Pondělí 4. listopadu 2024, svátek má Karel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

emailing

28. 2. 2009 21:18
vydelej si pouhym ctenim mailu

vydelej si pouhym ctenim mailu

http://www.emailing.cz/registrace.php?ref=297b754ea0d58aea6380f250837f0784

0 0
možnosti

Veteran

30. 1. 2009 20:56
Je to skutečně tak

Pod tím cco ten pán napsal se klidně podepíšu. Má rozhodně pravdu. O to hloupější je spravedlivé "rozhořčení" pana Langra, který velice pokrytecky reagoval na Ráthův historický exkurs. Přitom pan Langr je ten poslední vedle Topolánka, který by se měl pohoršovat. Zcela rozvrátil policii, ale díky novým administrativním opatřením jako povolání policie jen k bouračkám luxusních aut nám budou statistiky nehod a obdobně i kriminality utěšeně klesat. Přitom se lidi budou bát vyjít večer na ulici.

0 0
možnosti

karel

30. 1. 2009 16:31
Kdysi.

Tovarnik ukazoval odborařskemu bosovi vyrobu kde pracovaly roboty, a řekl mu že roboty nestavkuji nechtěji dostat přidano a pod. Boss mu nato odpověděl že roboty take nebudou kupovat jeho vyrobky. Tato stara historka se stala skutečnosti. Zapadni společnost ma ve všem nadprodukci, uzka skupina populace nadměrně bohatne. Bohatne na ukor lidi prace, kterym plati meně než by mohla, a raději jim penize na uroky pujčuje. V Americe už to došlo tak daleko že banky pujčily vic než lide mohou vratit. Pravice chce řešit krizi tim co i vlastně zpusobilo to jest sniženim dani pro podniky, banky a pod. Řešeni by bylo buď donutit podnikatele aby zaměstnancum vic  platili aby zaměstnanci mohli vic utracet a kupovat zboži ktere vyrobili, nebo aby jim stat zvednul daně, a tyto penize použil na ruzne investice ktere by rozhybaly ekonomiku. Je mi jasne že něčeho takoveho neni svět schopny a že bude v budoucnu nějaka revoluce.

0 0
možnosti

Pavel Urban

30. 1. 2009 17:37
Re: Kdysi.

Pokud bere jeden člověk milion a 999 lidí deset tisíc, je to možná nespravedlivé, ale ty prachy se vrací do ekonomiky podobně, jako kdyby každý bral dvacet tisíc. Takže v tomhle problém nebude.

Pokud si někdo myslí, že ano, ať virtuálně znárodní veškeré osobní příjmy v této zemi, přesahující 40 000 Kč měsíčně a rozdělí je mezi ty nejméně placené. O kolik se jim ten plat asi zvedne ? A kde jinde chce karel ty prachy brát ? Pokud budou podnikatelé platit zaměstnancům víc, budou muset zvednout ceny. Nula od nuly pojde, jenom s inflací.

0 0
možnosti

Pavel Urban

30. 1. 2009 15:59
Hitlerova ekonomika

Rozsáhlé státní investice vyvolaly nedostatek, ten si vynutil kontrolu distribuce a cen a ty zase vyvolávaly další nedostatek. Bludný kruh byl kompenzován zahraničními úspěchy, které ovšem dříve či později musely vést k válce. Alespoň víme, kam nás Rath zavede, pokud k tomu dostane příležitost.

Co se posledního odstavce týče, nevím, která krize byla zažehnána snižováním státních výdajů. Stejně tak nevím, jak se lišila ekonomická politika F.D.Roosevelta, která překonala velkou hospodářskou krizi od ekonomické politiky jeho předchůdce Hoovera, která ji naopka prohlubovala.

