Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Diskuze Hitlerem

diskuse (84)
Najme-li si kdokoliv několik měsíců po ostudě Tlustý – Morava na svého politického kolegu detektivy za účelem sběru informací, je hňup a není mu pomoci.

Začne-li kdokoliv do svých přirovnání za jakýmkoliv účelem vkládat výroky či osoby z dob hitlerismu po rozruchu, který způsobily věty o „noci dlouhých nožů“ (Topolánek), Bormannovi (Dalík) nebo úspěšné zaměstnanecké politice Německa po roce 1933 (Haider), je totéž. A když namísto omluvy, či alespoň mlčení začne ještě celou nechutnost rozpatlávat požadavkem na omluvu, je tuplovaný. Nakonec i strana protivná měla by své mravní rozhořčení vzhledem k výše uvedeným výrokům udržovat na pro zažívání únosné úrovni. To je v zásadě vše, co se dá k naší poslední vnitropolitické trapnosti říct.

Zvláštní je, že, alespoň jak jsem zaznamenal, žádný z komentátorů pro své pohoršení nenahlédl, že inkriminovaný výrok o překonávání krize za Hitlera zbrojením je věcně nesprávný nebo přinejmenším nepřesný.

V roce 1946 se konal známý Norimberský proces s nacistickými zločinci z nejrůznějších sfér německého veřejného života. Jedním z obžalovaných byl i dr. Hjalmar Schacht, v letech 1934 – 1937 ministr hospodářství v Hitlerově vládě. Je třeba připomenout, že tato vláda byla ještě koaliční a Schacht v ní zastupoval konzervativce. Ze čtyř bodů obžaloby – příprava útočné války, její rozpoutání, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti – se na Schachta mohl vztahovat pouze první. Od roku 1937 nebyl veřejně činný, jeho ministerstvo bez portfeje byla jen důchodcovská trafika. Od samého začátku byl podle Gilbertových deníků přesvědčen, že bude osvobozen a nikdy si nepřipustil jiný výsledek. A stalo se! Tento všemi mastmi mazaný (a dobře připravený) vykuk vcelku snadno dokazoval, že zbrojení nebylo hlavní metodou rozhýbávání německé ekonomiky a procentuální náklady na ně vzhledem k HDP ani zdaleka nedosahovaly úrovně Francie nebo Británie. Základem ve skutečnosti byly investice do stavby dálnic, letišť, modernizace železnic a další infrastruktury. Ovšemže s výhledem na vojenské využití, ale dokažte to. Naopak Hitlerovy požadavky na zavádění nových zbrojních programů narážely na Schachtův houževnatý odpor. Jistě, je nepochybné, že Schacht měl u soudu i vlivné přímluvce, ale to měli jiní obžalovaní také. Listinné důkazy proti nim byly ovšem neprůstřelné a zdrcující.

Ne, že by ten starý havran byl nějakým mírotvorcem, neřkuli antifašistou, to ani náhodou. Jeho pohled byl spíše praktický. Postavené dálnice přinesou v budoucnu hospodářský užitek. Železnými pláty vyštafírovaná přesunovadla, která Hitler miloval jako usoplenec autíčka, budou ve skladech stotisícového reichswehru jen zbůhdarma reznout. Stále se držel původního konzervativního záměru: “Hitlera jsme si najali, aby zatočil s komunisty a socialisty. Potom mu přitáhneme opratě.“ Tak ta druhá část plánu hanebně selhala. Nicméně pravdou je, že skutečně masové vyzbrojování nyní už wehrmachtu přišlo až v roce 1936, ale to byla krize již téměř překonána veskrze konvenčními prostředky. Ani tempo poklesu nezaměstnanosti nebylo v letech Schachtova ministrování nikterak závratné, když si odečtete internované nebo naopak nábor do SA a dalších bohulibých organizací. Asi je pravda, že zhruba téhož by dosáhla jakákoliv jiná německá vláda, pokud by měla k dispozici to, co všem předhitlerovským chybělo, totiž politickou stabilitu.

Šikovnější a možná i informovanější diskutér by svou tezi asi formuloval jinak. Je vskutku možné na historických příkladech dokazovat, že hospodářské krize se už od nepaměti překonávaly a úspěšně investicemi do veřejných prací. Již římský císař Claudius spravoval finance rozvrácené pětiletým vyšilováním Caliguly stavbou přístavu v Bajích a Karel IV. kamenným mostem a „hladovou zdí“. Koneckonců veřejné práce byly i podstatnou součástí Rooseveltova New Dealu. Ovšem z historie vysvítá, že používána (a častěji) byla i druhá metoda. Sebrat vojsko a přepadnout nějakou sousední zemi. Zabrat ji nebo alespoň řádně poplenit. Odvléct panovníka a žádat za něj výpalné či použít jiné podobné středověké způsoby „podnikání“. Shodneme se asi, že tento postup je v dnešní Evropě nepoužitelný, tím spíš pro Česko. To dokázali právě nacisté, kteří se o variantu 2 pokusili, aniž by zaznamenali, že středověk už dávno skončil. Ostatně řada z jejich koryfejů byli nedouci, možná jim to ve škole ani neřekli. Jen odbočkou připomínám, že Heinrich Himmler, všemocný šéf všech říšských bezpečnostních složek byl přesvědčen, že je reinkarnací německého císaře Jindřicha Ptáčníka. V jiné době a jiné zemi by trávil poklidné dny v jistém ústavu na procházkách, vyprávěje za jarního slunce na oplocené louce o svých slavných bitvách kamarádům Napoleonovi s Caesarem. V Německu byl mužem č. 2 a číslem 1 byl ještě výživnější magor. Tragické bylo, že nacisté diluviální strategii realizovali sofistikovanými a pekelně smrtícími prostředky.

Ještě zákeřnější by bylo zeptat se pana redaktora, jestli může jmenovat nějaký příklad, kdy byla krize úspěšně zažehnána snižováním státních výdajů. Odpověď by mě vážně zajímala. Namátkou si vzpomínám na několik případů, kdy byla tímto postupem krize vyvolána (Argentina 1999 např.), ale opačně? Fakt nevím.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

ert Oldřich Mánert
20. 1. 2025

Donald Trump krátce po poledni místního času složil inaugurační slib a stal se 47. prezidentem...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

České hokejistky získaly na univerziádě v Turíně zlato po vítězství v dramatickém finále nad...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

Spojené státy jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích,...

Reuters, kh Kateřina Havlická
20. 1. 2025

Nový americký prezident Donald Trump v inauguračním projevu avizoval, že vyhlásí stav nouze v...

Martin Korbáš
20. 1. 2025

Ocenění třetí hvězdy uplynulého týdne NHL potvrdil David Pastrňák i v předehrávaném zápase...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz