmi veřejnými (policejní prezident, kdy nikdo neví, proč minulý skončil). Že si Jaroslav Kmenta umí vycucat z prstu jakákoliv pošpinění, obvinění a dokonce kriminální kauzy, že za ním zatím stojí mocná Mladá fronta Dnes v mediální skupině MAFRA, a.s. a ta je od roku 1994 majoritně vlastněna německým holdingem Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft je prokazatelné. Další je zatím nejasné. V jakém zájmu píše Kmenta, kdo nad ním drží ochranou ruku, že může obvinění soukat z rukávu, zároveň může o tomtéž vydávat knihy, aniž někdo má na to se s tímto holdingem utkat, si můžeme jenom domýšlet. Je to opět jedna z věcí, která je stejně neprůstřelná jako obrovské kauzy z devadesátých let. Proti Kmentovi a jeho obviněním jsou lidé jako Langer či jemu podobní pouhými pěšáčky na bitevním poli.

Jenom proto naprosto nevěřím další "novinářské zatím pseudokauze". Proto stojím za ministrem Bártou. I když dostal Kmenta nějakou cenu, pro mě osobně je největší novinářský podvodník v českém novinářském rybníce. Z výše popsaných důvodů. Může napsat cokoliv a Mf Dnes to otiskne. Na koho má páky?

A další věcný argument: osobně vím o některých a z denního tisku o hodně lidech, kterým Bárta vyloženě šlápl na kuří oko. A nikoliv malinké. Občas i miliardové. A tato lobby, jak se dnes módně používá, prostě tito zloději a kriminálníci, jak je nazval i bývalý premiér Fischer, se houfují a budou chtít Bártu odstranit. Mám obavy, aby to nebylo jenom slovně, v odkrývání zašel příliš daleko.

Asi nikdo v tomto státě opět neví, kde je pravda a kde je lež. Tudíž ani já to nevím. Virtuální pravda však už má svůj život a kluše, dokonce už cválá a běží, sprintuje... Ale shrnuto a podtrženo: vzhledem k tomu, že v pozadí je Jaroslav Kmenta, obvinění velice znevěrohodňuje už z důvodu, že Kmenta si z obviňování udělal kšeft, aniž někdo ví, jakou formou se bránit. Prodává knihy a čtenář nepozná, zda je to komerční fikce či skutečná pravda. Nedá se proti tomu bránit, má to právně ošetřené. A můj dojem prostě je, že Bárta možná i Kmentovi šlápl na kuří oko, na nějaké zdroje, ve kterých je Jaroslav Kmenta namočený, a to se nezapomíná. Mohu se mýlit, ale jedině čas ukáže, kde je pravda. Možná, že ani čas, podle chobotnice a podvodů spisovatelova ani soudně ne. Nikdo nesmí zdroje odkrýt a autor je chráněn při jakýchkoliv obviněních a lžích.

Stojím za Bártou a věřím, že se nemýlím. Přestože se asi něco najde. Proč by jinak ABL existovala? Na hraní si s dětmi? Jasně že k sledování. A určitě tam někteří politikové byli. Korupce přece nejde po horách a ufonech, ale po lidech z podsvětí, developerech či jim podobných a po politicích. Tak koho měla sledovat? Papoušky v ZOO?

Převzato z PetrPokorny.blog.idnes.cz se souhlasem autora