0 0
možnosti

Karel K

30. 1. 2009 19:37
Re: ekonomika

No asi se Rooseveltova metoda of Hoevera lišila tím, že vytvářela pracovní příležitosti: peníze jsou totiž jen papírky, jejich hodnota je abstraktní, tam si můžete napsat jaké číslo chcete. Naopak vyrobené hodnoty jsou ty opravdové hodnoty, které se dají směňovat. USA i Hitler vyřešili krizi každý jinak - USA metodickým postupem, Hitler zbrojením, což vedlo k válce a Německo zůstalo v ruinách.  Tyto dvě cesty stojí před světem i dnes.

0 0
možnosti

ps

30. 1. 2009 15:00
Krize v argentině byla vyvolána snižováním státních výdajů?

Zajímalo by mě jak na to autor přišel? Argentinská krize byla vyvolány vysokým zadlužením Argentiny a měnou pevně navázanou na dolar.

0 0
možnosti

Karel K

30. 1. 2009 19:48
Re: Krize v argentině byla vyvolána snižováním státních výdajů?

Přesně tak - autor zřejmě nahrazuje nedostatek fakt naivní fikcí. Vtip je v tom, že každá vláda ví, že když sníží své výdaje a  nechá stejné daně, zbude jí víc peněz (většinou dá nějaké drobky daněplatičúm, ale ne moc :-). Málokterá vláda ale ví  - anebo to nepřizná - že naopak při zvýšení výdajů musí zvýšit daně nebo si půjčit peníze. Pak jsou ovšem ti, co otevřeně lžou (například "ekonom" Paroubek, který tvrdí, že dluh se nesplácí :-). No a když už jim pak proto nikdo nepůjčí a daně zvyšovat je nepopulární, začne krize. A z té se nelze jen tak "vypůjčit" i kdyby si to autor sebevíc přál :-):-):-):-):-).

0 0
možnosti

Karel K

30. 1. 2009 14:33
Poslední otázka autora je čistě demagogická

protože příčin krize je několik, ale ta hlavní je, že všichni žijeme neúměrně na dluh (ať už náš vlastní nebo státní). Penize se tím devalvují, i když virtuálně pořád nesou číselnou hodnotu, co je vytištěna na   papírku.  Pak už ovšem nikdo nechce formám půjčovat.

Pokud by se zvýšené výdaje vlády použily jen na léčení krize, pak by to pomohlo - jenže nikdo neví, jak krizi léčit, to je globální zjev. Navíc se ty peníze hlavně rozhází na něco úplně jiného, jako obvykle.

Ovšem šetření samo také nic nevyléčí, na to ej už pozdě - to jen nadělá víc nezaměstnaných. Bohužel  to jsou ti, kteří dělají práci pro společnost užitečnou, ti druzí se vždy nějak udrží dál u koryta..

0 0
možnosti

Pytel

30. 1. 2009 15:44
Re: Poslední otázka autora je čistě demagogická

Jo, chytrej, globální jev a nikdo za ni nemůže. Pámbů ji na nás seslal jako krupobití...

Zkuste si představit takový malinký svět, například ostrůvek s deseti lidmi. Dva z nich nedělají nic, protože jsou kripli. Čtyři se věnují sběru plodů, tři chodí chytat ryby a ten poslední je šaman, který vyrábí zázračné amulety poté, co ostatní přesvědčil, že každý z nich na každý den potřebuje jeden, aby se mu dařilo.

Všechno je fajn až do té doby, než si ti čtyři sběrači řeknou, že výroba amuletů je výnosný džob a tak tu máme najednou dva  kriply, tři rybáře a pět šamanů.

Všechno je fajn až do té doby, než ti tři rybáři řekli těm pěti šamanům: "jděte už s těma amuletama do pr... Už vám za ně žádné ryby nedáme." A co na to těch pět šamanů? "Hrůza! Jsme nezaměstnaní! Krize!!!"

Hádanka: "Kdo dnes řídí společenskou dělbu práce?"

0 0
možnosti

Marný

30. 1. 2009 13:15
Nepoučitelnost z historie.

