22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: K čemu je veto?

4.5.2006

Klaus poslední dobou vetuje jako divý. Většinou jde o zákony přinejmenším vyvolávající rozporuplné názory veřejnosti laické i odborné, takže odpůrci většinou mlčí, omezujíce se na statistické pošklebování.

Komentátor MfD M. Komárek (3. 5. 2006) se pozastavil nad vetem zákona o nočním provozu bazarů a zastaváren a tvrdí, že Klaus (není jasné, zda i prezident obecně) nemá co posuzovat, jestli je zákon z legislativního i aplikačního hlediska špatný nebo dobrý.

To mě zaujalo: ví tedy někdo, jak, kdy a proč má prezident právo zákon vetovat? Co se mu nemá líbit, když ne to, že je špatný (a u tohoto kromě pochyb o účelu se vyskytují nesmysly v podobě právně nedefinovaných pojmů, takže zákon pak de facto nic neřeší)?

Proti argumentu, že co má kdo v noci něco prodávat, stavím jiný: co je komu po tom, co v noci dělám? To se pak budeme pozastavovat nad nočními pochody (co má kdo v noci kam chodit?), otužileckým koupáním (co se má kdo koupat v ledovém vodě?) a podobně.

Nejsme schopni zabránit mnohem jednoduššímu odkupu kanálových deklů, kabelů z drážních systémů a podobně, a budeme si myslet, že 8 hodin v noci zabráníme potenciálnímu prodeji kradených věcí?

Musím opravit jedno tvrzení výše: není pravda, že není jasné, zda má obecně prezident - nebo jen Klaus? - posuzovat kvalitu schvalovaných zákonů. Stačí si přečíst poslední větu Komárkova článku: "Nadstranický prezident dobře ví, jak před volbami pomoci těm, jimž též srdce bije napravo."Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.