4.12.2020 | Svátek má Barbora


GLOSA: 120 facek

21.2.2009

Je dobrou zprávou soudní verdikt, dle kterého musí zaplatit nemocnice na Bulovce rodičům poškozeného dítěte 12 miliónů korun? Možná ano, každý musí nést odpovědnost, když ublíží jinému člověku. A taky možná ne, protože jestli se dá tato „amerikanizace“ soudního narovnávání do pohybu, zlikviduje nám to v zemi četné instituce, vždyť chyb se úplně vyvarovat nelze.

Pokud se někomu ta částka zdá nepřiměřeně vysoká, pak ať si ji vydělí 100 tisíci, které musí zaplatit MUDr. Macek MUDr. Rathovi za veřejné zesměšnění. Těch 12 miliónů se nám náhle smrskne na 120 facek. Je to příliš za zničený život? Rovná se totální poškození organismu sto dvaceti pohlavkům? Divné počty.

Zatímco příběh Martinovy nepovedené operace je tragédie, v kauze obou našich doktorů jde o historku ryze komediální. Rath zpochybnil ušlechtilost záměru, se kterým se Macek oženil s jistou dámou. Tím poškrábal Mackovu čest, ten to však vzal jako újmu na cti právě té dámy. Jejíž čest sám vylepšoval tím, že ji podváděl s jednou mladší dámou. Na sněmu zubařů přikročil k Davidu Rathovi zezadu (!) a záludně ho s vyplazeným jazykem udeřil. Strhla se rvačka, a tak dále, až k pondělnímu soudu.

Taky vnímáte, jak nám romantika hyne na úbytě? Kdyby měli pánové šlechtického ducha, vyzval by Macek prostořekého Ratha do průjezdu, kde by si to čelo k čelu vyřídili, třeba i se svědky a zdravotnickým doprovodem. Tím by byla otázka cti vyřízena.

Jak pokoutní pomlouvání, tak útočení zezadu byly v dobách mušketýrských metodami slouhů. Lidé šlechetní duchem řešili spory pod imperativem elegance. To není případ těch dvou. Rath má satisfakci, avšak těžko věřit, že ta mu obrousí jazyk. Macek si po procesu zafilozofoval, že manželka a soud mají vždy pravdu.

Pravdu jeho bývalé životní družky mi nepřísluší komentovat. Soud má pak jen pravdu poloviční, když mu dal trest za zesměšnění žalobce. Potrestán měl být hlavně za zákeřnost fyzického útoku. Na to bohužel nemáme paragraf.

Avšak zpět od komedie k tragédii. Macek se na svém webu pochlubil, jak se jeho příznivci chtějí složit na jeho pokutu. Dobrý byl proto výrok v případu poškozeného malého Martina. Vsadím se, že na něho by se ti dobří lidé určitě nesložili.

Právo, 20.2.200990 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.