Nejde snad přímo o zbrojení, kde skutečně se předválečná ekonomika v Německu začala orientovat na zbrojení až po roce 1936, ale o celkový rámec veřejných investic, který reálně Německou ekonomiku rozhýbal.A tato cesta je aktuální i dnes. Na to si nechal Obama schválit balík peněz, stejnou cestou půjde i Německo a všechny další osvícené ekonomiky. Poukaz na zvýšený státní dluh, který budou splácet naši potomci, je v principu více demagogický než pravdivý. Tak jako nyní nesplácíme státní dluh z doby války, nebo padesátých a sedmdesátých let,které byly na svou dobu extrémní, stejně tak naši potomci nic splácet nebudou, nebude co. Ekonomika se mezitím posune úplně někam jinam a transformaované veřejné dluhy zůstanou někde na periferii zájmu, bez ekonomického vlivu. Tak se dělo historicky vždy, bude to probíhat stejně i v budoucnu. Proto jeden ze skutečných historicky vyzkoušených léků jsou masivní veřejné investice, které pokud možno podpoří všechny průmyslové obory, nejen stavebnictví.Proto stavme elektrárny, infrastrukturu atd.V budoucnu se naopak vše zhodnotí...

0 0
možnosti

Tino

30. 1. 2009 13:37
Matete pojmy! Investice NENÍ dluh!

Nevím zda máte zájem na matení čtenářů, či se u vás jedná o nedostatečnost ve vzdělání. To je ale celkem jedno.

Není pravda, že státní dluhy zanikají s časem. Právě že naopak rostou s časem. Je věcí půjčujícího si zda vypůjčené peníze zhodnotí a stvoří z nich zisk tak, aby i po splacení dlužné částky byl v plusu. Státní aparát je všeobecně špatný hospodář. Jednoduše půjčí od světových bank a nechá to občanům projíst - spotřebovat bez efektu. Tedy pokud si stát půjčí na stavbu jaderné elektrárny, pak sice dělá chybu že nenechá tohle raději soukromému sektoru, ale zisk z elektrárny lze předpokládat i tak dost velký, aby dluh státu byl pokryt časem, tedy že zisky z elektrárny vyrovnají ztráty státu při splácení.

Stejné je to s infrastrukturou, stavebnictvím a vším, kde se vytváří materiální hodnota. Na paměti ale stát musí mít svou likviditu půjček. V dnešní době není zájem o státní obligace, protože trh je jimi ve světě zaplavený. Stát proto musí přistoupit na vyšší cenu za dluh který si chce udělat. Blíží se doba, kdy o státní obligace už nebude zájem žádný, tedy nikdo nepůjčí. Máme si tedy pro jistotu půjčit za jakoukoliv cenu? Lichva není jen o maličkých lidiček, ale i mezistátně. Vy chcete vydat stát lichvařině?!

0 0
možnosti

Marat

30. 1. 2009 12:26
Dávejte bacha na svůj svěrač .

Mouří lidé si berou poučení i od svých nepřátel.

0 0
možnosti

5P

30. 1. 2009 12:25
???

Snižování státních výdajů, a předpokládám-li s tím spojené snižování státních příjmů, prohloubí nebo vyvolá krizi? Asi nemám shůry dáno.:-/

0 0
možnosti

vltava

30. 1. 2009 12:33
Re: ???

Snížení státních příjmů by mělo v krizi pomoct. Stát sám nic nevyrábí. Pokud více peněz zůstane občanům, mohou je utratit a tím podpořit spotřebu. Více peněz firmám zase může podpořit investice nebo další pracovní místa. Řekl bych.

0 0
možnosti

4mb15

30. 1. 2009 12:00
současná recese a řešení ve stylu New Deal (tedy keynesiánské řešení:-))

poměrně zajímavý článek o keynesiánském názoru na řešení současné recese:

http://bankovnictvi.ihned.cz/2-31542640-900000_d-d0

0 0
možnosti

cb

30. 1. 2009 12:35
Re: současná recese a řešení ve stylu New Deal (tedy keynesiánské řešení:-))

R^

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz